UŽARENO RIVALSTVO / Sjećate li se našeg posljednjeg okršaja s Francuskom? Na terenu je ozbiljno zaiskrilo, pokazan je i crveni

Bilo je to 13. siječnja 2022. na Europskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj. Hrvatska je bila smještena u skupinu C, zajedno sa Srbijom, Ukrajinom i naravno Francuskom.

18.1.2024.
11:27
Sanjin Strukic/PIXSELL

Pred hrvatskom muškom rukometnom reprezentacijom novi je ogled protiv naših najvećih rivala Francuza. Na otvaranju drugog kruga Europskog prvenstva izabranike Gorana Perkovca čeka jedan od najtežih mogućih zadataka, Francuzi su nam u prošlosti puno puta stali na put i pokvarili planove.

KAO DA JE JUČER BILO /

EHF najavio novi rukometni klasik i podsjetio na finale iz 2010.: U Beču smo 'pali' u posljednjim minutama

Utakmice za medalju Hrvatske i Francuske davno su opjevane i smatraju se ponajboljim u povijesti obiju reprezentacija. No, sjećate li se posljednjeg puta kada smo igrali s njima?

'Korona' prvenstvo

Kako to obično i biva, nismo imali previše sreće pa smo odmah prvu utakmicu u skupini igrali upravo protiv Francuske. Budući da je korona virus i dalje bio vrlo aktivan, prvenstvo je bilo na granici regularnosti. Igrači su se gotovo stalno testirali, a izbornici nisu mogli znati na koga će moći računati u idućoj utakmici.

Tadašnji izbornik Hrvoje Horvat nije mogao računati na pozitivnog Domagoja Duvnjaka, a nisu nastupili niti Luka Cindrić i Marko Mamić, koji su dobili negativne testove, ali ne na vrijeme da uđu u zapisnik. Situacija nije bila bajna ni kod Francuske koja nije mogla računati na Timotheya N’Guessana, Luku Karabatića i Nedima Remilija.

Na terenu ozbiljno zaiskrilo

Pomlađena Hrvatska, bez Duvnjaka, Cindrića i Mamića nije mogla pružiti preveliki otpor moćnim rivalima. Kada su u 10. minuti Francuzi poveli 7:2 činilo se kako nam se sprema debakl, no naši rukometaši su sredinom prvog poluvremena zaigrali bolje i na odmor se otišlo sa 13-11 za Francusku.

Na početku drugog poluvremena Francuska se opet odvojila na 15-11, no u 45. minuti na semaforu je stajalo 20-18. Tada je stigla kobna 48. minuta.

Zbog prekršaja je prvo isključen Zvonimir Srna, potom je zbog prigovora dvije minute kazne dobila i hrvatska klupa, na terenu je krenulo naguravanje, a onda je u idućem napadu Francuza David Mandić dobio crveni karton zbog nasrtaja na Nikolu Karabatića. Francuska je iskoristila čak tri igrača više i u iduće dvije minute pobjegla na 23-19, što Hrvatska do kraja nije mogla stići.

Francusku su tada do pobjede predvodili Hugo Descat sa sedam i Dika Mem sa šest golova, dok je Vincent Gerard imao 14 obrana. Kod hrvatske Ivan Čupić je zabio šest, a Tin Lučin četiri gola, dok je Ivan Pešić imao sedam obrana.

Napete i atraktivne utakmice te još jedan pohod Hrvatske na novu medalju gledatelji mogu pratiti od 10. siječnja - na glavnom kanalu RTL-a i streaming platformi VOYO.