Na današnji dan, prije točno 77 godina, žene su se u Jugoslaviji izborile za pravo glasa.
Na početku Drugog svjetskog rata, kolaboracionistička vlada Cvetković-Maček zabranila je rad glavnih ženskih udruženja u Jugoslaviji. No, tijekom rata, zbog ogromnog i nesebičnog doprinosa žena antifašističkoj borbi i obrani zemlje od nacističkog okupatora, komunističke vlasti nisu mogle ignorirati žensko pitanje.
Pravo glasa za žene bilo je potvrđeno još 1941. godine u dokumentima Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačkih partizanskih odreda Jugoslavije, koji je u tom periodu imao vlast na teritorijima oslobođenim od nacističke okupacije.
Svoje su pravo Jugoslavenke prvi put iskoristile par mjeseci nakon završetka Drugog svjetskog rata, na izborima za Ustavotvornu skupštinu u studenom 1945. Tada su za Ustavotvornu skupštinu glasali svi muškarci i žene u zemlji s navršenih 18 godina života.
Nakon tih izbora ukinuta je monarhija i proglašena Federativna Narodna Republika Jugoslavija.
Ustavom Federativne Narodne Republike Jugoslavije, donijetim u siječnju 1946. žene su izjednačene s muškarcima u svim područjima državnog, ekonomskog i društveno-političkog života.
Poslije rata, žene su ušle u sastav vlade te je Mitra Mitrović Đilas postala prva jugoslavenska ministrica. Bila je na čelu ministarstva obrazovanja, znanosti i kulture.
Iste godine su se za pravo glasa izborile i žene u Francuskoj, Italiji i Japanu.