Datum i mjesto rođenja
Žarko Tušek rođen je 10. rujna 1981. u Zaboku.
Školovanje
Od vrlo rane dobi Tušek je počeo slijediti svećeničke stope te je s 14 godina otišao u sjemenište. Završio je Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju u Zagrebu, nakon čega je upisao Pravni fakultet u Zagrebu, no došao je samo do treće godine. Potom je upisao Visoko učilište Effectus u Zagrebu steknuvši VŠS spremu kao stručni prvostupnik ekonomije.
Osoban život
Žarko Tušek je oženjen za Gordanu Ivanjek-Tušek. U slobodno vrijeme voli skladati pjesme, kao što su kajkavske popevke. Većinu njih izvodi njegova supruga, kao što je to bilo i na 56. Festivalu kajkavskih popevki u Krapini u rujnu 2021.
Kratka karijera u medijima i spisateljski dani
Nakon završetka fakulteta, Tušek je kratko vrijeme bio novinar na Radiju Hrvatsko Zagorje i glavni urednik časopisa Glas Zagorja. Napisao je i monografiju "Hrvatsko zagorje u riječi i slici".
Od svećeničkog poziva do najmlađeg predsjednika krapinsko-zagorskog HDZ-a
Za politiku Tušek se počeo zanimati u svojim ranim dvadesetima te se učlanio u HDZ 2000. godine. Pet godina poslije našao se na listi za lokalne izbore, 2008. je postao Predsjednik Mladeži, a 2012. je odnio pobjedu kao najmlađi predsjednik krapinsko-zagorskog HDZ-a.
Saborske ambicije
Tušek ulazi u Sabor 2015. tijekom 8. saziva, dok na posljednjim parlamentarnim izborima za 10. saziv, Plenković je najavio kako će Tušek biti nositelj u trećoj izbornoj jedinici. U razdoblju od 2016. do 2018. Tušek je bio predsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva, član Odbora za predstavke i pritužbe, član Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, i član Odbora za gospodarstvo.
Političke afere
Automobilske nesreće
Žarko Tušek je sudjelovao u dvije automobilske nesreće na području Hrvatske.
Prva se dogodila u večernjim satima 30.01.2016. u Martinečkoj ulici u Zlataru kada se Tušek sudario s četiri mladića. Mladići su vozili VV Golf 'trojku', dok Tušek Renault Megane. Kao uzrok nesreće, navodno je Golf udario u Renault Megane i koji je udarcem izletio s ceste i zabio se u ogradu. Dva mladića i Tušek su bili prebačeni u Opću bolnicu Zabok. Tušek je prošao s lakšim ozljedama, iako preko noći na promatranju, dok su oba mladića preminula posljedicom sudara.
Druga automobilska nesreća dogodila se 06. svibnja 2019. godine u Ulici Ivana Rendića u Krapini. Tušek je navodno udario djevojčicu od 11 godina na pješačkom prijelazu. Nakon što je Tušek uspostavio poziv policiji, djevojčica je bila prevezena u bolnici u Zaboku te uskoro otpuštena bez težih ozljeda. Kritika na račun Tušeka je bila da je umjesto 192 nazvao direktno šefa policije u Krapini. Tušek je prošao alkotest te protiv njega nije bila podignuta optužnica.
Afera podmićivanja Šimunića
Navodno, u subotu 16. siječnja 2021. u Gredičakovoj klijeti kod Oroslavja održao se sastanak između Žarka Tušeka, Viktora Šimunića (nezavisnog vijećnika Oroslavja) i Emila Gredička (gradonačelnika Oroslavja i člana HDZ-a). Svrha sastanka je bila diskusija budućih izbora, što je uskoro eskaliralo nuđenjem tajnog financiranja predizborne kampanje Šimunića od strane Tušeka i HDZ-a. Taj razgovor snimio je sâm Šimunović i predao snimku USKOK-u ne bi li ukazao na sustavnu korupciju koja se odvija u političkim vodama.
Video možete vidjeti ovdje i ovdje.
U siječnju 2021. objavljeno je da je Tušek podnio ostavku na mjesto u županijskom HDZ-u, ali ostaje u funkciji saborskog zastupnika. Premijer Plenković je navodno cijelu aferu komentirao Tušekovom 'grubom političkom pogreškom', dok Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske da to ne bi trebalo izjednačiti s kaznenim djelom, već čin budale.
Afera Narodnih novina
Još polovicom 2019. počelo se povlačiti pitanje utjecaja Tušeka vezano uz poslovanje i zapošljavanje u Narodnim novinama. Navodno, u ožujku kada su bili dovršeni javni natječaji, od skoro 200-njak kandidata na kraju je zaposlena većina članova HDZ-a i to uglavnom iz Krapinsko-zagorske županije, što spada pod Tušekovu ovlast. Među njima i Tajana Tušek, koja je prošle godine (u listopadu 2018.) napustila Narodne novine s pozicije direktorice službe pravnih, kadrovskih i općih poslova, nakon što je navodno uzrokovala velike financijske gubitke. Osim što je Tušek navodno u upravu Narodnih novina stavljao isključivo HDZ-članove te obiteljske članove poput Tajane, spominje se i zarada njegovog odvjetnika Vladimira Terešaka koju je ostvario preko pružanja usluga Narodnim novinama. Navodno, od 2017. do danas Terešakovoj firmi je isplaćeno više od 861.000 kuna.
Terešak je ujedno i zastupao HDZ-a u aferi Fimi Media.
Gdje je Žarko Tušek sada?
Nakon što je Tušek podnio ostavku u siječnju 2021., povukao se s političke scene, iako još nije službeno otpisan od strane premijera. O kaznenim mjerama vezano uz aferu podmićivanja, čeka se na sljedeći potez USKOK-a.