JEDAN STATUS IZAZVAO PANIKU NA INTERNETU: /

'Facebook će objaviti sve vaše privatne fotografije i poruke!'

Image
Foto: izvor: Facebook

Već dobro poznati lažni status opet hara društvenim medijima, ali znate li što Facebook stvarno može napraviti s vašim fotografijama, pita The Guardian.

19.10.2016.
13:51
izvor: Facebook
VOYO logo

Lažni Facebook status koji prijeti kako će ovaj gigant društvenih zajednica otkriti sve vaše privatne fotografije i poruke opet se pojavio. Ovakve poruke, koje uglavnom ne variraju previše, pojavljuju se svako malo još barem od lipnja 2012.

Image
ZAŠTITITE PRIVATNOST: /

Evo kako jednostavno izbrisati povijest pretraga na Facebooku

Te su poruke apsolutno neutemeljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A isto tako nema nikakve zakonske osnove da bi objavljivanje takvih poruka u vlastitom statusu, na što lažna poruka potiče, anuliralo vaš pristanak na Facebookove uvjete korištenja, koje ste prihvatili kada ste počeli koristiti ovo platformu.

Facebook ne može spriječiti da se vaše objave koriste protiv vas na sudu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Facebook ne može spriječiti da se vaše objave koriste protiv vas na sudu

Image

Facebook ne može spriječiti da se vaše objave koriste protiv vas na sudu

Image
Foto: Thinkstock

Facebook i Međunarodni kazneni sud

Prevarantska poruka citira zakon 'UCC 1-308- 1 1 308-103' i Rimski statut kao osnovu vaše obrane od Facebookove samovolje da koristi vaše fotografije kako god želi.

Rimski statut je u stvari pravni okvir koji je postavio Međunarodni kazneni sud, koji se bavi genocidom, zločinima protiv čovječnosti i ratnim zločinima. Povrede autorskih prava i privatnosti nikako nisu nešto čime se taj sud bavi.

Ako koristite Facebook automatski ste prihvatili da on može koristiti vaše javne fotografije i tekst manje više kako god želi.

To je pokriveno sljedećom klauzolom u uvjetima koje prihvaćate prijavljivanjem, a koja je u stvari dosta standardna za svaku on-line stranicu na koju možete postavljati vlastiti sadržaj:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijeljenje sadržaja i informacija s drugima

1. "Ako je sadržaj zaštićen pravima na intelektualno vlasništvo, kao što su fotografije i videozapisi (IP sadržaj), izrijekom nam dajete sljedeće dopuštenje, uz pridržavanje postavki privatnosti i postavki aplikacija: dajete nam neisključivu, prenosivu licencu za upotrebu bilo kakvog IP sadržaja koji objavite na servisu Facebook ili povezanim mjestima, s pravom podlicenciranja i bez naplate tantijema, valjanu širom svijeta (IP licenca).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta IP licenca prestaje važiti u trenutku kad izbrišete IP sadržaj ili svoj račun, osim u slučaju da ste navedeni sadržaj podijelili s drugima, a oni ga nisu izbrisali."

Iako Facebook specifično navodi kako će koristiti vaš sadržaj "uz pridržavanje postavki privatnosti i postavki aplikacija", što bi moglo pružiti neku sigurnost, istovremeno, prirodno, pridržavaju prava da promijene uvjete ugovora kad god žele.

Facebookova samovolja

Facebook već ima tradiciju neočekivanog mijenjanja postavki povezanih uz privatnost i što sve možete očekivati da će drugi korisnici moći vidjeti kod vas. Prošlo je tek nešto više od 10 godina kada je ova tvrdka izazvala šok i nevjericu među korisnicima nakon što je uvela 'news feed', koji je izazvao brojne proteste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju se i sam Zuckerberg morao javno ispričati što je "zabrljao" tako što je uveo uslugu koja otkriva on-line aktivnosti korisnika drugima.

A danas nije moguće zamisliti uspjeh Facebooka bez mogućnosti otkrivanja korisnikovih aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako ste i samo objavili takvu poruku, možda bi bilo dobro da ju potiho obrišete i uvjerite svoje prijatelje da ono što piše u njoj nije točno. Ono što vjerojatno nećete biti u stanju napraviti je da ušutkate njihovu znatiželju zbog čega ste se uopće toliko zabrinuli oko mugućnosti da vaše privatne fotke postanu javne.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo