Mijenjate ulje na automobilu nakon prijeđenih 8.000 kilometara. Idete liječniku na pregled jednom godišnje. Svakih šest mjeseci provjeravate zube. I do nedavno ste svake veljače ispunjavali porezne prijave.
Pa ako se redovito brinete o svemu tome, zašto ne bi i računalu omogućili redoviti godišnji pregled?
S obzirom da se ovih dana gotovo sve odvija preko naših računala, smartfona i tableta, lako može doći do nekontroliranog elektronskog rasta.
"Digitalno zagušivanje je podmuklo", kaže Valeri Hall Little, vlasnica firme za savjetovanje o produktivnosti Intadem iz Toronta. "Ne možemo ga vidjeti, a ako ga i vidimo, ne osjećamo ga, i neznamo da je tu".
Umjesto da ignorirate vaš digitalni kaos, bolje je da vaše uređaje odvedete na digitalni pregled jednom godišnje.
Petminutni popravci
Ako ste prezaposleni (a tko nije) i imate samo par minuta, počnite sa stvarima koje lako primjetiti. Za početak očistite stvari s desktopa.
"Vaš desktop nije mjesto za čuvanje dokumenata i drugih stvari", kaže Little.
Organiziranjem ili brisanjem tih podataka već ćete stvoriti malo reda. Zatim krenite na ono što je najlakše očistiti - ispraznite Recycle bin i mapu u koju skidate stvari s interneta.
Napravite reda među aplikacijama
Naš je svijet postao zatrpan aplikacijama. Little tvrdi kako 80-20 pravilo dobro pristaje uz te programe.
"Koristimo samo 20 posto aplikacija 80 posto vremena", kaže. Ako godinu dana niste koristili neki program, preporučuje vam da ga izbrišete.
Važnost svake aplikacije trebali bi pojedinačno procjeniti, jer nevažne zagušuju naše uređaje. Recimo softver za uređivanje fotografija koji je došao zajedno sa skupom kamerom - beskoristan je ako ga ne koristite.
Ista se stvar može reći za smartfone i tablete. Slobodno izbacite sve one programe koje ne koristite.
Počistite i hardver
Ako imate ladicu ili kutiju prepunu starih kablova, sad je vrijeme da i to riješite.
"Uzmite marker i označite sve kablove koje trenutno ne koristite", kaže Little. Ne samo da će vam to uvelike pomoći kada ih budete kasnije tražili, već će pomoći i u spriječavanju kablova da 'odlutaju', što inače vole raditi.
Ne bojte se svojih fotki
Od dolaska smartfona, digitalne su fotografije brzo postale glavna stvar koja vam zagušuje računalo. Svaki selfi i svaki zalazak sunca uzima barem 3.5 MB vašeg sustava, bez obzira spremate li slike na PC ili u oblak.
I dok postoje brojne on-line usluge koje će vam dati više prostora nego što ćete ga ikada iskoristiti, glavni je izazov u pronalaženju baš te sjajne fotke jednom kad vam stvarno zatreba.
Little predlaže konstantno organiziranje vaših slika, a ne samo jednom godišnje. A bez obzira koristite li desktop program poput appleovog iPhotoa ili uslugu oblaka kao što je Google Photo, pobrinite se da tagirate karakteristike poput lica ili GPS lokacije.
"Tako ćete ih puno lakše moći pretraživati", kaže Little.
Ali ako vam treba godišnji podsjetnik da vam fotke budu uredno složene, Little predlaže da na kraju godine napravite album najboljih fotki i najdražih trenutaka.
Ne samo da će vas takav projekt prisiliti da organizirate svoje fotografije u lako pretražljiv album, već ćete imati i sjajan fizički čuvar uspomena.
Počistite vaše društvene medije
Ako postoji dio koji plače za redovitom intervencijom, onda je to konstantno rastuća hobotnica društvenih medija. Prorjeđivanje vašeg popisa prijatelja jednom godišnje dobar je način da dobivate samo najvažnije informacija na svom news feedu.
"Među prijateljima držite one koji su vam bliski i relevantni", kaže Little.
Iskoristite vrijeme i da provjerite postavke o privatnosti vašeg računa. Ako ima puno starih aplikacija koje imaju pristup vašim informcijama, isključite ih s vašeg računa. Zbogom, Farmville!
Uredite si i email
Kada se radi o višku informacija, Little podržava metodu Misli Produktivno, koja promovira što čišći inbox.
Jedan od načina kako bi se postiglo to 'Inbox zero' stanje je da napravite posebne mape za svaku godinu i spremite sve svoje mailove u njih. Tako, primjerice, napravite mapu i imenujete je 2015, te stavite sve mailove iz te godine u nju.
U ovome se slučaju više radi o organiziranju vremena nego poruka.
"Provest ćete brojne sate pokušavajući organizirati vaše poruke", kaže Little. Umjesto toga, jednostavno koristite tražilicu vašeg email servisa da nađete ono što vam treba, kad vam treba. Ti su programi sve bolji i bolji u traženju.
Popravite ga prije nego što se pokvari
Zadnji prijedlog možda zvuči malo staromodno, ali alternativa - potpuni slom računala - je puno strašnija.
"Ako ste primjetili kako vam računalo postaje sve sporije, ili se gasi, možda bi ga trebali odnijeti na servis na popravak", kaže Little.
Iako na prvi pogled to možda djeluje kao nešto što vam oduzima vrijedno vrijeme i loše djeluje na produktivnost, servisi vam sada dosta brzo i učinkovito mogu obaviti sve, od poboljšanja performansi preko vraćanja izgubljenih datoteka pa do uklanjanja virusa i spywarea, te fizičkih popravaka.
O kojem god da se specifičnom problemu radi, najbolje je da ne odugovlačite, jer se računalo može iznenada potpuno pokvariti, kaže Little.
"Kod računala je - ili rade ili su pokvarena i gotova".