Video je napravio minhenski YouTube kanal i dizajn studio Kurzgesagt, a objavljen je prošlog ponedeljka, kratko nakon što je Facebook objavio kako ima 8 milijardi pogleda video snimki svakoga dana.
Evo glavnih optužbi iz brzog, petminutnog animiranog videa:
1. U prvom kvartalu 2015. godine, 725 od 1.000 videa s najviše pogleda 'ukradeni' su od originalnih autora i stapljeni u facebookov video player. Kurzgesagt tvrdi da se ukupno radi o 17 milijardi ukradenih pogleda u tom periodu.
2. Video tvrdi da se preuzimanje bez naknade (freeboting), ili krađa videa, događa sve češće i češće. To je loše za autore jer ne dobivaju praktički nikakvo priznanje ili naknadu za svoje videe - "samo lopov i Facebook profitiraju".
3. Facebook "namiješta" svoj algoritam tako da su videi koje stavlja na svoj player preferirani u odnosu na originalne na YouTubeu. Drugim riječima, vjerojatnije ćete naići na Facebook video na News Feedu nego na originalni YouTube video.
4. Kurzgesagt kaže "vara" jer računa da je video pogledan nakon samo tri sekunde, čak i ako je video na autoplayu i s isključenim zvukom dok korisnik skrola kroz svoj News Feed (YouTube ne otkriva svoj način mjerenja pogleda. S video oglasima, računa se da je video pogledan ako korisnik djeluje na sadržaj, ili ako je korisnik gledao video barem 30 sekundi, ili do kraja ako se radi o kraćem videu. Standard internetske oglašivačke industrije za pogledani video je da je barem 50% videa pregledano u dvije uzastopne sekunde - po čemu bi Facebook bio čak i ispred industrije, barem za jednu sekundu).
5. Video tvrdi kako je proces dokazivanja kršenja vlasničkih prava u najmanju ruku nezgrapan u usporedbi s YouTubeovim sustavom identifikacije sadržaja. I žali se da se lopov "uopće ne treba bojati negativnih posljedica".
Zbog svega toga korisnici i pogledaju samo 21% videa na Facebooku, za razliku od 86% na YouTubeu.
Facebook je odbio komentirati kurzgesagtov video, ali se javno obratio u vezi s preuzimanjem videa na svoju platformu bez naknade.
Facebook koristi sustav po imenu Audible Magic kako bi detektirao video snimke koje krše autorska prava, te omogućava drugim korisnicima da označe video koji je preuzet bez naknade. Tvrtka kaže da korisnici koji učestali krše autorska prava mogu biti izbačeni s Facebooka.
Unatoč tome, preuzimanje bez naknade je očito i dalje problem na Facebooku, i brojni prominentni autori podržavaju kurzgesagtov video te ga dijele na Twitteru. Ljudi su se već i prije žalili na narušavanje autorskih prava na Facebooku, i broj takvih žalbi se ne smanjuje. https://www.youtube.com/watch?v=t7tA3NNKF0Q
Business Insider/Tehnoklik.hr