JOŠ JEDNA LUDA UTAKMICA U ZAGREBU: / Švedska nakon produžetaka srušila moćnu Dansku i izborila finale sa Španjolskom

26.1.2018.
20:11
Igor Kralj/PIXSELL

Švedska u neviđenoj drami pobijedila Dansku

U finalu Europskog prvenstva za rukometaše koje se igra u Hrvatskoj igrat će Španjolska i Švedska, Španjolci su u polufinalu svladali aktualne svjetske prvake Francuze, dok su Šveđani nakon produžetka nadigrali aktualne olimpijske pobjednike Dance sa 35-34 (28-28; 16-14).

ŠPANJOLCI ŠOKIRALI FRANCUZE I IZBORILI FINALE: Svjetski prvaci potučeni do nogu u zagrebačkoj Areni

Šveđanin briljirao na golu

Švedska je iznenađujuće uspjela nadvisiti Dansku, i to na način da niti u jednom trenutku susreta nije gubila. Najveća razlika između ove dvije momčadi bili su vratari. Kod Šveđana sjajan je bio Andreas Palicka koji je sakupio čak 20 obrana, dok su Landin i Green Krejberg na danskim vratima ukupno zaustavili 11 šutova.

Hansen predvodio Dansku, Svan izjednačio

Prvo veće odvajanje Švedska je ostvarila povevši sa 8-5 u 11. minuti, a pred kraj prvoga dijela stigli su i do pet golova "viška" - 15-10 i 16-11. Ipak, Danci su do poluvremena smanjili na 16-14 i zaprijetili da će u nastavku preokrenuti rezultat protiv oslabljene Švedske. Švedska je stigla i drugom dijelu na pet razlike (20-15 u 39. minuti), ali Danska je na krilima Mikkela Hansena stigla do poravnanja na 25-25 pet minuta prije kraja uz igrača više. Ipak, Švedska je s dva gola Zachrissona i jednim Gottfridssona stigla do 28-25 dvije minute prije kraja. No, niti tada se Danska nije predala, u posljednjoj minuti je psotigla dva gola, a produžetak je izborila doslovno u posljednjoj sekundi preko Svana.

UZBUDLJIVO POLUFINALE: Danski rukometaši očajni nakon utakmice, Šveđani u ekstazi

Šveđani bolji u produžetku

Takav završetak nije demoralizirao Šveđane koji su i u produžetku zadržali prednost koja je varirala od jednog do dva gola i na kraju su mogli proslaviti veliku pobjedu.

Matthias Zachrisson je s osam golova bio najefikasniji u švedskim redovima, po sedam golova su dodali Nicklas Ekberg i Jim Gottfridsson, dok su Mikkel Hansen sa 12 i Rasmus Lauge Schmidt sa 11 pogodaka bili najbolji kod Danske.

Švedska je dosada četiri puta bila europski prvak, 1994., 1998., 2000. i 2002. godine, ali baš od te 2002. nije stigla niti do polufinala. Jedan od ta četiri naslova, onaj 2000. osvojila je upravo u Zagrebu kada je u Domu sportova svladala Rusiju.

UŽIVO

KRAJ UTAKMICE - Šveđani su mogli i ranije završiti utakmicu u svoju korist, ali uspjeli su ostati koncentrirani i slavili su nakon produžetaka

68' - Švedska je imala +2, a i čistu kontru, ali Ladin brani. Hansen poslije 12 golom vraća na -1

67' - U drugom produžetku, prvo je zabila Danska, ali Šveđani odmah vraćaju vodstvo, precizan je bio Zachrisson

65' - Završio je prvi produžetak

63' - Ekberg za novo minimalno vodstvo Švedske, a s druge strane briljantno brani Palicka. Šveđani nisu pali u produžetku

62' - Švedska je povela u produžetku, ali Danci odmah izjednačuju

61' - Krenuo je prvi produžetak, Danska je zasigurno u psihološkoj prednosti

60' - Švedska je imala loptu 20 sekundi prije kraja, ali Tollbring nije realizirao napad s krila, a Danci na drugoj strani zabijaju gol doslovno u zadnjoj sekundi. Lasse Svan čudesno je poravnao rezultat i odveo utakmicu u produžetke

58' - Gottfridsson upisao novi gol za ŠVedsku, pred velikim su iznenađenjem

57' - Švedska ponovno ima plus dva, još su tri minute do kraja utakmice, strijelac je Zachrisson. U sljedećem napadu Danska promašuje

56' - Danci s igračem više nisu iskoristili napad za izjednačenje, vratar Šveđana ima 16 obrana

55' - Mensah zabija za Dansku, samo je minus jedan

53' - Uzbudljiva završnica u Areni, igra se gol za gol

48' - Danska je sasvim sustigla Šveđane, strijelac je Toft Olsen. Očekuje nas napeta završnica

46' - Gol Wannea za povećanje vodstva Švedske (22:19), a nevolja za Dansku je novo isključenje i dvije minute kazne za Tofta Hansena

44' - Lauge smanjuje prednost Švedske na samo -2, ali odmah u sljedećem napadu Šveđani su izborili sedmerac kojeg je sigurno realizirao Zachrisson

43' - Puno su opreznije momčadi u branjenju kontre i polukontre u drugom poluvremenu, igraju se čvršće obrane

41' - Evo Danaca. Iako se činilo da nemaju rješenja u napadu, Olsen je napravio sjajan prodor i zabio za -3

38' - Hansen je sa sedmerca postigao prvi gol Danske u drugom dijelu

36' - Danska je i dalje bez zgoditka u drugom poluvremena, a Švedska povećava svoje vodstvo. Danci nikako ne uspijevaju pronaći dobar ritam, a Palicka sjajno brani

32'- Prvi gol u nastavku djelo je Niclasa Ekberba koji sa sedmerca vraća Švedsku na +3

31' - Počelo je drugo poluvrijeme. Danska ima prvi napad

KRAJ POLUVREMENA - Danci su krenuli u dvoboj kao veliki favoriti, ali Šveđani su ostavili puno bolji dojam nakon prvog dijela. Prvenstveno je dobro izgledao njihov napad u prvoj polovici prvog poluvremena. Prema kraju prvog dijela, vraćaju se Danci na krilima Hansena na -2. Šveđane predvode Arnesson i Ekberg s po tri gola, a Hansen je za Dance zabio šest. Danski vratari imaju samo četiri obrane, a Šveđanin Andrea Palicka je upisao 7 i trenutačno je na 37 posto

29' - Danska je zabila tri gola u nizu i potpuno se vratila u igru, a Šveđani su čak i promašili sedmerac za plus u samoj završnici prvog poluvremena

22' - Igra se veoma brzo na obje strane. Ekberg je zabio za Švedsku, ali Hansen odmah vraća

20' - Novi time-out Danaca. Ne žele dopustiti Šveđanima, koji izgledaju i igraju lepršavo, da se više odvoje nakon gola Nielsena

18' - Evo Švedske na plus četiri. Wanne je precizan s crte, ali s druge strane Hansen ponovno zabija te vraća zaostatak Danske na tri gola

14' - Hansen je siguran sa sedam metara i održava priključak. Ovo je njegov treći pogodak danas

11' - Trećina prvog dijela je iza nas, a Šveđani prvi put odlaze na +3 pogotkom Henningsona. Danski izbornik je odmah reagirao i pozvao prvi time-out na utakmici

10' - Švedska je otišla na plus dva, ali Rasmus Lauge vraća zaostatak Danske brzim centrom na samo gol zaostatka

8' - Igra se gol na gol. Danci su uspostavili ravnotežu te golom Hansena uhvatili korak sa Šveđanima. Rezultat je 4:4

6' - Landin je upisao prvu obranu na vratima Danske, a na drugoj strani je precizan Lauge Schmidt za 3:3

3' - Švedska vodi 2-1, Ostlund je zabio s devet metara, a Danci nisu iskoristili sljedeći napad nakon što su suci dignuli ruke

1' - Počela je utakmica. Prvi napad ima Švedska

20:09 - Dvadeset je minuta do početka utakmice, Danska je favorit, ali Šveđani će ohrabreni predstavom Španjolaca tražiti iznenađenje

Danska je na ovom Europskom prvenstvu upisala samo jedan poraz, Česi su ih šokirali u Varaždinu s 28:27. S druge strane, Švedska je tri puta izgubila, ali iz skupine gdje je bila i Hrvatska u drugoj fazi, plasirali su se u polufinale usprkos tri poraza.