RIJEKA - HAJDUK 0-1 / Hajduk slavio u jako čvrstoj utakmici, Jadranski derbi donio puno uzbuđenja

Tekstualni prijenos Jadranskog derbija mogli ste pratiti na portalu Net.hr

2.10.2022.
13:14

U derbiju 11. kola HNL-a Hajduk je na Rujevici pred 5.884 gledatelja pobijedio Rijeku sa 1-0 vrativši se na drugu poziciju na ljestvici, dok je Rijeka produžila seriju bez pobjede na čak deset kola.

UGLEDNI STRUČNJAK /

Bivši trener i slavni igrač Bijelih objašnjava nam: 'Hajduk je tu, tinja nada, ali mora živjeti u sjeni Dinama i čekati kiks. Sve ostalo su priče'

Pogodak odluke zabio je Chidozie Awaziem 51. minuti.

Zanimljivo, za novog trenera splitskog sastava Mislava Karoglana bio je ovo drugi jadranski derbi otkako je sredinom rujna preuzeo Hajduk i druga pobjeda. Karoglan je pobjedom protiv Rijeke na Puljudu debitirao u ulozi glavnog trenera na klupi Hajduka, potom je remizirao protiv Istre (2-2), te sada ponovo slavio protiv Rijeke.

Cosmi bez pobjede

S druge strane talijanski stručnjak Serse Cosmi i dalje čeka na svoju prvu pobjedu na klupi Rijeke. U dosadašnja četiri ogleda osvojio je svega jedan bod uz gol razliku 0-6.

Rijeka je imala prvu priliku na utakmici, Grgić je u 12. minuti oštro ubacio u pet metar, Obregon je uspio stići prije Kalinića, no gostujući vratar je uspio blokirati udarac.

Tri minuta kasnije na suprotnoj strani je pucao Krovinović, ali je njegov udarac u bliži kut zaustavio Labrović. U 28. minuti ponovo je pucao Krovinović sa 25 metara, no lopta je išla ravno u Labrovića.

Hajduk dominirao

U 43. minuti gosti su imali odličnu priliku, Krovinović je ubacio iz slobodnog udarca s desne strane, na drugoj stativi je Awaziem ostao sam, ali je njegov udarac zaustavio Labrović.

U posljednjim trenucima prvog dijela vidjeli smo i najbolju priliku dosadašnjeg dijela utakmice, Obregon je pokušao petom svladati kalinića, ali je ostalo 0-0.

Daleko bolju igru Hajduk je okrunio vodstvom u 51. minuti, a pogodak je postigao Awaziem. Nigerijski branič najbolje se snašao nakon gužve u kaznenom prostoru Rijeke pogodivši za vodstvo.

Hajduk zaostaje za Dinamom

U 65. minuti gosti su bili korak do drugog gola, Krovinović je oštro ubacio s lijeve strane, a ispred Mlakara je Prince Ampem očistio.

Rijeka je teško dolazila do prilike, u 80. minuti je iz daljine pucao 17-godišnji Gajzlera koji je tek ušao u igru. U samoj završnii domaćin je pritiskao, pokušali su Gajzer i Frigan, ali bez učinka.

Na ljestvici vodi Dinamo sa 31 bodom, Hajduk je drugi sa 20 bodova i susretom manje, a treći Osijek sa 18 bodova. Rijeka je ostala na devetoj poziciji sa šest bodova, jednim bodom više od "fenjeraša" Gorice.

UŽIVO

HNL - 11 kolo

Mjesto održavanja utakmice: Rujevice (Rijeka)

Glavni sudac: Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina)

Pomoćnici: Marjan Tomas (Vladislavci), Jerko Crnčić (Vrbovac)

Četvrti sudac: Ante Čulina (Zagreb).

VAR sudac: Ante Čuljak iz Zagreba, a asistent VAR suca je Goran Pataki iz Đakova.

-----------------------------------------------------------

Rijeka - Hajduk 0-1

RIJEKA: Labrović - Smolčić, Krešić, Galešić - Grgić, Hodža, D. Pavlović, Lunetta - Frigan, Ampem - Obregon

HAJDUK: L. Kalinić - Mikanović, Awaziem, Elez, Melnjak - Kalik, Fossati, Krovinović - Mlakar, Livaja, Biuk

93' Rijeka prijeti brzom kontrom, obranio se Hajduk.

90' Kalinić dobiva žuti karton zbog odugovlačenja s ispucavanjem.

87' Elez se ozljedio i napušta travnjak. Trener Hajduka zatvara utakmicu.

82' Rijeka je ovladala utakmicom. Ima posjed lopte i prijeti.

80' Niko Gajzler je ušao u igru i odma opasno zaprijetio nakon greške obrane Hajduka.

78' Biuk traži put prema mreži, gađao je prvi kut, ali nije ušlo.

75' Frigan je pokušao doći do lopte koja je bila u rukama Kalinića. Kapetan Hajduka mu je imao nešto za prigovoriti.

73' Prijeti Pablo Alvarez, ovo je prvi riječki udarac u drugom dijelu.

65' Lijepa akcija Livaje i Krovinovića, čisti Ampem u udarac iz kuta.

63' Gosti su puno bolji i dominantniji. 10:2 u udarcima za Hajduk.

60' Mikanović je napravio prekršaj u napadu.

57' Cosmi je spremio čak tri promjene. Ulaze Bušnja, Alvarez i Vrančić.

53' Mikanović puca iz mrtvog kuta, ali trese vanjski dio mreže.

51' Nakon velike gužve Awaziem zabija za vodstvo gostiju.

49' Krešić ruši Livaju. Slobodan udarac za Hajduk.

46' Počeo je drugi dio Jadranskog derbija!

Prvo poluvrijeme je završilo.

45' Druga velika prilika za Obregona, pokušao je efektno zabiti, odlazi malo pored stative.

44' Fossati laktom udara Frigana i dobiva žti karton, to je već 16. prekršaj na susretu.

43' Iz prekida prijeti Awaziem koji je imao veliku priliku, ali pucao u Labrovića.

42' Kalik prolazi Lunettu sjajnim driblingom, ovaj ga zaustavlja povlačenjem.

36' Livaja prijeti dva puta zaredom, tijekom napada Hajdukova desetka je primila težak udarac u rebra.

35' Biuku se također ponudila prilika za dalekometni udarac, ali to je bilo samo za statistiku.

34' Livaja puca daleko preko vrata.

31' Gužva u šesnaestercu Rijeke, Hajduk je konkretno prijetio, ali čiste Riječani.

28' Krovinović pokušava iz daljine, zavrašava u rukama golmana domaćina.

25' Jako puno prekršaja do sada, čak 10.

20' Utakmica je puna duela i čvrstine.

15' Krovinović testira Labrovića koji je obranio kvalitetan pokušaj.

11' Kolumbijac Obregon ne koristi veliku priliku u petercu gostiju.

10' Agresija od samog starta u Jadranskom derbiju! Zakačili su se Mikanović i Frigan uz aut liniju.

9' Već drugi prekršaj Kalika. Pajač mu je dao posljednje upozorenje prije javne opomene.

5' Već drugi prekšaj na Biuku, Hajduk izvodi prekid.

2' Na samom početku Mikanović je igrao rukom, igrači Rijeke tražili kazneni udarac. Sudač Pajač odmahnuo rukom!

1' Dvoboj na Rujevici je krenuo!

------------------------------------------------------------

Na Rujevici se danas od 15 sati igra Jadranski derbi između Rijeke i Hajduka, a dva pitanja se nameću uoči ove važne utakmice za obje momčadi. Mogu li Riječani, oslabljeni, parirati također oslabljenom Hajduku i Marku Livaji?

Cosmi sigurno bez 4 igrača, možda i više

Strateg Rijeke Serse Cosmi zbog suspenzija ne može računati na Lindona Selahija i Andriju Vukčevića, a sigurno neće biti ni ozlijeđenih Matea Pavlovića i Alena Halilovića. Probleme s ozljedama imaju i Haris Vučkić, Marco Djuričin, Adrian Liber i Dominik Simčić, no oni nisu definitivno otpisani.

No, ono što veseli Riječane su dobre igre u pripremnom razdoblju, odnosno podatak da su u dva prijateljska ogleda odigrana tijekom reprezentativne pauze postigli čak 16 pogodaka, a primila niti jedan, pa to može biti dodatni zalog za optimizam pred današnji jadranski derbi.

Sreća u nesreći

Trener Cosmi vjerojatno je dobio i odgovore na pitanje tko je taj u momčadi Rijeke koji može uzastopno pogađati, odnosno, tko bi u momčadi trebao biti prvi napadač. Sreća u nesreći za Talijana jest da je Matija Frigan u dvoboju protiv niželigaša Turbine pokazao svoj nedvojben napadački potencijal i da bi vrlo lako mogao upisati prve službene minute u Rijeci otkad je kormilo preuzeo Cosmi.

Karoglanu nedostaju 4 nogometaša

Kod Hajduka neće biti suspendiranog Emira Sahitija, dok na raspolaganju Mislavu Karoglanu nisu ni ozlijeđeni Lukas Grgić te Nikola Kalinić. Ozlijeđen je bio i Stefan Simić, no on je otputovao u Rijeku.

Ove dvije momčadi zadnji put su se susrele prije samo dva i pol tjedna, kada je Hajduk na Poljudu pobijedio 2:0. Rijeka će se sada pokušati revanširati i doći do tek druge pobjede ove sezone, a prve pod vodstvom Sersea Cosmija, dok Hajduk traži povratak na drugo mjesto.