Europsko rukometno prvenstvo danas ulazi u drugu fazu. Natjecanje po grupama je završeno te su sada formirane dvije nove skupine koje čine dvije prvoplasirane momčadi iz svake grupe. Jednu skupine čine reprezentacije iz grupa A, B i C, a drugu skupinu reprezentacije iz grupa D, E i F.
U skupini 1 se, uz Hrvatsku i Austriju, još nalaze Francuska, Njemačka, Mađarska i Island, a skupinu 2 čine Danska, Portugal, Švedska, Nizozemska, Slovenija i Norveška.
Nakon, za neke uspješnog, a za neke vrlo neuspješnog prvog kruga natjecanja, odlučili smo 'baciti oko' na brojke igrača, a za vas smo u nastavku izdvojili nezanimljivije statističke podatke.
U pojedinima su hrvatski rukometaši među najboljima na prvenstvu.
Šoštarić nestvarno nepogrješiv
Mario Šoštarić je s 18 zabijenih golova, prema službenoj stranici EHF-a, 11. najbolji strijelac prvenstva. Najbolji su Španjolac Aleix Gomez Abello i Nijemac Juri Knorr koji imaju 24 gola. No, niti jedan od njih se ne može pohvaliti da je stopostotan. Zapravo, niti jedan igrač na ovom Europskom prvenstvu se ne može time pohvaliti osim našeg 'Super Marija' Šoštarića.
Naše sjajno desno krilo 18 puta je zapucalo prema protivničkom golu i zabilo isto toliko golova. Usporedbe radi, od 30 najboljih strijelaca dosadašnjeg dijela prvenstva jedino je pivot Francuske Ludovic Fabregas iznad 90 posto, on je zabio 13 golova iz 14 pokušaja za sjajnih 92,9 posto.
Nije Šoštarić ništa lošiji ni iz sedmeraca, zabio ih je osam iz isto toliko pokušaja, no osim njega još je nekoliko igrača stopostotno s crte za sedam metara. Najviše ih je zabio vodeći strijelac prvenstva koji ima odličnih 12/12.
Cindrić ponajbolji u iznenađujućoj kategoriji
Luka Cindrić je već godinama jedan od najboljih srednjih vanjskih svijeta, a to pokazuje i na ovom Euru sjajno organizirajući naše napade. No, naš razigravač je ponajbolji na prvenstvu u jednoj iznenađujućoj rubrici.
Naime, Cindrić je među igračima kojima je zabilježen najveći skok u prvom dijelu prvenstva. Službena stranica kaže kako je naš 'Cindra' imao skok od 75 centimetara, što ga, uz još šest igrača, čini najboljim u ovoj kategoriji.
Iako nije poznat kao šuter koji visoko skače, očito u svom arsenalu ima puno više nego što se to na prvu misli.
Mihić 'puše' za vrat najbržima
Lovro Mihić je još jedan hrvatski rukometaš koji je među najboljima, ako gledamo brzinu koju su postigli igrači za vrijeme utakmice.
Naime, našem lijevom krilu je izmjerena brzina trčanja od 30,92 kilometra na sat, što ga svrstava na četvrto mjesto najbržih u Njemačkoj.
Međutim, vodeća trojka nije puno brža od njega. Najbrži na prvenstvu je Dylan Nahi, lijevo krilo Francuske kojem je izmjerena brzina od 31,57 kilometara na sat, svega 0,65 kilometara na sat više nego Mihiću.
Srna u dvije kategorije
Zvonimir Srna je jedini naš rukometaš koji je na listi ponajboljih u dvije kategorije, onoj za najbrži šut i najviše asistencija.
Našem lijevom vanjskom je zabilježen najbrži šut od moćnih 127,30 kilometara na sat, što ga smješta na peto mjesto. Najjači šut na prvenstvu imao je Bogdan Radivojević koji je bacio loptu nevjerojatnih 129,46 kilometara na sat.
Da Srni nije udarac jedina prednost, govori podatak da je i na listi najboljih asistenata na ovom Euru. U tri utakmice upisao je 10 asistencija, dovoljno za diobu 19. mjesta najboljih asistenata prvenstva. Daleko najbolji asistent je Faranin Elias Ellefsen A Skipagotu koji je 25 puta dodao loptu svojim suigračima prije nego što su zabili gol.
Sudjelujte u kreativnom natječaju Uhvati loptu, osvoji Telemach prvenstvo te 29. siječnja budi ponosni vlasnik QLED televizora i 1 godine besplatne pretplate na EON TV.