Nevjerojatni Federer opet ispisao povijest!

Roger Federer je pobjedom protiv Tobiasa Kamkea izjednačio rekord Jimmyja Connorsa od 233 pobjede na Grand Slam turnirima.

28.5.2012.
16:35

Neočekivano se namučila 1. nositeljica Viktorija Azarenka na startu drugog Grand Slama sezone u Parizu protiv 32-godišnje Alberte Brianti koja zauzima tek 105. poziciju na WTA ljestvici. Problemi za Bjeloruskinju bili su vidljivi u neuobičajeno velikom broju neprisiljenih pogrešaka u prvom, te u drugom setu do rezultata 4-1. U prva dva seta Azarenka je načinila 49 neprisiljenih pogrešaka, dok ih je Talijanka prikupila 20 manje. Prvi set je otišao u tie-break isključivo zbog slabe realizacije break-lopti najbolje svjetske tenisačice. Iskoristila je 3 od 9 šansi, dok je Brianti za tri oduzeta servisa trebala 5 break-lopti.

Ipak, nakon što je kod 4-0 spasila svoj servis Azarenka je konačno proigrala, uzela sedam gemova u nizu, dobila drugi set 6-4 i istim ritmom u trećem slomila vrlo dobru Talijanku. U drugom kolu bjelorusku tenisačicu očekuje sraz s malo poznatom Njemicom Dinah Pfizenmeier, 198. igračicom na svijetu koja se do 2. kola probila iz kvalifikacija. Znatno je manje uzbuđenja bilo na meču 3. nositelja Švicarca Rogera Federera i Nijemca Tobiasa Kamkea u kojem je bivši svjetski broj 1 slavio 6-2, 7-5, 6-3. Za zagrijavanje na Roland Garrosu Federer je dosta lako nadigrao Kamkea oduzevši mu servis osam puta tijekom meča, pa se nije previše uzbuđivao u tri navrata kada je gubio svoj početni udarac. U drugom kolu Švicarac će igrati protiv pobjednika susreta između Rumunja Adriana Ungura i Argentinca Davida Nalbandiana. Dodajmo da je Federer pobjedom protiv Kamkea izjednačio rekord Jimmyja Connorsa od 233 pobjede na Grand Slam turnirima. Švicarac sada na turnirima najviše kategorije ima omjer od 233 pobjede i 35 poraza.

Najbolja hrvatska tenisačica Petra Martić uspješno je započela nastup na Roland Garrosu. Slavila je Splićanka u 1. kolu protiv Nizozemke Michaelle Krajicek 6:2, 7:5.

Bio je ovo treći dvoboj Martić i Krajicek i treća pobjeda Hrvatice, nakon Praga prošle godine i Indian Wellsa 2010. Prve dvije pobjede bile su dosta tijesne i u tri seta, no ovaj puta je "posao" obavljen u dva. Susret protiv dvije godine starije suparnice Martić je mogla i ranije okončati budući je u drugom setu kod 5:3 propustila meč-loptu na Nizozemkin servis, a potom nije realizirala još jednu kod 5:4 na vlastitom početnom udarcu. Krajicek se breakom nakratko vratila u dvoboj poravnavši na 5:5, no zatim je Martić ponovo oduzela servis i mirno odservirala za pobjedu. Hrvatska je tenisačica iskoristila 4 od 9 prilika za obrat, dok je Krajicek to pošlo za rukom samo jednom iz sedam prilika. Iako je ubacivala tek 48 posto prvih servisa, Martić je osvajala poene u 79 posto slučajeva nakon prvog. Nizozemku je koštao i preveliki broj neprisiljenih pogrešaka jer ih je načinila 12 više (30:18). Ovo je i ponovljeni najbolji rezultat Splićanke na Roland Garrosu gdje je posljednje dvije godine ispadala već u prvoj rundi. Tek je 2009. godine kroz kvalifikacije stigla do 2. kola. U idućem nastupu Petru Martić očekuje pobjednicu dvoboja između domaće predstavnice i 8. nositeljice Marion Bartoli i Čehinje Karoline Pliškove. Ponedjeljak je na Roland Garrosu donio mnogo uzbuđenja, kao i određenih iznenađenja, kako u ždrijebu tenisača, tako i kod tenisačica. Prvi svjetski tenisač Novak Đoković se dosta dugo mučio protiv Potita Staracea. Set i pol je Talijan bio posve ravnopravan suparnik, ali je unatoč tome bio u setu zaostatka (izgubljen tie-break prvog seta). No, vidljivo je bilo da fizički Starace ne može izdržati Đokovićev tempo, te je sredinom drugog seta silno pao u svojoj izvedbi. Do kraja meča je skupljao gemove i na kraju je Srbin slavio sa 7-6(3), 6-3, 6-1. Jedini nositelj koji je u ponedjeljak ispoao bio je 15., Španjolac Feliciano Lopez. Predao je meč kod 0-5 Florentu Serri, a predao je i Alex Bogomolov i to nakon četiri sata i 18 minuta velike borbe protiv domaćeg starosjedioca Arnauda Clementa. Vrijeme predaja je definitivno krajnje bizarno - Bogomolov je prema mreži krenuo u trenutku kada je morao servirati i spašavati meč-loptu. Propisno je Bogomolov zbog svoje geste izviždan od svih gledatelja, makar je Clement stao u zaštitu svog suparnika i molio publiku da se smiri. Inače, tijekom meča je Bogomolov više puta tražio tretman zbog ozljede lista noge. Francuzi su imali sjajan dan, pa su osim Clementa prošli još Simon, Llodra i Matheiu koji je okrenuo 0-2 u setovima protiv Nijemca Phaua. Iznenađenje je poraz Davida Nalbandiana u četiri seta (6-3, 5-7, 6-4, 7-5) od prosječnog Rumunja Adriana Ungura. Argentinac je opet izgubio više puta kontrolu na terenu, pa je tako bacao rekete, urlao, svađao se... Kod tenisačica su ispale dvije postavljene Njemice - 12. Sabine Lisicki i 30. Mona Barthel. Posebno je iznenađenje poraz ove potonje koja je u tjednima prije Roland Garrosa igrala sjajno. No, ovom je prilikom uhvatila dva gema (1-6, 1-6) protiv Amerikanke Lauren Davis. Nekako je pobjedu iščupala Flavija Pennetta protiv Su Wei Hsieh iz Tajvana. Izgubila je Pennetta prvi set u tie-breaku, a spašavala je i minus u drugom setu, da bi dobila 6-7(3), 6-4, 6-2. Roland Garros, 1. kolo tenisača: Đoković (1) - Starace 7-6(3), 6-3, 6-1 Simon (11) - Harrison 3-6, 7-5, 6-4, 6-1 Federer (3) - Kamke 6-2, 7-5, 6-3 Llodra - Garcia-Lopez 7-6(5), 6-2, 3-6, 6-3 Seppi (22) - Davidenko 6-3, 7-6 (5), 7-5 Berdych (7) - Sela 6-3, 6-4, 6-1 Clement - Bogomolov 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(2), 5-4, predaja Bogomolova Isner (10) - Dutra Silva 6-3, 6-4, 6-4 Troicki (28) - Bellucci 4-6, 6-3, 5-7, 6-3, 6-2 Ungur - Nalbandian 6-3, 5-7, 6-4, 7-5 Kavčič - Hewitt 7-6(2), 6-3, 6-7(4), 6-3 Tomic (25) - Haider-Maurer 7-6(5), 6-3, 6-3 Raonic (19) - Ramirez Hidalgo 6-4, 6-2, 6-2 Serra - Lopez (15) 5-0, predaja Lopeza Baker - Malisse 6-3, 7-6(1), 7-6(5) Tenisačice, 1. kolo: Azarenka (1) - Brianti 6-7(6), 6-4, 6-2 Na Li (7) - Cirstea 6-2, 6-1 A. Radwanska (3) - Jovanovski 6-1, 6-0 Janković (19) - Mayr 1-6, 6-1, 7-5 Davis - Barthel (30) 6-1, 6-1 Martić - Krajicek 6-2, 7-5 Arvidsson - Vinci (17) 6-2, 4-6, 6-3 Mattek-Sands - Lisicki (12) 6-4, 6-3 Petrova (27) - Benešova 6-3, 6-3 Pennetta (18) - Hsieh 6-7(3), 6-4, 6-2