Napadač Intera Marko Livaja je u 6. kolu Europske lige zabio dva pogotka u susretu protiv Neftçija (2:2).

6.12.2012.
21:38

Marko Livaja odigrao je sjajnu utakmicu za svoj Inter u posljednjem kolu skupine Europske lige! U remiju protiv Neftçija na San Siru (2:2) mladi Kaštelanin bio je strijelac oba pogotka svoje momčadi.

Prvog je postigao već u devetoj minuti na asistenciju Pereire, izjednačio je Sadigov u 52., a Livaja na asistenciju Nagotoma dvije minute kasnije ponovno donio vodstvo domaćinima. Minutu prije kraja regularnog dijela susreta Azerbajdžanci su preko Canalesa izvukli bod, no nije im pomogao jer ukupno ih u skupini H imaju tri.

U 73. minuti imao je Livaja sjajnu priliku zabiti i hat-trick, ali je neometan s ruba peterca pucao u igrača Neftçija koji je stajao na gol-crti, iako je imao drugi dio gola potpuno nebranjen. Livaju je tom prilikom sjajno proigrao Esteban Cambiasso, a videosnimka je naknadno pokazala da je lopta pritom ipak prešla gol-liniju, no pogodak nije priznat.

U drugom susretu Partizan i Rubin remizirali su u Beogradu odigravši 1:1. Rubin je već i ranije osigurao prvo mjesto u skupini, kao i Inter prolaz dalje.

Nogometaši Panathinaikosa mogli su izbaciti Tottenham iz 1/16 finala Europske lige da su na White Hart Laneu uspjeli iznenaditi i pobijediti domaću momčad.

Ipak, Andre Villas-Boas, koji je osvojio natjecanje pretprošle sezone s Portom, nije dozvolio kiks svojim nogometašima: londonska je momčad odigrala dobro praktički u najjačem sastavu i slavila 3:1.

Lazio je prvo mjesto u istoj, skupini J, potvrdio uvjerljivom (4:1) pobjedom nad Mariborom u Ljudskom vrtu.

Nikola Kalinić zabio je iz 11-erca prvi gol na utakmici između Dnjipra i švedskog AIK-a u Dnjipropetrovsku. Ukrajinci su došli do uvjerljive (4:0) pobjede, pete u natjecanju, te potvrdili uvjerljivo prvo mjesto u skupini C Europske lige.

Kalinić je pogodio u 20. minuti, a bio je to njegov drugi pogodak u natjecanju ove sezone.

I on i Ivan Strinić odigrali su za domaćine do 57. minute, dok je Ivan Turina za goste odradio svih 90 minuta.

Nogometaši Liverpoola izborili su plasman u šesnaestinu finala Europske lige gostujućom 1:0 pobjedom nad Udineseom.

Uoči posljednjeg kola bilo je poznato da je Anži osigurao plasman dalje, dok su Liverpool i Young Boysi bili kandidati za drugo mjesto budući su imali identičnih 7 bodova. Jedino Udinese nije imao ni matematičke šanse za prolaz.

Na kraju je Liverpool slavio u Udinama golom Jordana Hendersona, dok su u drugom susretu Young Boysi savladali Anži 3:1. Tako su Anži, Liverpool i Young Boysi završili s identičnim brojem bodova, ali je kao prvi završio engleski klub zbog najboljeg međusobnog omjera u zatvorenom krugu triju momčadi, a drugi Anži.

Liverpool je protiv Udinesea imao olakšan posao od 80. minute kada je isključen Udineseov stoper Giovanni Pasquale, a doslovno u posljednjim sekundama susreta najbolji je strijelac talijanskog sastava Antonio Di Natale propustio izbaciti Redse budući da je promašio vrlo izglednu priliku. U slučaju da je zabio, dalje bi prošli Young Boysi. Ovako su Young Boysi u Bernu ostvarili pirovu pobjedu golovima Eulogija Zaratea, Morena Costanza i Alexandera Gonzaleza.

Skupina A Udinese - Liverpool 0-1 (Henderson 23) Young Boys - Anži Mahačkala 3-1 (Zarate 38, Costanzo 52, Gonzalez 90 / Ahmedov 45+2)

Redoslijed: 1. Liverpool 10, 2. Anži 10, 3. Young Boys 10, 4. Udinese 4

Skupina B Hapoel - Academica 2-0 (Mare 56, Maman 80) Viktoria Plzen - Atletico Madrid 1-0 (Prochazka 27)

Redoslijed: 1. Viktoria Plzen 13, 2. Atletico Madrid 12, 3. Academica 5, 4. Hapoel 4

Skupina C AEL Limassol - Marseille 3-0 (Sa 41, Lacerda 79, Dossa Junior 82) Fenerbahçe - Borussia Mönchengladbach 0-3 (Cigerci 23, Hanke 28-11m, De Jong 79)

Redoslijed: 1. Fenerbahçe 13, 2. Borussia Mönchengladbach 11. 3. Marseille 5, 4. AEL Limassol 4

Skupina D Bodeaux - Newcastle 2-0 (Diabetes 29, 73) Maritimo - Club Brugge 2-1 (Goncalo 19, Heldon 87 / Refaelov 85-11m)

Redoslijed: 1. Bordeaux 13, 2. Newcastle 9, 3. Maritimo 6, 4. Club Brugge 4

Skupina E København - Steaua 1-1 (Vetokele 87 / Rusescu 73) Stuttgart - Molde 0-1 (Angan 45)

Redoslijed: 1. Steaua 11, 2. Stuttgart 8, 3. København 8, 4. Molde 6

Skupina F Dnjipro - AIK 4-0 (Kalinić 20-11m, Zozulja 39, 52, Kravčenko 86) Napoli - PSV 1-3 (Cavani 18 / Matavž 30, 41, 60)

Redoslijed: 1. Dnjipro 15, 2. Napoli 9, 3. PSV 7, 4. AIK 4

Skupina G Genk - Basel 0-0 Sporting Lisabon - Videoton (odgođeno)

Redoslijed: 1. Genk 12, 2. Basel 9, 3. Videoton 6 (-1), 4. Sporting Lisabon 2 (-1)

Skupina H Inter - Neftči 2-2 (Livaja 9, 54 / Sadihov 52, Canales 89) Partizan - Rubin 1-1 (Marković 53 / Rondon 59)

Redoslijed. 1. Rubin 14, 2. Inter 11, 3. Partizan 3, 4. Neftçi 3

Skupina I Atheltic Bilbao - Sparta Prag 0-0 Lyon - Hapoel Kiryat 2-0 (Sarr 15, Benzia 58)

Redoslijed: 1. Lyon 16. 2. Sparta 9, 3. Athletic Bilbao 5, 4. Hapoel Kiryat 2

Skupina J Maribor - Lazio 1-4 (Tavares 84 / Kozak 16, Radu 32, Floccari 38, 51) Tottenham - Panathinaikos 3-1 (Adebayor 29, Karnezis 76-ag, Defoe 83 / Zeca 54)

Redoslijed: 1. Lazio 12, 2. Tottenham 10, 3. Panathinaikos 5, Maribor 4

Skupina K Bayer - Rosenborg 1-0 (Riedel 65) Rapid Beč - Metalist Harkiv 1-0 (Alar 13)

Redoslijed: 1. Metalist H. 13, 2. Bayer 13, 3. Rosenborg 6, 4. Rapid 3

Skupina L Twente - Helsingborg 1-3 (Tadić 74 / Đurđić 6, Bedoya 22, Sörum 67) Levante - Hannover 2-2 (Rodriguez 49, Iborra 90 / Stindl 18, Ya Konan 26)

Redoslijed: 1. Hannover 12, 2. Levante 11, 3. Helsingborg 4, 4. Twente 4