Visok 1,60 metara /

Nepoznata vrsta: Pronađen fosil prapovijesnog pingvina veličine čovjeka

Image

Znanstvenici će ga dodati na popis izumrlih divovskih vrsta novozelandske faune

14.8.2019.
13:37
VOYO logo

Novozelandska zbirka golemih prapovijesnih životinja povećala se nakon otkrića fosilnih ostataka prapovijesnog pingvina koji je bio otprilike veličine čovjeka. 

Po fosiliziranim ostacima znanstvenici zaključuju da je pingvin bio visok oko 1,60 metara i težak oko 80 kilograma, a otkriven je prošle godine na novozelandskome Južnom otoku, izvijestila je u srijedu Uprava muzeja Canterbury iz Christchurcha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Riječ je o jednoj od najvećih dosad otkrivenih vrsta pingvina", rekao je novinarima kustos muzeja Paul Scofield, dodavši da je ta vrsta bila karakteristična za vode južne hemisfere. 

Životinju, koja je živjela prije 66-56 milijuna godina, znanstvenici će dodati na popis izumrlih divovskih vrsta novozelandske faune. Na njemu se već nalaze najveća svjetska papiga, divovski orao, golemi šišmiš i moa, ptica visoka oko 3,6 metara. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije u potpunosti jasno zbog čega su divovski pingvini nestali iz oceana južne hemisfere. Po jednoj teoriji to se dogodilo zbog sve većeg broja morskih sisavaca. 

Neki znanstvenici vjeruju da su pingvini dosegnuli toliku visinu i težinu jer su nestali iz oceana otprilike u isto vrijeme kad su nestali i dinosauri. Kažu da na Antarktici i na Novom Zelandu nije bilo velikih konkurenata u moru sve do dolaska nazubljenih kitova i tuljana koji su se pojavili mnogo kasnije.

Zbog toga se čini da je izumiranje divovskih pingvina povezano s rastom broja ovih vrsta, no oko točnih razloga njihova nestanka još se lome koplja.

Današnja najveća vrsta pingvina je carski pingvin koji može narasti do 1,3 metra i težiti do 23 kilograma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je 2018. godine fosilne ostatke divovskog pingvina otkrio paleontolog amater, članovi stručnog tima muzeja Canterbury i Prirodoslovnog muzeja Senckenberg iz Frankfurta analizirali su njegove kosti te zaključili da pripadaju dosad nepoznatoj pingvinskoj vrsti Crossvallia waiparensis.

Najbliži mu je poznati rođak Crossvallia unienwillia, vrsta koja je živjela otprilike u isto vrijeme te je identificirana iz dijela fosiliziranog kostura pingvina otkrivenog 2000. godine u antarktičkoj dolini Cross Valley.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scofield kaže da otkriće ovih tijesno povezanih pingvinskih vrsta na Novom Zelandu i na Antarktici upućuje i na povezanost tih dvaju dijelova planeta. U vrijeme kada je živio divovski pingvin Novi Zeland je i dalje bio dio Australije, za koju se smatra da je bila povezana s Antarktikom.

"U vrijeme kad je živjela vrsta Crossvallia, Novi Zeland i Antarktika bili su posve drukčiji nego danas. Naime, Antarktika je tada bila prekrivena šumom, a na oba područja vladala je puno toplija klima", objasnio je.

Nožne kosti nove vrste pingvina otkrivene su prošle godine na lokaciji u sjevernom Canterburyju i od tada ih analizira međunarodni tim znanstvenika. 

Scofield kaže da je lokacija "vrlo jedinstvena jer je korito rijeke urezano u liticu". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ondje znanstvenici otkrivaju fosile još od osamdesetih godina prošlog stoljeća, a za brojna  otkrića, poput ovog posljednjeg, zaslužni su paleontolozi amateri. 

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo