ima rijetka antitijela /

'Čovjek sa zlatnom rukom' svojom krvlju spasio živote dva milijuna beba

Image
Foto: YouTube screenshot

Krv Australca Jamesa Harrisona ima rijetka antitijela pa se njegova plazma koristi za izradu anti-D imunoglobulina koji zaustavljaju razvoj hemolitičke bolesti i omogućuju sigurno iznošenje trudnoće

12.6.2015.
11:53
YouTube screenshot
VOYO logo

Australac James Harrison davao je plazmu svaka tri tjedna punih 60 godina i zahvaljujući jedinstvenim antitijelima u svojoj krvlju spasio živote dva milijuna beba koje su mogle podleći hemolitičkoj bolesti novorođenčadi, objavio je CNN u priči o tom nesvakidašnjem pothvatu.

Harrison (78) u svojoj krvi ima rijetka antitijela koja su korištena za izradu injekcija anti-D imunoglobulina koji sprječava imunosni sustav majki s Rh negativnom krvnom grupom da napada njihovu nerođenu Rh pozitivnu djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad mu je bilo 14 godina Harrison je bio podvrgnut teškoj operaciji pluća i spasila ga je transfuzija krvi. Stoga je i sam postao davatelj čim je postao dovoljno star. U to vrijeme, tisuće beba umirale su svake godine od hemolitičke bolesti novorođenčadi.

Liječnici su ubrzo otkrili da Harrisonova krv ima rijetka antitijela za koja se znalo da sprečavaju da majke s Rh negativnom krvnom grupom razviju antitijela protiv svoje Rh pozitivne djece i 60-ih godina prošlog stoljeća počeli su koristiti njegovu plazmu za izradu anti-D imunoglobulina koji danas rutinski zaustavljaju razvoj hemolitičke bolesti i omogućuju sigurno iznošenje trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Australija je bila jedna od prvih zemalja koja je otkrila donatora s tim antitijelima i to je u to doba bilo revolucionarno", rekla je CNN-u Jemma Falkenmire iz australskog zavoda za transfuziju krvi. Koliko su ta antitijela rijetka, govori i podatak da je od tada u cijeloj Australiji pronađeno još samo pedesetak odgovarajućih donatora.

"Svaka doza krvi je dragocjena, ali Jamesova je posebna. Svaka anti-D injekcija proizvedena u Australiji potiče od Jamesa", dodala je Falkenmire. "A pošto je više od 17 posto žena u Australiji izloženo riziku, James je spasio mnogo života".

"Čovjek sa zlatnom rukom", kako ga zovu, plazmu daje i danas. I priznaje da ne može podnijeti pogled na krv. "Nikad, nikad nisam gledao kako mi igla ulazi u ruku", rekao je CNN-u. "Gledam u strop, gledam sestre, ali nikad nisam gledao iglu. Ne mogu to podnijeti".

Tog junaka to nije omelo da proslavi svoju tisućitu donaciju prije četiri godine. Tada je rekao medijima: "To je jedini rekord za koji stvarno želim da bude oboren".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike