Galta Ji je drevno hinduističko hodočašće udaljeno desetak kilometara od Jaipura , u indijskoj državi Rajasthan.
Znatiželjni majmun zavirio u fotoaparat i nasmijao turiste
Ovo mjesto, skriveno među brežuljcima, poznato je po nečemu vrlo neobičnom – majmunima koji slobodno lutaju prostorom hrama.
Upravo zbog ovih živahnih i radoznalih životinja, Galta Ji svakodnevno privlači znatiželjne turiste iz cijelog svijeta.
Posjetitelji su često očarani njihovim ponašanjem - dok jedni majmuni mirno promatraju hodočasnike, drugi istražuju predmete koje turisti nose sa sobom.
Čini se kako je jedan od njih posebno bio zainteresiran za fotoaparat - približio mu se te glavu gurnuo u objektiv.
Ove zaigrane životinjice unose poseban duh u cijeli ambijent hrama.
Galta Ji stoga ostaje nezaboravna destinacija svakog posjetitelja, zbog osmijeha kojeg su izmamili ovi nestašni, ali dražesni čuvari hrama.
Majmuni pripadaju skupini sisavaca poznatoj kao primati.
Red primata možemo dijeliti na dvije grupe: u prvu grupu bi se mogli ubrajati svi polumajmuni (Prosimii), a u drugu čovjekoliki majmuni.
Za razliku od drugih sisavaca, ističu se po dobro razvijenom velikome mozgu, podijeljenome na dvije polutke s dobro izraženim naborima.
Od osjetila su im najbolje razvijene oči.
Većinom su prilagođeni životu na drveću. Na nogama imaju pet prstiju, od kojih se palac može primicati ostalim prstima, pa mogu obuhvatiti grane.
Najmanji su majmuni mišji lemur i patuljasti marmozet, koji često teže i manje od 100 grama, a najveći su mužjaci gorila, teški i 200 kilograma.
Najčešće žive u većim skupinama, koje vodi najjači mužjak; uzajamno si pomažu i hrane.
Sporazumijevaju se različitim kretnjama i glasovima.
Hrane se pretežito biljnom hranom (plodovima, gomoljima, korijenjem, pupovima i lišćem), a jedu i kukce, ptice, jaja i manje sisavce.
U tercijaru su živjeli u Europi, a danas žive u vrućim krajevima Afrike, Azije i Amerike; samo bezrepi magot živi u Europi (na gibraltarskim stijenama).