SVI NAŠI OGLEDI S NJIMA / Hrvatska u četvrtfinalu igra s protivnikom iz noćne more: Znate li koliko smo puta pobijedili Brazil?

Hrvatska će protiv Brazila igrati u četvrtfinalu SP-a

5.12.2022.
21:59

Hrvatska je svladala Japan nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, čime je izborila četvrtfinale Svjetskog prvenstva. Tamo će Vatreni igrati protiv Brazila, koji je rastavio Južnu Koreju 4:1.

STRUČNA ANALIZA /

Ekspert začepio usta kritičarima i otvorio oči čitavoj naciji: 'Mi smo čudo, stalno to radimo. Ne znam zašto se toliko podcjenjujemo...'

Protiv peterostrukih svjetskih prvaka Brazila, inače, igrali smo četiri puta upisavši remi i tri poraza. Prvi hrvatsko-brazilski okršaj susret je igran 17. kolovoza 2005. godine kada je Brazil kao aktualni svjetski prvak na splitskom Poljudu odigrao 1:1 protiv reprezentacije Hrvatske koju je kao izbornik vodio Zlatko Kranjčar.

Hrvatsku je u vodstvo doveo izbornikov sin Niko Kranjčar u 32. minuti, a na konačnih 1:1 poravnao je Ricardinho 10 minuta potom.

Ne ide protiv Brazila

Niti godinu dana kasnije Hrvatska i Brazil su se ponovno susreli, ali ovoga puta u službenom susretu u skupini na SP-u u Njemačkoj. U dvoboju 1. kola u skupini F na Olimpijskom stadionu u Berlinu 13. lipnja Brazil je bio uspješniji s 1:0, a strijelac jedinog gola bio je Kaka u 44. minuti. Vatreni i Selecao su međusobno igrali i na otvaranju Svjetskog prvenstva 2014. u Sao Paolu, a slavio je domaćin 3:1.

Hrvatska je povela u 11. minuti autogolom Marcela, a u 29. minuti je izjednačio Neymar. U nastavku susreta 'ukazao' se sudac Nishimura koji je u 70. minuti poklonio kazneni udarac domaćinu koji je realizirao Neymar. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Oscar u sudačkoj nadoknadi.

Posljednji hrvatsko - brazilski okršaj bio je u lipnju 2018. u Liverpoolu. Bila je to prijateljska utakmica u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo, a Brazil je slavio 2:0 golovima Neymara (69) i Roberta Firmina (90+3).