To je i dvosjekli mač / SUDJELUJTE U NAŠOJ ANKETI Rasprava diljem svijeta: Bi li žene trebale imati pravo na 'dopust' za vrijeme mjesečnice?

Image
Foto: Thinkstock

"Ako uzmeš dopust, slabija si od muškarca i slijedi ti otkaz"

29.11.2020.
16:00
Thinkstock
VOYO logo

Sachimi Mochizuki radila je u Japanu dva desetljeća, ali nikada nije uzela slobodan dan za vrijeme menstruacije. To je ponajviše zato što Mochizuki ima sreće - mjesečnice joj ne predstavljaju veliki problem. Ipak, nije voljela iskoristiti japansko dugogodišnje pravo na dopust za vrijeme "tih dana", jer bi to uključivalo da svojim menadžerima, od kojih su većina bili muškarci, kaže da ima menstruaciju.

U SAD-u, Ujedinjenom Kraljevstvu i Europi nema dopusta

Kineska provincija odobrava ženama dopust zbog menstrualnih bolova. "U Japanu je ipak to još uvijek neka vrsta tabua", rekla je Mochizuki. "Ne želimo razgovarati o tome ni s jednim muškarcem." Japansko pravo na dopust postoji već više od 70 godina, a ta zemlja nije jedina u Aziji koja ima takvu politiku. Južna Koreja usvojila je dopust za vrijeme mjesečnice već 1953. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
0 kuna za menstrualne proizvode? /

ANKETA U Škotskoj su od danas ulošci i tamponi besplatni! Trebaju li biti i u Hrvatskoj?

Image
0 kuna za menstrualne proizvode? /

ANKETA U Škotskoj su od danas ulošci i tamponi besplatni! Trebaju li biti i u Hrvatskoj?

Situacija u ostatku svijeta izgleda potpuno drugačije. Politika odsustva s posla za vrijeme mjesečnice gotovo da ne postoji u Sjedinjenim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu i Europi. Pa čak i u zemljama koje imaju ovakvu vrstu dopusta, feministice su podijeljene oko toga je li vremenski dopust korak unatrag ili znak napretka što se tiče ženskih prava. Neki tvrde da je zaposlenicama jednako potreban ovaj odmor kao i rodiljni dopust, dok drugi kažu da se time žene smatraju manje sposobnima od muškaraca i da bi cijela situacija s dopustom mogla donijeti korak unazad u svijetu borbe za jednaka prava, prenosi CNN.


Istraživanje japanske vlade, koja već desetljećima ima pravo na dopust, iz 2017. godine, pokazalo je da je samo 0,9% zaposlenica zatražilo dopust. U istraživanju iz 2013. godine 23,6% žena Južne Koreje koristilo je dopust. Do 2017. ta je stopa pala na 19,7%. Postoji nekoliko razloga koji bi to mogli objasniti. Iako sve tvrtke u Japanu moraju dati ženama dopust kad to zatraže, neke žene i ne znaju da to pravo postoji, rekao je Yumiko Murakami, voditelj Tokijskog centra Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). No, veće pitanje u Južnoj Koreji i Japanu je ipak ono kulturološko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako uzmeš dopust, slabija si od muškarca i slijedi ti otkaz"

Žene se u tim zemljama suočavaju s činjenicom da imaju najmanji postotak ženskih menadžerica u cijelom svijetu. Iako je nezakonito diskriminirati zaposlenice u Japanu, one se često suočavaju s pritiskom da daju otkaz kad zatrudne, rekao je Murakami. Većina muških menadžera ne shvaća ovaj problem i tolerira ga. Povrh toga, mjesečnice ostaju osjetljiva tema. Na primjer, kada žene kupuju tampone u trgovini, službenica ih stavlja u smeđe papirnate vrećice, kao da su nešto što treba sakriti, rekao je Murakami. "Ako ljudima kažete da uzimate dopust zbog menstruacije, to će se smatrati kao da niste dobri kao muškarci", rekla je.

Indijska tvrtka za dostavu hrane Zomato, na primjer,  iznijela je svoju politiku da želi promijeniti percepciju u Indiji gdje se menstruacije smatraju sramotom. "U Zomatu želimo njegovati kulturu povjerenja, istine i prihvaćanja", rekao je osnivač i izvršni direktor Deepinder Goyal osoblju u e-poruci koja je objavljena javno. "Ne bi trebala postojati bilo kakva sramota ili stigma vezana uz mjesečnicu ni dopust koji ona zahtjeva. Trebali biste slobodno reći ljudima u internim grupama ili e-porukama da ste na redovnom dopustu za taj dan."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopust kao dvosjekli mač

Najava je bila zapažena upravo u toj zemlji u kojoj žene ponekad ne smiju kuhati ni dirati nikoga kad imaju menstruaciju. Djevojke u Indiji obično propuštaju 20% školske godine zbog menstruacije, a 70% majki menstruaciju smatra "prljavom", navodi se u izvještaju filantropske organizacije Dasra iz 2014. godine. No, Zomatova je najava ipak naišla na reakciju na društvenim mrežama, gdje su kritičari tvrdili da bi zbog te politike žene mogle izgledati slabo ili obeshrabriti menadžere. 

Prema profesorici Sveučilišta u Sydneyu Elizabeth Hill, koja istražuje spol i zapošljavanje, razlog zbog kojeg se dopust toliko žestoko osporava čak i među feministkinjama jest taj što postoji malo podataka o tome pomaže li taj dopust ženama ili ih koči na radnom mjestu. Hill kaže da su mnogi argumenti protiv dopusta slični onima koji su izneseni protiv rodiljnog dopusta. Oni koji su protiv dopusta tvrde da bi ih dopust unazadio jednako kao i rođenje djeteta. No, Hill je također rekla da sada postoje dokazi koji ukazuju na to da velikodušne politike rodiljnog dopusta potiču žene da ostanu u radnoj snazi, umjesto da ih tjeraju. To je posebno važno u Indiji, koja ima jednu od najnižih stopa sudjelovanja žena u radnoj snazi, od 35%. "To je prekrasno preoblikovanje onoga u čemu je problem - problem je posao, a ne žene", rekla je Deepa Narayan, socijalna znanstvenica i bivša viša savjetnica u Svjetskoj banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadni svijet: "Radimo unatoč bolovima" - mjesečnica i dalje tabu

Svakih nekoliko godina tema dopusta dolazi na naslovnice zapadnih zemalja. Jednako često, popraćeno je oštrim razmišljanjima o tome zašto je to loša ideja. Nakon Zomatove najave, Washington Post objavio je članak pod naslovom: "Ja sam feministica. Davanje ženama slobodan dan za njihovo razdoblje glupa je ideja." Članak je tvrdio da je razdoblje odsustva "blesav" prijedlog koji "ponovno potvrđuje da postoji biološki determinizam u životima žena". A nakon što je Victorian Women's Trust, australska zagovaračka skupina za ženska prava, uvela politiku menstruacijskog odmora za svoje osoblje 2017. godine, novine Brisbane The Courier-Mail objavile su članak s naslovom: "Kao zaposlena žena u Australiji uvrijeđena sam ovim ludim planom ".

Istraživanje među 32.748 Nizozemki objavljeno prošle godine u British Medical Journalu pokazalo je da je 14% tijekom razdoblja odmaralo s posla ili škole zbog menstruacije. Kada bi uzele bolovanje (klasično), samo njih 20% njih reklo je pravi razlog - ostale su lagale da imaju gripu, crijevnu virozu... Oko 68% izjavilo je da želi imati fleksibilnije radno vrijeme ili moguć rad od kuće tijekom mjesečnice. No većina - nešto manje od 81% - ionako radi jednako unatoč bolovima koji traju i po nekoliko dana i koji znaju biti toliko intenzivni da žene piju i po nekoliko tableta dnevno, piše CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato sada vas pitamo: Treba li ženama biti omogućen dopust za vrijeme mjesečnice?

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo