26.3.2011.
22:48

Kvalifikacije za EURO 2012. (SKUPINA F) STADION: Boris Paichadze SUDAC: Paolo Tagliavento (Italija). GLEDATELJA: 65.000

STRIJELAC: 1:0 - Kobiashvili (90).

GRUZIJA: Revishvili - Salukvadze, Khubutia, Kaladze, Amisulashvili, Khizanishvili, Kankava, Daushvili (Gogita, 73), Iashvili (Martsvaladze, 62), Kobiashvili, Dvalishvili (Siradze, 46).

HRVATSKA (4-3-2-1): Runje - Srna, Ćorluka, Lovren, Strinić - Dujmović, Rakitić (Perišić, 61), Modrić - Kranjčar (Jelavić, 70), Petrić (Pranjić, 84) - Kalinić. Utakmica koja je trebala biti ključna u osiguravanju plasmana Hrvatske na Europsko prvenstvo, pretvorila se u fijasko. U dvoboju F skupine kvalifikacija za EURO 2012, nogometaši Gruzije su u Tbilisiju svladali Hrvatsku s 1:0, a izbornik domaće momčadi, Temuri Kecbaja, očitao je Slavenu Biliću lekciju pred 65.000 tisuća fanatičnih navijača na stadionu Boris Paichadzis.

Vatreni su odigrali uvjerljivo najslabiju utakmicu još od katastrofalnog poraza protiv Engleske 1:5 na Wembleyju u kvalifikacijama za SP u Južnoj Africi.

U jalovoj dominaciji u posjedu lopte, samo smo dva puta ozbiljnije zaprijetili, jednom u prvom i jednom u drugom poluvremenu. Teško je reći tko je odigrao lošije u 'alibi' igri Bilićevog sastava. Modrić, od kojeg se očekivalo najviše, bio je nevidljiv, nove snage Strinić, Kalinić, odigrali su ispod razine onoga što bi se od njih moglo očekivati, a neočekivana zamjena za Ognjena Vukojevića, Tomislav Dujmović, nije donio ništa novo u igri.

Slaven Bilić nije se snašao u takvom razvoju situacije. Nakon što je Rakitića zamijenio Perišićem u 61. minuti, više nije bilo nikakve povezanosti u veznom redu. Kasniji pokušaji s ubacivanjem Jelavića i Pranjića umjesto Kranjčara i Petrića pokazali su se nebitnima, jer je Hrvatska u veznom redu bila taktički nadigrana.

Jedina ozbiljna prijetnja gruzijskom golu u prvom dijelu stigla je tek u 28. minuti, kada Petrić s 20-tak metara dobro pucao, ali vratar Revišvili je taj udarac lakoćom obranio.

Druga hrvatska šansa zabilježena je u 48. minuti, kada je Kranjčar iskosa sa vrha 16-erca oštro pucao u donji desni kut, ali gruzijski vratar uspio je sačuvati mrežu. Gruzijci su zaprijetili doslovno par puta. U 76. minuti je volej Khizanišvilija nakon prekida prohujao iznad vratnice Runjina gola, ali drugi pokušaj bio je koban. Dezorijentirana obrana Vatrenih je u 90. minuti iz jedinog gruzijskog udarca u okvir primila gol. Junak dana u Gruziji zove se Levan Kobiašvili.

I tek tada smo dobili dojam da Hrvatska može igrati puno bolje, kada bi ih se natjeralo. Krenuli su naši kao da se radi o životu i smrti, i pokazali tužnu činjenicu - da angažman igrača više nije na pravoj razini.

Tako je Gruzija, koja je na početku kvalifikacija iznenadila u gostima Grke odigravši 1:1, a potom na domaćem terenu remizirala sa Izraelom 0:0, sada načinila i najveće iznenađenje pobijedivši osmu reprezentaciju svijeta.

Hrvatska je porazom izgubila prvo mjesto skupine F, te su Vatreni sad drugi s 10 bodova. Grčka je vodeća s 11, dok su još blizu i Gruzija s 9, te Izrael sa 7 bodova. Sljedeću kvalifikacijsku utakmicu Hrvatska igra opet protiv Gruzije, ali kod kuće 4. lipnja, u rujnu dočekujemo Izrael, a idemo u goste Malti.

Za tri dana Vatreni na Stade de Franceu igraju prijateljsku utakmicu protiv bivših svjetskih prvaka Francuza.

1.GRČKA 5 3 2 0 5:2 11 2.HRVATSKA 5 3 1 1 8:2 10 3.GRUZIJA 5 2 3 0 4:2 9 4.IZRAEL 5 2 1 2 7:6 7 5.LATVIJA 5 1 1 3 4:7 4 6.MALTA 5 0 0 5 1:10 0