ZA ONE KOJI CIJENE ANONIMNOST: /

Naočale koje blokiraju tehnologiju prepoznavanja lica

Image
Foto: YouTube

Razvoj tehnologije prepoznavanja lica naglo je skočio u zadnjem desetljeću.

14.8.2015.
16:12
YouTube
VOYO logo

Za one među vama koji žele ostati skriveni, ove nove naočale nazvane Privacy Visor mogle bi biti odgovor potrebi za anonimnošću. Naočale sprečavaju praćenje pomoću tehnologije prepoznavanja lica jer varaju kamere i onemogućuju im prepoznati vaše lice.

Istraživači iz japanskog Nacionalnog instituta za informatiku prilagodili su i poboljšali raniji prototip naočala s LED diodama koje su bljeskale u blizu infra-crvenom spektru kako bi blokirale pravilnu detekciju lica. Istraživači se nadaju da će nova verzija spriječiti softver za prepoznavanje lica sokusirati na tuđa lica bez dozvole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Privacy Visior je prvi proizvod u svijetu koji koristi tu tehnologiju", rekao je voditelj tima, profesor Isao Echizen, te dodao "Često nam govore da ne otkrivamo svoje osobne podatke drugima, ali i lice je vrsta identifikacije. Trebao bi postojati način da ga zaštitimo."

Privacy Visor u stanju su reflektirati ili apsorvirati svjetlo koristeći jedinstvene uglove i uzorke na lećama. Iako se ne navodi kakav je materijal korišten, nove naočale bi trebale omogućiti ljudima da nastave živjeti kao i prije, samo s nešto boljom anonimnošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nove naočale uspijevaju sakriti korisnika od softvera prepoznavanja lica u 90% slučajeva. Novi dizajn i dosta bolje izgleda, pa se ne ističe toliko u javnosti. Podsjećaju na naočale kakve nose osobe koje se bave ekstremnim sportovima i osiguranjem.

Korisnici će biti u stanju nositi ove naočale i imati dovoljnu vidljivost za kretanje među ljudima i komunikaciju s njima. Namjena im je korištenje u napućenim prostorijama koje bi mogle biti pod nadzorom softvera za prepoznavanje lica.

Ipak, vožnja automobila ili bicikla s ovim naočalama se ne preporučuje.

Privacy Visor naočale pojaviti će se u prodaji u Japanu u srpnju sljedeće godine, po cijeni od 1.625 kuna. IFLScience/Tehnoklik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo