KAO ORKESTAR /

Biljke znaju pjevati, a to nam je otkrila Zagrepčanka Maja: 'Same pjevaju i svaka zvuči drugačije'

Jedna elektroda ide u zemlju blizu korijena, a druga na list ili laticu. I čarolija počinje

28.3.2019.
15:20
VOYO logo

Nije klavir, a zvuči kao klavir. Nije ni flauta, ni violina. Ma zapravo, nije nijedan instrument. Može biti sam, ili pak u bendu. Kad pada kiša ili puše jak vjetar, prestaje sa svirkom. Riječ je, vjerovali ili ne - o biljkama. Za njihov zvuk zaslužna je Zagrepčanka Maja koja svojim uređajem pjesmu biljaka prenosi u note.

"Uređaj mjeri električne impulse. Razliku u električnim impulsima između lista i korijena i on pretvara u zvuk koji onda mi čujemo. Biljka sama svira tonove, a mi na uređaju možemo namjestiti različitefunkcije. Kao što su frekvencija, glazbena ljestvica ili nekakav efekt koji želimo postići", kazala je voditeljica programa Muzika biljaka Maja Krapec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna elektroda ide u zemlju blizu korijena, a druga na list ili laticu. I čarolija počinje.

"Svaka biljka zvuči drugačije. To vam je kao i kod ljudi. Neovisno o vrsti. Može biti ista vrsta biljke, ali različito će svirati", govori Maja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da čujemo glas poriluka ili kadulje izum je grupe talijanskih entuzijasta koji su istraživali svjesnost biljaka. Ta je ideja Maju zaintrigirala. Plan joj je glazbenom terapijom pomoći bolesnoj djeci. Jer baš djeca na pjevajuće biljke, kaže, najbolje reagiraju. Neke su biljke sramežljivije od drugih. Reagiraju i na dodir. A na uvrede - tišinom.

"Kao da dođe u neko stanje šoka. Ako joj se približi, pomiluje listić ili ako joj priđete s dobrom namjerom, reagira pozitivno. I onda se to može primjetiti na zvuku", objašnjava Maja.

Želi otvoriti i glazbene parkove da kako bi svi uživali u biljnom orkestru, jer nju najviše veseli reakcija ljudi kad prvi put čuju glas biljke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo