VALOVITA MASA / Bubamare zbunile meteorologe: 'Na radaru nam se pojavilo nešto nalik ogromnoj mrlji'

Image
Foto: Pixabay

'Rastuće temeprature izazvale su njihov masovni pokret'

7.6.2019.
11:31
Pixabay
VOYO logo

Roj milijuna bubamara iznad Južne Kalifornije ovoj je tjedna zabilježen na radaru kao ogromna mrlja, objavili su dužnosnici.

Roj u potrazi za hranom na radaru se prikazao kao mrlja površine 130 četvornih kilometara u blizini grada Hesperije, stotinjak kilometara istočno od Los Angelesa, objavio je meteorolog Državnog hidrometeorološkog zavoda (NWS) Adam Roser.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je stručnjak na terenu u gradu Wrightwoodu potvrdio da se radi o bubamarama ured NWS-a u San Diegu je objavio video isječak radarskog zapisa na Twitteru na kojemu se vidi valovita masa koju čine bubamare u potrazi za glavnom hranom - ušima.

Objava je izazvala niz komentara poput "bolje nego najezda skakavaca" ili "sredite te uši!".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da je to super kako možemo različite ljude zainteresirati za znanost", kaže Roser.

Bubamare se smatraju korisne u vrtovima jer jedu uši i druge nametnike na cvijeću i voću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bubamare su toliko malene da bi osoba koja stoji ispod njihova roja vidjela tek točkice na nebu ili iz daljine čak i ništa, kaže Ring Cardé, profesor sa sveučilišta California u Riversideu.

Što izaziva formiranje roja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedno moguće objašnjenje je da se velika populacija bubamara proširila planinskim područjem i da su rastuće temeprature izazvale njihov masovni pokret, kaže Cardé.

"To je nešto kasnije nego što sam očekivao da će krenuti", kaže Cardé.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se vinu u nebo bubamare se oslanjaju na vjetar da ih odnese u doline gdje mogu naći obilje ušiju, dodaje Cardé. Sa širenjem bubamara vjetrom one nesretne završe u pustinji i uginu.

Njihove migracije u kasno proljeće slijede nakon zimskog mirovanja u kalifornijskim planinama gdje se nakupljaju u tako guste skupine da ih se može skupljati lopatama, dodaje Cardé i objašnjava da one pokušavaju tako ostati žive pod snježnim pokrivačem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoka vlaga i mnogo kiše ove je godine vjerojatno pomoglo da veliki broj bubamara preživi zimu, kaže Cardé što bi moglo objasniti veliki roj.

Državna hidrometeorološka služba svojim radarima redovitobilježi jata ptica, šišmiša i insekata u drugih dijelovima zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i putem mobilne aplikacije te na našoj Facebook stranici Vijesti.hr!

Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo