Danas su druga vremena. Primjerice svom iPod touchu možete reći da promjeni pjesmu. Ipak, kada kupujemo novo računalo, dostupne mogućnosti i dalje ovise o fizičkom dodiru za "input" (npr. miš ili tipkovnica) i vizualnim jedinicama za "output" (npr. monitor).
Ekipa koja stoji iza sveprisutnog računala pod nazivom Ubi (eng. ubiquitous = sveprisutan, pa od toga kraće Ubi) nada se da će to promijeniti lansiranjem na tržište pristupačne, nenametljive i korisne male kutije koja je uvijek spremna i čeka da vam kaže sve što trebate znati.
Dimenzija 101,6 x 101,6 x 27,94 mm Ubi se uključuje u standardnu utičnicu napona od 100-240 volti / 50-60-Hz i bežično povezuje na kućni ili uredski router koristeći ugrađenu 802.11b/g/n Wi-Fi tehnologiju (konfiguracija se potom može obaviti glasom, uz pomoć smartphonea ili PC-a).
Na prednjoj strani uređaja je tipka za uključivanje/isključivanje, a ispod nje su stereo zvučnici i mikrofon (s -40 dBV / Pa ± 3 dB osjetljivošću u radnom prototipu, ali to se može promijeniti). Korisnik privlači Ubijevu pozornost izgovarajući svoje ime.
Ubi koristi tehnologiju prepoznavanja glasa za slušanje izgovorenih naredbi, a na zahtjeve odgovara sintetiziranim glasom ili nudi jednostavna ažuriranja statusa pomoću višebojnih LED indikatora.
Dizajniran je za sinkronizaciju s drugim Ubi uređajima u kući ili uredu, a korisnici bi trebali biti u mogućnosti prelaziti iz sobe u sobu te uspostaviti interakciju s uređajima na različitim mjestima kao je riječ o jednom jedinom uređaju.
Glasovno pretraživanje interneta, razgovaranje preko Skypea ili Google Talka, portafon, sigurnosni nadzor doma i automatizacija dijelova kuće, to su neke od funkcija na koje cilja Ubi.
Uređaj također ima potencijala postati kućni pomoćnik za ljude koji imaju problema s kretanjem ili vidom, a razvoji tim koji uključuje trojicu stručnjaka Leora Greblera, Amina Abdossalamia i Mahyara Fotoohia kaže da istražuju i druge upotrebe kao što je prepoznavanje raspoloženja ili koraka.
Ubi pogoni Android 4.1 (Jelly Bean) i 800 MHz ARM Cortex-A8 procesor. Prošle godine senzori Twine povezani s Ubijem omogućili su da Ubi kontrolira uvjete okoliša.
Kada otkrije neki događaj, Ubi šalje upozorenje, primjerice u slučaju kada treba ugasiti ili upaliti svjetlo u prostoriji ili kada je temperatura u sobi u kojoj spava beba previsoka.
Uređaj još treba dobiti dopuštenje američkog FCC-a i dokazati svoju sigurnost, međutim tim se nada da će kampanja koju su lansirali na Kickstarteru pomoći u tome. Ako sve bude u redu, ciljana cijena ovog uređaja mogla bi biti 199 dolara, a na tržištu bi se mogao naći početkom sljedeće godine.
Pogledajte video što sve može Ubi: