Tullyjevo čudovište, prema Francisu Tullyju, kolekcionaru koji je ga je otkrio 1958. ne uklapa se ni u kakve poznate rodove i ne liči ni jednoj poznatoj vrsti. Znanstvenici čak ne mogu sa sigurnošću reći niti je li kralježnjak ili ne.
Živio je prije 307 milijuna godina u estuarijima na mjestu današnjeg Ilinoja. Tijela oblikovanog poput torpeda, imao je oči na dugim ticalima sa svake strane te dugu surlu s čeljusti prepunom zuba na kraju.
U ožujku prošle godine paleontolozi su mislili da su čudovištu konačno "pronašli obitelj", tj. svrstali su ga među svitkovce, najprimitivnije prethodnike kralježaka (od živućih vrsta možda je najpoznatija paklara). No skupina paleobiologa na čelu Lauren Sallan tvrdi da su njeni kolege sve pobrkale, prenosi UM.
"Ova životinja ne odgovara nikakvim klasifikacijama jer je previše čudna. Ima te oči na ticalima, ta čudna kliješta na kraju dugog rila, a nije sigurno ni koji dio je bio okrenut prema gore. No zadnje što bi tully mogao biti je riba" ističe dr. Sallan.
Prema novim analizama, originalni tim znanstvenika je pogriješio jer nisu uzeli u obzir kako je nastao fosil. Osim toga, tullyjev fosil nije ličio na fosile paklara koji su pronađeni u istom području..
"Važno je uzeti u obzir sve dokaze kada se analiziraju enigmatski fosili, anatomske, komparativne i one koje govore o načinu očuvanja" ističe koautor studije Sam Giles.