Najstariji prikaz simbola koji podsjeća na modernu torbicu potječe s kraja posljednjeg ledenog doba.
"Najčešće prikazuje zaobljeni luk gore, te četvrtasto dno, s različitim detaljima i uzorcima", pišu znanstvenici sa Sveučilišta u Scrantonu koji su analizirali sveprisutni simbol, prenosi Mysterious Earth. Ponekad su prikazani samostalno, a ponekad ih drži božanstvo, čovjek ili mitološko biće kao što bi držao košaru. O značenju univerzalnog simbola samo se nagađa.
Prema jednoj teoriji predstavlja kozmos. Polukrug (koji podsjeća na ručku odnosno naramenicu) predstavlja nebesa, a kvadrat zemlju. "U drevnim kulturama, od Afrike i Indije do Kine, kružnice su simbolizirale duhovno i nematerijalno, a kvadrat je često povezivan s konceptom Zemlje i materijalnog", objašnjavaju. Prema tom tumačenju, ova slika jednostavno bi pokazivala ujedinjenje zemlje i neba, materijalnog i nematerijalnog.
Najstariji iz Turske
Jedan od najstarijih prikaza ovog motiva pronađen je u ruševima Gobekli Tepe u Turskoj. Prava svrha jednog od najstarijih hramova svijeta (iz 12. st. p.n.e.) nije poznata (iako je gotovo sigurno služio za žrtvovanje, s obzirom na mnoštvo kostiju zaklanih životinja pronađenih u blizini). Zidovi i stupovi hrama ukrašeni su detaljnim reljefima životinja, bogova i mitskih stvorenja, vjerojatno u pokušaju da se prikažu sva bića svemira. Među ostalim, nalazi se reljef i tri "torbice".
Motiv se pojavljuje na brojnim mjestima kroz vrijeme, a na asirskom reljefu iz 9. st. p.n.e., i na olmečkom kipu ( negdje 900. p.n.e.) čovjekoliko stvorenje nosi identičnu košaru.
"Kada se koristi u asirskoj umjetnosti, kaže se kako torba sadrži čarobnu prašinu. Kada je prikazuju Olmeci, sadrži ljekovite trave, odnosno opijate za magijske obrede", analiziraju stručnjaci.
Na Novom Zelandu, u maorski mit priča o junaku koji je jednom uzašao do bogova i vratio se na zemlju noseći tri košare pune mudrosti. Baš kao i u Göbekli Tepeu, maorske košare označavaju zahvalnost na božanskim darovima znanja.
Sličan simbol može se vidjeti i na egipatskim hijeroglifima, gdje označava dom bogova - "ručka" torbe su zapravo svinute motke šatora, a četvrtasti dio koža životinje prostrta kao tepih.