U ČEŠKOJ I SLOVAČKOJ ZA USKRS ŠIBAJU ŽENE: /

Neke od ovih 8 tradicija će vas šokirati

Image

Uskrs je jedan od onih blagdana koji obiluje tradicijom.

27.3.2016.
17:18
VOYO logo

Ukrašavanje kuhanih jaja u Hrvatskoj je, praktički, dio folklora, pa pisanice često nalikuju baš narodnim nošnjama. Međutim, još se jedan narod ističe u umijeću ukrašavanja uskršnjih jaja, a taj narod su Ukrajinci.

1. Pisanice od pčelinjeg voska

Image
Foto: Wikimedia

Možda su baš Ukrajinci u naše krajeve donjeli posebnu tehniku ukrašavanja uskršnjih jaja uz pomoć pčelinjeg voska. "Batik", tako se jednom riječju zove metoda nanošenja ukrasa na kuhana jaja, koja se potom boje prirodnim bojama i pretvaraju u prava mala umjetnička djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Getty images

Na jaja bijele ljuske nanosi se pčelinji vosak. Prethodno se iscrtaju ukrasi, linije i sve ono što želite nacrtati. Jaje se, potom, umače u čitavu lepezu boja kako bi, na kraju, bilo šareno kao i narodna nošnja ovog kreativnog i tradicijom bogatog naroda.

2. Umjesto zeca, čokoladni tobolčar

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilbie je vrsta tobolčara, koja je najbrojnija na području Australije.

Naziva se još i macrotis, što znači dugouhi. Australcima su draži od zečeva, koji su u toj zemlji invanzivna vrsta. Tamo dolje djeci se za Uskrs daruju baš ti maleni čokoladni tobolčari.

3. Šibanje žena

Image
Foto: Getty

Želite li biti lijepa, plodna i zdrava iduće godine, trebate šibom dobiti krvave batine. Šibanje žena uskršna je tradicija u Češkoj i Slovačkoj. Šibe se prave od vrbe i ukrašene su šarenim vrpcama. Iako ideja da muškarci idu od vrata do vrata i šibom izmlate svaku ženu na koju naiđu, izaziva čuđenje, taj običaj uopće nema veze sa nasiljem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Getty

"Iako će vam starije žene ispričati da su kao djevojke znale dobiti batina, danas je to samo na razini geste, običaj koji su u gradovima svi zaboravili. Većina šiba danas je samo ukras, jer je bilo kakva naznaka nasilja nad ženama neprihvatljiva. Pa ipak, i danas postoje žene koje se namršte kada ugledaju uskršnju šibu", rekao je Raymond Johnston za Prag Post.

4. Pirotehničko ratovanje

https://vimeo.com/130748685

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rouketopolemos", tako se naziva pravi rat pirotehnikom koji svake godine u ovo doba započne u grčkom gradu Vrontadosu. Riječ je o 125 godina staroj tradiciji u kojoj svaki ponosni stanovnik ovog grada nastoji biti pobjednik. Održava se u noći prije Uskrsa, a rat vode dvije župe, Agios Markos i Panagia Erithiani. Posljedice tih međusobnih natjecanja su doista impresivne.

5. Uskršnja drvca

Image
Foto: Getty

Za božićna drvca znamo svi, ali za uskršnja? Ukrasiti stablo pisanicama običaj je karakterističan za Nijemce. Pisanicama, bez obzira jesu li napravljene od kokošjih jaja, plastike, drveta, ukrašava se bjelogorično stablo u dvorišu.

Image
Foto: Profimedia

Guinnessova knjiga rekorda zabilježila je najveće skupljanje Uskršnjih jaja na svijetu. 14.961 jaje sakupljeno je u gradu Bucaramanga u Kolumbiji 2014. godine.

Volker Kraft Nijemac je koji je pravi rekorder u ovoj vrsti ukrašavanja, pa je tako njegovo stablo ukrašeno uskršnjim jajima postalo prava turistička atrakcija u gradu Saalfieldu.

6. Maskiranje i krijes

Image
Foto: Getty

Ove dvije stvari većina pripisuje Maškarama, u SAD-u to je Noć vještica. Međutim, u pojedinim dijelovima Njemačke upravo su to dva simbola proslave Uskrsa. Naime, Walpurgichtnacht, noć vještica, koja se u Njemačkoj obilježava 30. travnja, ponekad se preklapa sa uskršnjim blagdanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Getty

Paljenje krijesa simboličan je čin kojim se tjeraju zli dusi.

7. Poljske palme

Image
Foto: Getty

U Hrvatskoj su to maslinove grančice, a u Poljskoj stupovi od cvijeća posebno ukrašeni palminim lišćem. Izrađuju se nakon pepelnice. Posvećuju u crkvi, a potom su dominantan ukras u procesijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Razapinjanje na križ, na Filipinima

Svake godine, na Filipinima tisuće sudjeluju u razapinjanju dobrovoljaca koji, s ciljem pokore, bivaju razapeti na križ. Ta je tradicija daleko najneobičniji običaj za Uskrs i svake godine privuće ne samo tisuće vjernika, već i znatiželju cijeloga svijeta.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo