Najbolji primjer je micanje nekoga s popisa prijatelja. Na vrlo jednostavan način možemo okončati odnos s bilo kome, no kada netko prekine prijateljstvo s nama, ne dobijemo nikakvu obavijest o tome.
Vjerojatno ćemo primijetiti da više nismo među nečijim prijateljima sasvim slučajno, što neke može šokirati. Upravo zbog toga je provedeno malo istraživane o tome kako ljudi reagiraju kada ih se makne s popisa prijatelja.
Dr. Jennifer Bevan i njezino dvoje studenata provelo je anketu na 547 odraslih osoba na Facebooku koje je netko maknuo s popisa prijatelja. Rezultati su otkrili sljedeće:
- Većina ispitanika rekla je da su maknuti s popisa prijatelja zbog nečega što se dogodilo 'u stvarnom životu' (sukob, prekid...).
- Iako mali broj ispitanika smatra da su maknuti zbog stvari koje su napravili na Facebooku (status, slika...), oni su imali intenzivnije negativne osjećaje nakon što su maknuti s popisa prijatelja.
- Negativnije emocije imali su i oni koji se više oslanjaju na Facebook kao sredstvo komuniciranja s prijateljima i stjecanja novih poznanstava.
Ovo je prvo istraživanje takve vrste, a autorica je zaključila da reakcije na micanje s popisa prijatelja uvelike varira i ovisi o mnogo faktora (učestalost korištenja Facebooka, vrsta odnosa s osobom koja vas je maknula s popisa...) te da ponašanje na internetu manje utječe na naše internetske prijatelje od našeg ponašanja mimo interneta.