Nogometaši Chelseaja zakomplicirali su završnicu Premierlige pobijedivši u derbiju 36. kola vodeći Liverpool na njegovom Anfieldu sa 2:0.

27.4.2014.
16:55

Redsi su ove nedjelje imali meč-loptu za naslov prvaka koji čekaju 24 godine. S 11 ligaških pobjeda u nizu bili su favoriti protiv Chelseaja, ali nisu uspjeli probiti zatvorenu formaciju gostiju iz Londona. Chelsea sada dva kola prije kraja zaostaje za Liverpoolom dva boda i još se uvijek ima male šanse za naslov.

Puno se posljednjih dana raspravljalo o mogućnosti da menadžer Chelseaja na Anfield izvede šareni sastav kako bi odmorio najvažnije igrače za uzvratni dvoboj polufinala Lige prvaka protiv Atletica. To se ipak nije dogodilo, Bluesi su zaigrali u jakom sastavu premda je prvi put ove sezone u Premierligi zaigrao 20-godišnji češki branič Tomaš Kalas koji je posljednje dvije sezone proveo na posudbi u Vitesseu.

U svakom slučaju, Mourinho je u Liverpoolu primijenio istu taktiku kao i nekoliko dana ranije u Madridu kada je čvrstom obranom izvukao 0:0 protiv Atletica. Ove je nedjelje prošao još bolje, nije primio gol, a dva je uspio i zabiti. Inače, upravo je Chelsea nanio Liverpoolu posljednji ligaški poraz prije nedjeljnog, dogodilo se to 29. prosinca.

Chelsea je do vodstva došao u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena i to ponajprije zahvaljujući pogrešci domaćeg kapetana Stevena Gerrarda. Iskusni veznjak najprije nije prihvatio laganu loptu koju mu je dodao Mamadou Sakho, a nakon toga se i poskliznuo. Loptu je prihvatio Demba Ba, sam se sjurio prema golu Redsa i mirno matirao Simona Mignoleta.

//cdn.playwire.com/bolt/js/embed.min.js

Liverpool je u drugom poluvremenu nastavio očajnički napadati, ali protiv poznatog Mourinhova bunkera to nije imalo učinka. U završnim su sekundama domaći sve karte bacili u napad, što su gosti iskoristili za drugi pogodak. Fernando Torres i Willian su sami krenuli u kontranapad, a Španjolac je u završnici akcije nesebično proigrao Brazilca koji je gurnuo loptu u praznu mrežu.

No usprkos Chelseajevoj Mourinho je izjavio i pomalo šokirao sve navijače Chelseaja:

"Nismo se vratili u ništa. U ovom smo trenutku skoro treći. Nakon poraza Evertona automatski smo smo se kvalificirali za Ligu prvaka, ali četvrto je mjesto bilo i dalje moguće. Sada nam u dva kola treba jedan bod da bismo završili treći", rekao je Mourinho.

"Bila je to za nas dobra sezona. Momčad je evoluirala u mnogo aspekata. A prvak je samo jedan i to će biti Liverpool ili City. Stoga nemamo što za slaviti, ali možemo reći da smo završili treći i da smo dobili obje utakmice protiv budućeg prvaka. Dobili smo obje utakmice protiv prvaka, bio to Liverpool ili Manchester City."

"Osjećam da smo zaslužili pobijediti, u to nema sumnje. Sa rezultatom 1:0 nakon 45 minuta bili smo uvijek u dobroj poziciji i nismo bili u nevoljama protiv fantastične momčadi."

Nogometaši Manchester Cityja ostvarili su značajnu pobjedu u posljednjoj nedjeljnoj utakmici 36. kola Premierlige. Na Selhurst Parku su srušili domaći Crystal Palace sa 2:0.

Građani su tako na najbolji mogući način iskoristili poraz Liverpoola i u potpunosti se vratilu u utrku za naslov. Štoviše, sada su oni u situaciji da sve drže u svojim rukama premda nemaju lagani raspored. Imaju tri boda zaostataka za Redsima, ali i odigranu utakmicu manje. U slučaju istog broja bodova, o prvaku će odlučivati gol-razlika, a City je tu trenutno bolji za osam golova od Liverpoola.

U sljedećem kolu Pellegrinijeva momčad ide na vrlo teško gostovanje kod Evertona koji je ove sezone na svome Goodison Parku izgubio samo dvije utakmice. Liverpool će se tako morati nadati pomoći svoga gradskog rivala, a City će se nadati pomoći momčadi koju je pobijedio ove nedjelje budući da 'Redsi idući tjedan gostuju upravo na Selhurst Parku.

Svoju je zadaću na ovom stadionu City uspješno obavio, a oba je gola zabio u prvom poluvremenu. Ključnim se pokazao povratak Yaye Tourea koji se oporavio od ozljede i predvodio Građane do trijumfa. Već u četvrtoj minuti je bjelokošćanski veznjak idealno nabacio za Edina Džeku koji se ubacio između dvojice domaćih braniča i glavom zabio za 1:0. U 43. minuti je Toure poveo kontru, izmijenio nekoliko dodavanja sa suigračima, a onda i okončao akciju sjajnim udarcem pod gredu za, pokazalo se, konačnih 2:0.

Spomenimo da je Crystal Palaceu ovo bio prvi poraz nakon pet uzastopnih pobjeda, među kojima su i one protiv Chelseaja i Evertona.

Premierliga, 36. kolo:

Crystal Palace - Manchester City 0-2 (Džeko 4, Toure 43)

Liverpool - Chelsea 0-2 (Ba 45+3, Willian 90+4)

Sunderland - Cardiff City 4-0 (Wickham 26, 86, Borini 45+1, Giaccherini 76)

Ljestvica:

1. Liverpool 36 25 5 6 96-46 80 2. Chelsea 36 24 6 6 69-26 78 3. Manchester City 35 24 5 6 93-35 77 4. Arsenal 35 21 7 7 62-41 70 5. Everton 36 20 9 7 57-36 69 6. Tottenham 36 20 6 10 52-49 66 7. Manchester United 35 18 6 11 60-40 60 8. Southampton 36 14 10 12 52-45 52 9. Newcastle 35 14 4 17 39-54 46 10. Stoke City 36 11 11 14 39-50 44 11. Crystal Palace 36 13 4 19 28-43 43 12. Swansea City 36 10 9 17 51-52 39 13. Hull City 35 10 7 18 36-45 37 14. West Ham 36 10 7 19 38-49 37 15. West Bromwich 35 7 15 13 42-54 36 16. Aston Villa 35 9 8 18 36-53 35 17. Sunderland 35 8 8 19 37-57 32 18. Norwich 36 8 8 20 28-60 32 19. Fulham 36 9 4 23 37-79 31 20. Cardiff 36 7 9 20 31-69 30