Znanstvenici su dugotrajno istraživali postoji li podvodni kontinent u Tihom oceanu. Zaključak tek objavljene studije otkriva da postoji, a istraživači su ga nazvali Zelandija, piše Inquisitr.
"Ovo nije iznenadno otkriće, nego realizacija desetogodišnjeg istraživanja", objavili su znanstvenici u časopisu GSA Today, kojeg izdaje Američko geološko društvo.
Studija otkriva da Novi Zeland i Nova Kaledonija nisu tek odvojeni otoci, već dijelovi velikog područja od preko tri milijuna kvadratnih kilometara, koje zadovoljava kriterije da se naziva kontinentom.
Znanstvenici opisuju Zelandiju kao "najmlađi i najtanji kontinent" te "kontinent koji je najviše potopljen u odnosu na druge".
Teorija o postojanju ovog kontinenta nije nova. 2007. je Hamish Campbell napisao knjigu "U potrazi za antičkim Novim Zelandom", iznijevši teze o njegovom postojanju. Današnja tehnologija, satelitski podaci i znanja znanstvenika potvrđuju njegovu teoriju.
Četiri su kriterija kojima su se znanstvenici vodili u proglašenju Zelandije kontinentom: površina zemlje mora biti relativno visoka u odnosu na dno oceana, moraju postojati tri vrste stijena, kontinent mora imati deblju kora u odnosu na oceane i mora biti površinski dovoljno velik da bi stekao naziv kontinenta.