ŠVEDSKA – ŠVICARSKA 1-0: / Švedska nakon nesretnog autogola Švicaraca otišla u četvrtfinale

Švedska čeka pobjednika iz dvoboja Kolumbije i Engleske

3.7.2018.
15:55

Nogometna reprezentacija Švedske plasirala se u utorak u četvrtfinale Svjetskog prvenstva zahvaljujući 1-0 (0-0) pobjedi protiv Švicarske u susretu osmine finala igranom u Sankt Peterburgu. Jedini gol na utakmici postigao je Emil Forsberg u 66. minuti.

Neatraktivnih 45 minuta

Iako je Švicarska u prvom poluvremenu imali veći posjed lopte, bolje prigode imali su Šveđani, a prva im se ukazala u 8. minuti. Toivonen je odlično uposlio Marcusa Berga u 16-ercu, ali njegov udarac završio je pored gola. Novi pokušaj Berga uslijedio je u 28. minuti, kada je sa 13 metara opalio volej, ali vratar Sommer odlično brani.

No, najbolju prigodu Šveđani su imali u 41. minuti. Lustig je ubacio na drugu vratnicu, a veznjak Albin Ekdal ostao je sam na pet metara, no njegov šut iz prve odlazi iznad gola. Švicarci su u prvih 45 minuta složili samo jednu opasnu situaciju. Nakon duplog pasa Džemailija i Zubera, sa 14 metara opalio je Džemaili, ali lopta odlazi iznad gola.

Tvrdu utakmicu presudio nesretni autogol

Prva prava prigoda u drugom poluvremenu, u 66. minuti, rezultirala je pogotkom. Najbolji švedski igrač Emil Forsberg opalio je sa 17 metara, lopta je okrznula švicarskog stopera Akanjija i prevarivši vratara Sommera završila je u mreži.

Nakon primljenog pogotka Švicarci su navalili na švedski gol i uspjeli su dva puta zaprijetiti. U 79. minuti, nakon kornera, Breel Embolo je pucao glavom, ali Forsberg, koji je stajao uz drugu stativu, zaustavlja loptu. A u sudačkoj nadoknadi (90+1) Rodriguez je ubacio na prvu stativu, a Seferovićev pokušaj glavom ide u ruke vrataru Olsenu.

Sudačka nadoknada ponudila uzbuđenje

U trećoj minuti sudačke nadoknade Šveđani su u kontranapadu mogli zabiti i drugi pogodak. Martin Olsson jurio je sam prema švicarskom golu, ali ga je Michael Lang oborio na rubu 16-erca. Sudac Skomina prvo je pokazao na bijelu točku, ali nakon provjere na VAR-u vidjelo se da je prekršaj bio nekoliko centimetara izvan kaznenog prostora, pa je Lang dobio crveni karton, a Šveđani slobodan udarac koji je obranio Sommer.

Švedska će u četvrtfinalu 7. srpnja u Samari igrati protiv pobjednika utakmice Kolumbija - Engleska, koja se igra večeras u 20 sati u Moskvi.

OSMINA FINALA, KRESTOVSKI, SANKT PETERBURG

ŠVEDSKA - ŠVICARSKA 1-0

97' Gotova je utakmica.

96' Nakon provjere VAR-a dosuđen ipak slobodni udarac, prekršaj je bio izvan šesnaesterca.

93' Kazneni udarac za Švedsku!

91' Velika prilika za Švicarsku! Centrirao je Rodriguez, a Seferović glavom pucao po golu, Olsen siguran.

90' Tri minute sučevog dodatka.

90' Mijenjaju Šveđani, taktička promjena da se kupi još vremena, izlazi Berg, a ulazi Thelin.

88' Odugovlače Šveđani s izvođenjem prekida, navijači na tribinama već slave pobjedu.

86' Pet pokušaja Švicaraca završilo je u bloku, a onda je Shaqiri centaršutom prebacio sve i loptu poslao u gol out.

82' Izlazi Forsberg, čovjek koji je zakuhao jedini pogodak na utakmici, a ulazi Olsson. Također izlazi Lustig, a ulazi Krafth.

80' Nakon korenera Embolo je pokušao glavom, a Forsberg čisti s gol linije i spašava Šveđane!

79' Neumorni su Švicarci sa centaršutevima i napadima, ali Švedska obrana zasad bez greške.

75' Lijepo dubinskom loptom pokušao je Ekdal pronaći Akanjia, ali on ipak kasni za korak.

73' Dvostruka zamjena kod Švicarske, Embolo umjesto Zubera, Seferović umjesto Dzemailija.

70' Pokušao se kroz sredinu probiti Berg, ali srušio ga je sada već nervozni Akanji.

66' GOOOOOOOOOOOL! AUTO-GOL! Manuel Akanji je zabio nesretni auto-gol nakon što je skrenuo udarac Forsberga i prevario svog vratara!

64' Forsberg je pokušao centaršutom, bez problema čiste Šveđani.

61' Lijepo su Švicarci izigrali Šveđane i doveli Xhaku u izglednu priliku, ali on je promašio loptu.

58' Duga lopta Shaqirija nije pronašla Drmića kojeg su čuvala oba Švedska stopera.

55' Švicarska pritišće i pokušava centaršutevima doći do pogotka, zasad bez uspjeha.

52' Pokušali su Švicarci još jednom niskom loptom u kazneni prostor Šveđana, ali čiste Šveđani.

49' Gužva u kaznenom prostoru Švicarske, ali neprecizan udarac Šveđana odlazi preko gola!

46' Počelo je drugo poluvrijeme!

46' Nakon minute sudačke nadoknade ekipe odlaze na poluvrijeme.

45' Iz slobodnjaka je opet ubacio Shaqiri, ravno u ruke Olsena.

44' Opet centaršut, ovaj puta na drugoj strani, ubacio je Shaqiri, ali nitko nije uspio dočekati tu loptu i ugurati ju u mrežu.

41' Odličan centaršut Lustiga iz gotovo pa savršene situacije Ekdal šalje preko gola.

40' Pokušaj Forsberga iz slobodnog udarca odbio se od živog zida i Sommer je bio savladan, ali lopta opak odlazi u korner.

38' Nakon povratne lopte Zubera pucao je Dzemaili, lopta odlazi preko gola!

35' Srušen je Behrami, nema žutog kartona.

33' Dobar centaršut Rodrigueza očistio je Augustinsson.

30' Prvi žuti karton na utakmici, dobio ga je Lustig i to znači da neće moći nastupiti u četvrtfinalu prođe li Švedska.

28' Fenomenalna obrana Sommera, spasio je Švicarsku! Zapucao je Berg iz voleja, ali Sommer se ispružio i vrhunski obranio udarac.

26' Duga lopta na Toivonena otišla je u gol out.

24' Kontranapad Švicarske završio je centaršutem Shaqirija i još jednim promašajem za Švicarce.

21' Xherdan Shaqiri je poslao dugu loptu, ali samo do Robina Olsena koji je presjekao taj pas.

19' Ricardo Rodriguez je pokušao s ruba šesnaesterca pasom pronaći nekoga od suigrača, ali je obrana presjekla loptu.

17' Pokušao je Lang dugom loptom prema Xhaki, ali lopta je ipak bila prebrza.

14' Još jedan centaršut Shaqirija nije pronašao nikoga u kaznenom prostoru.

11' Novi pokušaj Švicarske, ubačaj Shaqirija nije uspio dohvatiti Dzemaili.

9' Opet gužva u kaznenom prostoru Švicarske, pokušaj Berga završio je u bloku, pokupio ga je Ekdal i pucao pored vrata.

8' Ušao je Berg iza Švicarske obrane i bio u sjajnoj prilici za pogodak, ali zapucao je daleko od gola.

6' Dobar centaršut Langa nije pronašao nikoga u sredini i Šveđani su osvojili loptu.

4' Emil Forsberg pokušao se zabosti u sredinu, ali zaustavljen je prekršajem. Toga ćemo se sigurno nagledati na današnjoj utamici.

3' Sudac današnje utakmice je Damir Skomina iz Slovačke.

1' Odmah je dalekometnim udarcem pokušao Shaqiri, ali lopta odlaze pored gola.

1' Počela je utakmica!

0' - Stigle su i početne postave, nema puno iznenađenja. Stadion u St. Petersburgu danas će biti domaćin utakmici osmine finala između Švedske i Švicarske, a pobjednik će ići na boljeg iz susreta Kolumbije i Engleske.

Obje momčadi pokazale su dobru, organiziranu igru u grupnoj fazi – Švicarci su pobijedili Kostariku i Srbiju te odigrali neriješeno sa Brazilom, dok su Šveđani nesretno poraženi od Njemačke, ali su zato pregazili hvaljeni Meksiko.