U Zagrebu se od petka možete teleportirati u epohu u kojoj su se pjesme slale na "šund komisiju". Bilo je to vrijeme Novog vala - "booma" novih sloboda, eksperimentiranja u glazbi, filmu, na kazališnim daskama…
Haustor, Azra, Film, časopis Polet i Studentski list samo su neki od glavnih aktera tog vremena sedamdesetih i osamdesetih godina, a fenomen tog doba sada je na jednom mjestu - u muzeju u Vlaškoj 67. Vrijedne memorabilije ovdje su pronašle svoje mjesto.
Muzej Novog vala osmišljen je za starije da se prisjete svoje mladosti. No muzej je i edukativno-zabavan kako bi se mlađe generacije upoznale s tim kreativnim razdobljem prošlog stoljeća.
"Ove sezone vedri tonovi. U Škripcu, Električni Orgazam, Ksenija, Kaos i neki drugi koji su poslije došli. To je prvo što mi padne na pamet. Drugo što mi padne na pamet je da je to jedno doba koje ne smijemo zaboraviti, posebno zbog toga što mlađi nemaju pojma o tome. Ovaj muzej je divna ideja kako bismo ih privukli da saznaju odakle je sve krenulo", kazala je dizajnerica Matija Vuica.
"Ja sam inače uključen, prijatelj sam dečkiju koji su krenuli u ovaj fantastičan pothvat i svaka im čast na hrabrosti i umijeću da nešto ovakvo izguraju relativno brzo", kaže Zagrepčanin Josip.
Odgovor na pitanje: "Uz koji predmet se veže možda i najintrigantnija crtica iz povijesti?", teško je dati. Nema glazbenika koji je radio ili stvarao u ovom razdoblju a da nije nešto dao ili ostavio muzeju. Bilo da su to posteri, fotografije… Članovi Prljavog Kazališta su, primjerice, ostavili bubnjeve, a što je ostavio Jurica Pađen?
"Ja sam dao svoje čuvene narančaste hlače, tigraste, koje su prvi put imale premijeru u Splitu na koncertu Mirodrom, kad je Aerodrom svirao pred 50 tisuća ljudi. Bile su drugi put snimljene s grupom Azra u Domu sportova kad smo snimali live album Zadovoljština koji se isto često pušta na televizijama. Dao sam neke svoje albume, original tekstove, plakat od grupe Aerodrom i neke Štulićeve memorabilije koje su ostale kod mene - to su tri gitarske pedale i ručnik s kojim se brisao poslije koncerata. Naravno opran. To nisam htio dati bez njegovog pristanka nego sam ga nazvao, uvjeren da od toga neće ništa biti…", prepričava naš sugovornik.
Redovi ljudi - i mlađih i starijih. Pađen nam kaže da je svima privlačno to što je riječ o "razdoblju s najboljom glazbom u recentnoj povijesti".
"Dan danas za tim pjesmama vlada veća potražnja nego u vrijeme kad su izlazile. Nitko od nas, kad smo stajali ispred Zvečke, nije sanjao da ćemo jednog dana biti u muzeju koji će evocirati to razdoblje", kazao je Pađen.
Muzej možete posjetiti od sutra, svakim danom od 11 do 23 sata. Dođite i provjerite kako je to izgledalo u vremenu Novog vala!