"Biometrijska obilježja ne možete izbrisati. Ona ostaju s nama cijeli život. Otisci se stoga ne bi smjeli koristiti za svakodnevnu identifikaciju, posebice kad se pohranjuju", rekao je Johannes Caspar za Spiegel.
Caspar smatra da je Appleov argument da su otisci prstiju pohranjeni samo na uređaju slab i zavaravajući.
"Prosječan korisnik iPhonea nije tehnički sposoban provjeriti što se događa s njegovim otiskom nakon što ga pohrani na iPhoneu", tvrdi Caspar, dodajući da razotkrivanje špijunskih programa kao što su Prism čini dijeljenje osobnih podataka s uređajima još riskantnijim.
"U načelu nikad ne biste trebali dijeliti biometrijske podatke kad to nije nužno", rekao je Caspar.
Čitač otisaka prstiju, jedna od glavnih novosti na nedavno predstavljenom iPhoneu 5S, navodno je mnogo bolji od sličnih sustava koje smo dosad viđali na prijenosnim računalima, ali navodno i on ima svoje nedostatke. Između ostalog, ne voli znojne prste, objavio je Wall Street Journal.
Naime, glasnogovornik Applea rekao je da su zaposlenici zaduženi za testiranje uređaja utvrdili da senzor ne funkcionira ako su prsti prekriveni znojem ili drugim tekućinama.
Razlozi uvođenja čitača otisaka sigurnosne su prirode, ali kao što vidimo, novitet je ipak uzrokovao neke zabrinutosti zbog kršenja privatnosti. Iz Applea su rekli da sustav ne pohranjuje fotografije otisaka, nego samo podatke o otiscima.
iPhone 5S ima i druge oblike zaštite sigurnosti. Svi korisnici koji žele koristiti čitač otisaka također moraju stvoriti i rezervnu lozinku. Naime, samo pomoću te lozinke mogu otključati uređaj ako je resetiran ili nije otključavan 48 sati.