Majke i očevi mogli bi dobiti do godinu dana zatvora i globu od 35.ooo funti (340.000 kuna) ako ih se osudi zbog objave detalja iz privatnih života djece bez njihove dozvole.
Pravni stručnjaci kažu kako bi francuska djeca mogla tužiti svoje roditelje zbog objavljivanja njihovih slika na web stranicama kao što su Twitter i Facebook.
"Za par godina djeca bi lako mogla poslati roditelje na sud zato što su objavljivali njihove fotografije dok su bili mlađi", kaže Eric Delcroix, stručnjak za internetsko pravo i etiku. "Djeca u određenoj dobi ne žele biti fotografirana, a još manje da te fotografije budu objavljene u javnosti."
A odrasle osobe koje tuže svoje roditelje zato što su im prekršili pravo na privatnost dok su bila djeca mogli bi dobiti kompenzaciju, kažu stručnjaci.
Opasno on-line objavljivanje podataka o djeci
Prošloga je mjeseca francuska žandarmerija, zabrinuta za sigurnost djece, objavila poruku n Facebooku - "Molimo vas da prestanete objavljivati slike svoje djece na Facebooku. Ne zaboravite kako objavljivanje slika vaše djece na Facebooku nije sigurno."
"Važno je zaštititi privatnost djece i maloljetnika i njihove slike na društvenim mrežama", dodali su.
Prošlogodišnje istraživanje koje je provelo sveučilište u Michiganu otkrilo je kako preko 74 posto ispitanika nije oduševljeno objavljivanjem slika beba na internetu, ali ipak su to napravili jer to svi rade.
Zabrinjavajućih 51% roditelja pružalo je i osobne informacije uz fotografije koje su mogle identificirati lokaciju djeteta.
Otkrili su i da više od pola majki i trećine očeva raspravljaju o zdravlju djeteta i roditeljstvu na društvenim medijima, a gotovo tri četvrtine roditelja izjavilo je kako se zbog društvenih medija osjećaju manje sami.