Odličan start Rudićeve Hrvatske na EP-u!

U Eindhovenu je započelo Europsko prvenstvo u vaterpolu, a drugu utakmicu dana su igrali hrvatski vaterpolisti. U skupini B je Hrvatska na startu svladala Rumunjsku 10:7 (2:1, 3:2, 2:1, 3.3).

16.1.2012.
15:44

Premda je Rumunjska kao i obično bila tvrd orah pobjeda Hrvatske zapravo nije dolazila u pitanje. Najnapetije je bilo četiri i po minute prije kraja kada je Cosmin Radu svojim jedinim pogotkom na utakmici smanjio na 8:7. No, do kraja je Hrvatska zaključala svoju obranu, a na drugoj su strani poentirali Maro Joković i Damir Burić za pobjedu 10:7.

U prvom dijelu utakmice plivalištem je dominirao Miho Bošković. Postigao je tri od prvih pet hrvatskih golova, a Hrvatska je sustavno podizala prednost. Nakon 2:1 u prvoj četvrtini, na kraju druge je bilo 5:3, pa 7:4 po isteku pretposljednje četvrtine.

I tada je došlo do pada u hrvatskoj igri, a dva pogotka Georgescua i opisani Radua su doveli do toga da Hrvatska ima prednost samo 8:7. No, pobjeda nije došla u pitanje.

Najbolji je strijelac sa tri pogotka bio Miho Bošković. Dva je postigao Sandro Sukno, a po jedan Bušlje, Paškvalin, Barać, Joković i Burić. Zanimljivo da je Hrvatska imala dvostruko više prilika s igračem više na utakmici (12:6). Iskoristili su takve situacije igrači Ratka Rudića tijekom sedam pokušaja.

U utorak će Hrvatska igrati utakmicu 2. kola. Suparnik im je Crna Gora u 17.30 sati. Vaterpolisti Crne Gore, suparnici Hrvatske u dvoboju drugog kola EP-a u Eindhovenu, otvorili su turnir uvjerljivom pobjedom (13:7) protiv Njemačke.

Na Stadionu Pieter van den Hoogenband izabranici Ranka Perovića od početka su utakmice preuzeli inicijativu u svoje ruke. Poveli su 3:0, a prvu četvrtinu završili 4:1 vodstvom. Prednost su održavali do sredine treće četvrtine, kada je bilo 7:5. Od četvrte minute treće, do četvrte minute posljednje, četvrte četvrtine, ili unutar samo osam minuta, Crnogorci su napravili 5:0 seriju za 12:5 vodstvo.

Savršeno je učinkovit u pobjedničkoj momčadi bio Mlađan Janović s pet golova iz pet pokušaja. Osmorica njegovih suigrača upisali su su na listu strijelaca jednom prilikom. Golman Miloš Šćepanović skinuo je Nijemcima šest udaraca od njih 13 upućenih unutar okvira gola. U njemačkom je sastavu tri gola iz četiri pokušaja zabio Paul Schüler. 16. siječnja - Hrvatska - Rumunjska (10:7) 17. siječnja - Hrvatska - Crna Gora (10:8) 19. siječnja - Srbija - Hrvatska (15:12) 21. siječnja (20:30) - Njemačka 23. siječnja (13.00) - Španjolska

EP u vaterpolu, 3. kolo: Skupina B Hrvatska – Srbija 12-15 (2-2, 4-6, 3-3, 3-4) Njemačka – Španjolska 16-10 Crna Gora – Rumunjska 11-8

Redoslijed: 1. Srbija 9, 2. Hrvatska 6, 3. Crna Gora 6, 4. Njemačka 3, 5. Španjolska 3, 6. Rumunjska 0

Skupina A Mađarska – Makedonija 14-9 Grčka – Turska 20-2 Italija – Nizozemska 16-4 Redoslijed: 1. Grčka 9, 2. Mađarska 9, 3. Italija 6, 4. Makedonija 3, 5. Nizozemska 0, 6. Turska 0