ŠALJE HLADNE ŽMARCE NIZ VRAT: /

Ako će vam ikad trebati ovaj uređaj, znači da je apokalipsa blizu

Image
Foto: rnd.dt.com.au

Bojite li se budućnosti kada više nećete biti u stanju prepoznati da li komunicirate s pravom ljudskom osobom ili računalom?

31.5.2017.
7:24
rnd.dt.com.au
VOYO logo

Tim australskih znanstvenika smislili su nešto što su nazvali AntiUI UI. Nosivi prototip dizajniran je da prepozna sintetički govor i uzbuni korisnika da glas koji sluša ne pripada osobi od krvi i mesa, piše Science Alert.

Prototip je razvijen u samo pet dana, a koristi neuralnu mrežu koju pokreće Googleov Tensorflow softver za strojno učenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S kime zapravo razgovoramo

Kako se umjetna inteligencija (UI) i robotska tehnologija brzo razvijaju, suočavamo se s nesigurnom budućnošću u kojoj strojevi mogu obavljati brojne stvari bolje od ljudi, od redovnih poslova pa do stvaranja još jačih oblika UI-a.

Isto tako, dolazi vrijeme u kojem strojevi mogu prevariti ljude imitiranjem načina na koji govorimo i izgledamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako ta tehnologija bude postajala sve sofisticiranija, postaje lakše zamisliti svijet u kojem će uskoro biti teško ili čak nemoguće reći da li je osoba s kojim pričate na telefon, ili gledate na TV-u, pravo ljudsko biće.

No dok je baš UI ono što potiče ovakav zlokoban scenarij, upravo bi nam umjetna inteligencija mogla i pomoći u prepoznavanju sintetičkih varalica.

Ledeno upozorenje

Image
Foto: rnd.dt.com.au

PUCA PO ŠAVOVIMA: Umjetna inteligencija DeepMind postaje jako agresivna kad je pod stresom

Image
PUCA PO ŠAVOVIMA: /

Umjetna inteligencija DeepMind postaje jako agresivna kad je pod stresom

Image
PUCA PO ŠAVOVIMA: /

Umjetna inteligencija DeepMind postaje jako agresivna kad je pod stresom

Tim u australskoj agenciji za kreativnu tehnologiju DT istrenirao je svoju UI na bazi podataka sintetičkih glasova, te ju naučio prepoznavanju sintetičkih uzoraka govora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nosivi prototip radi na način da hvata zvukove izgovorene u blizini uređaja te ih šalje neuralnoj mreži u oblaku. Ako tamo UI otkrije da se radi u ljudskome glasu, sve je u redu.

Ali ako sustav pokupi sintetički govor, ima jedinstveni način da suptilno obavijesti korisnika da govori s digitalnim klonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto da koristi svjetlo, zvuk, ili vibraciju kako bi obavijestio korisnika, prototip posjeduje minijaturni termoelektrični element za hlađenje na stražnjem dijelu vrata kako bi dao do znanja da glas dolazi od "hladnog, beživotnog stroja".

Drugim riječima, uređaj vam doslovno pošalje hladne žmarce niz vrat kada govorite s digitalnim lažnjakom. Što je definitivno prikladan feedback.

Jasno, s obzirom da se za sada radi tek o pokaznom prototipu, nije za očekivati da će ovaj uređaj uskoro krenuti u proizvodnju. No znanstvenici koji stoje iza njega još uvijek rafiniraju svoj prototip te namjeravaju poboljšati neuralnu mrežu s još sintetičkog sadržaja.

Da li je ovo nešto što će nam trebati u budućnosti? Možda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo