Biografija /

Biografija: Josipa Rimac

Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Josipa Rimac, poznata kao ‘kninska kraljica’ u medijima, još od srednje škole isticala se kao članica HDZ-a, kasnije najmlađom gradonačelnicom Grada Knina te političkom karijerom koja je završila u Remetincu zbog sumnje na korupciju.

19.10.2021.
16:42
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Mjesto i datum rođenja

Josipa Rimac (djevojačko Čulina) rođena je 25. veljače 1980. u Lukaru (Općina Promina). 

Školovanje 

Osnovnu školu Josipa Rimac počinje pohađati u Kninu, gdje završava samo prva četiri razreda zbog dolaska Domovinskog rata. Nastavlja se školovati u  Oklaju (Općina Promina) do rujna 1991. te kasnije u Rijeci i Splitu. U Knin se vraća tek 1995. godine nakon završetka rata, gdje završava srednju ekonomsku školu. Nakon toga upisuje izvanredni studij na višoj ekonomskoj školi Sveučilišta u Splitu (VERN, 2013), gdje stječe zvanje diplomirane ekonomistice. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osoban život 

Osim Josipe, roditelji Josip i Kata Čulina imaju još troje djece:  Mariju Čulina Rapo, Anđelku Balić i  Biserku Čulina. Josipa Rimac udana je za Danijela Rimca s kojim ima kćerku Katju (rođena 2002.). 

Period humanitarnog rad s Crvenim Križem i volontiranje

Tijekom polaska u srednju školu u Kninu, Josipa se uključuje u humanitarni rad kao volonter Gradskog društva Crvenog križa Knin, gdje se ističe kao voditeljica Mladeži. U svibnju 2000. godine postaje najmlađom ravnateljicom Crvenog križa u Hrvatskoj, dok četiri godine kasnije dobiva drugi mandat za istu poziciju. U ožujku 2005. godine prebacuje se na dužnost ravnatelja županijskog Crvenog Križa Šibensko-kninske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Počeci političke karijere i HDZ

Interes prema politici, Josipa već pokazuje u srednjoj školi kada se priključuje članstvu Hrvatske demokratske zajednice (1996.). Ujedno postaje član Županijskog odbora HDZ-a Šibensko-kninske županije i član Nacionalnog odbora MHDZ-a. Za početak pod vodstvom HDZ-a obnaša dužnosti na gradskoj i županijskoj razini Mladeži HDZ-a, gdje se ističe i uspinje kao mlada političarka. 

Najmlađa gradonačelnica Grada Knina (i u Hrvatskoj)

10. lipnja 2005. Josipa je imenovana gradonačelnicom Grada Knina u svojoj 25 godini što ju čini najmlađom gradonačelnicom u Hrvatskoj. Obnavlja čak tri mandata sve do 2015. godine. 

Kraj „kninske karijere“ i saborske ambicije 

Kao gradonačelnica Grada Knina  Josipa Rimac daje ostavku ne bi li postala voditeljica kampanje Tomislava Karamarka (HDZ), koji u prosincu 2015. odnosi pobjedu. Ipak, ne uspijeva dobiti ministarsko mjesto zbog navodnog veta koji je postavio Most, HDZ-ov partner.  

Josipa nastavlja obnavljati svoju dužnost kao saborska zastupnica (umjesto Božidara Kalmete) te u 2016. postaje članicom Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu, Odbora za međuparlamentarnu suradnju, Odbora za turizam, Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije i zamjenica člana Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom lokalnih izbora 21. svibnja 2017. Josipa Rimac je izglasana kao  nositeljica liste HDZ-a za grad Knin s 2.392 glasova (40,06%), no pobjedu nosi neovisni kandidat Marko Jelić.  Te iste godine u rujnu imenovana je državnom tajnicom u Ministarstvu uprave od strane Andreja Plenkovića. Tijekom svoje državno-tajničke dužnosti u ožujku 2018. godine imenovana je čelnicom radne skupine za izradu novog zakona o sprječavanju sukoba interesa, što će se kasnije pokazati kontradiktornim s obzirom na optužbe USKOK-a vezano uz Aferu Vjetroelektrane.  

Političke afere

Počevši od mandata kao gradonačelnica Grada Knina, „kninsku kraljicu“ Josipu Rimac se teretilo za više (pokušaja) optužbi, od nezakonitog stjecanja državnog stana u Kninu, Afere Vjetroelektrana do života na visokoj nozi sa skupim modnim dodacima koje njezina plaća prema računici nije mogla pokriti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afera nezakonitog stjecanja stana

Niti tjedan dana nakon što je Josipa Rimac prisegnula na zastupničku dužnost, u rujnu 2015. Hrvatski sabor joj je jednoglasno oduzeo saborski imunitet kako bi Državno odvjetništvo (DORH) moglo nastaviti istragu za nezakonito stjecanje stana u Kninu. Ipak, zbog nedovoljno dokaza, Rimac i njezin suprug prolaze bez optužbi. 

U siječnju 2016. godine podiže se optužnica protiv Anne Marie Radić, bivše ravnateljice Uprave za područja posebne državne skrbi. Optužnica je uključivala sumnju za neosnovano i ilegalno pružanje imovinske koristi obitelji Rimac, i to za čak 3 stambene jedinice u istoj zgradi za što je procijenjeno da je državni proračun bio oštećen za više od pola milijuna kuna.  Prema presudi zagrebačkog Županijskog suda, 2017. Radić je dobila kaznu od godinu dana rada za opće dobro te isplatu duga. Nakon odbijene uložene žalbe, u ožujku 2021. Vrhovni sud dodjeljuje Radić godinu dana zatvora i povrat duga od preko pola milijuna kuna. 

Protiv Josipe Rimac i njezinog supruga i dalje nije podignuta kaznena prijava. 

Prijateljstvo sa Zdravkom Mamićem

U sklopu afere, spominjalo se i uplitanje Zdravka Mamića, bivšeg šefa Dinama, koji je navodno posudio novac obitelji Rimac za stjecanje nezakonitog stana. Prijateljstvo Josipe Rimac i Zdravka Mamića zapamćeno je još 2006. tijekom koncerta “Ne damo te, pismo naša” na Poljudu. Poznat i navodni citat Mamića jest „da će dati milijun kuna ako Josipa Rimac pobjedi na lokalnim izborima u Kninu“. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afera Vjetroelektrane

U periodu od početka 2019. do svibnja 2020., Josipa Rimac postaje jednom od prvoosumnjičenih u Aferi Vjetroelektrane zbog povezanosti s vlasnikom, Milenkom Bašićem. Navodna, tajna operacija PNUSKOK-a bi trajala i duže da Josipa nije pronašla bubu za prisluškivanje u svom automobilu. Sumnjiči se da je Josipa Rimac kao državna tajnica zlouporabila svoj položaj ne bi li promicala interese biznismena Bašića, od dobivanja dozvola i suglasnosti od raznih državnih tijela poput HERA-e i HROTE-a, do primanja mita i protuusluga. Smatra se da je Rimac primila više od 40.000 eura mita. 

Krajem svibnja 2020. godine, Josipa Rimac je uhićena na jednomjesečni pritvor no ostaje sve do 29. rujna 2020. zbog dodatnog vremena utrošenog na istragu.  Video izlaska iz pritvora u Remetincu možete pogledati ovdje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od početka, Josipa Rimac se izjašnjava nevinom u navodnoj aferi, no njezina pravna borba se nastavlja, dok se lista uključenih osumnjičenika povećava. U bitci za pravednost protiv korupcije umiješao se i Zeleni odred koji smatra da je Afera Vjetroelektrane samo vrh sante leda te da su umrežena mnoga imena visokopozicioniranih političkih dužnosnika poput Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića. Osim Rimac, pod istragom se našao i predsjednik uprave Hrvatskih šuma Krunoslav Jakupčić, također uhićen u svibnju 2020. 

Prema zadnjoj izjavi PNUSKOK-a kaznena prijava se proširila na osmero osumnjičenih za „kaznena djela trgovanja utjecajem, davanja mita, davanja mita za trgovanje utjecajem, zloporabu položaja i ovlasti te primanje mita.“ 

Osumnjičeni za aferu su: Nataša Turbić (HDZ-ova načelnica Gračaca), Ružica Njavro (tajnica kabineta Ministarstva poljoprivrede), Ante Sladić (šibenski poduzetnik), Marinko Tokmačija (kninski gradski vijećnik), Ivan Vukić (državni tajnik u Ministarstvu branitelja) i Nevenka Benić (državna tajnica u Ministarstvu branitelja), Milenko Bašić (poduzetnik i vlasnik tvrtke Lager) i Dragan Stipić (izvršni direktor tvrtke Lager). 

U slučaju Bašića i Stipića, koji su ostali najdulje u pritvoru te izašli tek 10. ožujka 2021. uz jamčevinu, , PNUSKOK sumnja da je bivša državna tajnica Josipa Rimac imala u planu pogurati više projekata tvrtke C.E.M.P.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među novijim optuženicima, pronašla se i Gabrijela Žalac, bivša ministricu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, koju se direktno povezuje s Rimac. 

Tijekom afere, spomenuo se i premijer Andrej Plenković koji je navodno 06. prosinca 2019. primio SMS od Rimac u kojoj ga optužena traži da se održi sastanak na temu Vjetroelektrane. Tog istog dana, Plenković je nazvao Rimac, no prepiska tog razgovora ne postoji s obzirom da se tada nije prisluškivao telefon od Rimac. U veljači 2021. mediji su prenijeli da bi Plenković mogao biti pozvan kao svjedok u suđenju, no zasada to je još uvijek u procesu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje je Josipa Rimac sada? 

U lipnju 2020. na konferenciji za novinare, predsjednik županijskog HDZ-a Nediljko Dujić, objavio je da su Josipa Rimac i Marinko Tokmakčija, kninski gradski vijećnik bezuvjetno isključeni iz HDZ-a. 

Nakon izlaska iz Remetinca u rujnu 2020., Josipa Rimac se povukla iz javnog života dok istraga USKOK-a još traje, no u srpnju 2021. mediji iznose da se Rimac zaposlila u tvrtki Sarajevsko Građevinsko poduzeće GŽP s podružnicom u Slavonskom Brodu. Na istoj adresi nalazi se i tvrtka Feliks regulacije, što asocira na Marinu Bilić Opačak, bivšu direktoricu tvrtke i saborsku zastupnicu SDP-a.  


Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo