Biografija /

Biografija: Žarko Tušek

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Od svećeničkog poziva do uspona 'mladog lava' i nove političke zvijezde HZD-a do osramoćenog pada u aferi podmićivanja i ostavke: doznajte sve o Žarku Tušeku.

27.10.2021.
11:45
Patrik Macek/PIXSELL

Datum i mjesto rođenja

Žarko Tušek rođen je 10. rujna 1981. u Zaboku. 

Školovanje

Od vrlo rane dobi Tušek je počeo slijediti svećeničke stope te je s 14 godina otišao u sjemenište. Završio je Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju u Zagrebu, nakon čega je upisao Pravni fakultet u Zagrebu, no došao je samo do treće godine. Potom je upisao Visoko učilište Effectus u Zagrebu steknuvši VŠS spremu kao stručni prvostupnik ekonomije.

Osoban život

Žarko Tušek je oženjen za Gordanu Ivanjek-Tušek. U slobodno vrijeme voli skladati pjesme, kao što su kajkavske popevke. Većinu njih izvodi njegova supruga, kao što je to bilo i na 56. Festivalu kajkavskih popevki u Krapini u rujnu 2021. 

Kratka karijera u medijima i spisateljski dani 

Nakon završetka fakulteta, Tušek je kratko vrijeme bio novinar na Radiju Hrvatsko Zagorje i glavni urednik časopisa Glas Zagorja. Napisao je i monografiju "Hrvatsko zagorje u riječi i slici".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od svećeničkog poziva do najmlađeg predsjednika krapinsko-zagorskog HDZ-a 

Za politiku Tušek se počeo zanimati u svojim ranim dvadesetima te se učlanio u HDZ 2000. godine. Pet godina poslije našao se na listi za lokalne izbore, 2008. je postao Predsjednik Mladeži, a 2012. je odnio pobjedu kao najmlađi predsjednik krapinsko-zagorskog HDZ-a. 

Saborske ambicije 

Tušek ulazi u Sabor 2015. tijekom 8. saziva, dok na posljednjim parlamentarnim izborima za 10. saziv, Plenković je najavio kako će Tušek biti nositelj u trećoj izbornoj jedinici. U razdoblju od 2016. do 2018. Tušek je bio predsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva, član Odbora za predstavke i pritužbe, član Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, i član Odbora za gospodarstvo. 

Političke afere

Automobilske nesreće

Žarko Tušek je sudjelovao u dvije automobilske nesreće na području Hrvatske. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva se dogodila u večernjim satima 30.01.2016. u Martinečkoj ulici u Zlataru kada se Tušek sudario s četiri mladića. Mladići su vozili VV Golf 'trojku', dok Tušek Renault Megane. Kao uzrok nesreće, navodno je Golf udario u Renault Megane i koji je udarcem izletio s ceste i zabio se u ogradu. Dva mladića i Tušek su bili prebačeni u Opću bolnicu Zabok. Tušek je prošao s lakšim ozljedama, iako preko noći na promatranju, dok su oba mladića preminula posljedicom sudara.  

Druga automobilska nesreća dogodila se 06. svibnja 2019. godine u Ulici Ivana Rendića  u Krapini. Tušek je navodno udario djevojčicu od 11 godina na pješačkom prijelazu. Nakon što je Tušek uspostavio poziv policiji, djevojčica je bila prevezena u bolnici u Zaboku te uskoro otpuštena bez težih ozljeda. Kritika na račun Tušeka je bila da je umjesto 192 nazvao direktno šefa policije u Krapini. Tušek je prošao alkotest te protiv njega nije bila podignuta optužnica. 

Afera podmićivanja Šimunića 

Navodno, u subotu 16. siječnja 2021. u Gredičakovoj klijeti kod Oroslavja održao se sastanak između Žarka Tušeka, Viktora Šimunića (nezavisnog vijećnika Oroslavja) i Emila Gredička (gradonačelnika Oroslavja i člana HDZ-a). Svrha sastanka je bila diskusija budućih izbora, što je uskoro eskaliralo nuđenjem tajnog financiranja predizborne kampanje Šimunića od strane Tušeka i HDZ-a. Taj razgovor snimio je sâm Šimunović i predao snimku USKOK-u ne bi li ukazao na sustavnu korupciju koja se odvija u političkim vodama.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Video možete vidjeti ovdje i ovdje.

U siječnju 2021. objavljeno je da je Tušek podnio ostavku na mjesto u županijskom HDZ-u, ali ostaje u funkciji saborskog zastupnika. Premijer Plenković je navodno cijelu aferu komentirao Tušekovom 'grubom političkom pogreškom', dok Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske da to ne bi trebalo izjednačiti s kaznenim djelom, već čin budale.

Afera Narodnih novina

Još polovicom 2019. počelo se povlačiti pitanje utjecaja Tušeka vezano uz poslovanje i zapošljavanje u Narodnim novinama. Navodno, u ožujku kada su bili dovršeni javni natječaji, od skoro 200-njak kandidata na kraju je zaposlena većina članova HDZ-a i to uglavnom iz Krapinsko-zagorske županije, što spada pod Tušekovu ovlast. Među njima i Tajana Tušek, koja je prošle godine (u listopadu 2018.) napustila Narodne novine s  pozicije direktorice službe pravnih, kadrovskih i općih poslova, nakon što je navodno uzrokovala velike financijske gubitke.  Osim što je Tušek navodno u upravu Narodnih novina stavljao isključivo HDZ-članove te obiteljske članove poput Tajane, spominje se i zarada njegovog odvjetnika Vladimira Terešaka koju je ostvario preko pružanja usluga Narodnim novinama. Navodno, od 2017. do danas Terešakovoj firmi je isplaćeno više od 861.000 kuna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Terešak je ujedno i zastupao HDZ-a u aferi Fimi Media. 

Gdje je Žarko Tušek sada? 

Nakon što je Tušek podnio ostavku u siječnju 2021., povukao se s političke scene, iako još nije službeno otpisan od strane premijera. O kaznenim mjerama vezano uz aferu podmićivanja, čeka se na sljedeći potez USKOK-a. 

savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo
Još iz rubrike