Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratit portalu Net.hr

0-2

Hrvatska: Čavlina, Cvijanović, Vušković, Živković, Š.Hrgović, Vidović, Hodža, Soldo, Matković, Kačavenda, Ljubičić
Portugal: Soares, Gomes, Quaresma, Bras, Rodrigues, Sousa, Mateus, Bernardo, Gustavo Sa, Silva, Tomas

BORBA ZA EURO /

Olić uoči Portugala: 'Slijedi nam najteža utakmica, dat ćemo sve od sebe za pobjedu'

Hrvatska U-21 reprezentacija je u osmom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo izgubila od Portugal 2-0. Ovim porazom Hrvatska je praktički izgubila izglede za prvo mjesto u skupini koje izravno vodi na EP. Vodeći Portugal stigao je do 21 boda, dok je Hrvatska je, pak, pala na treće mjesto u skupini sa 16 bodova jer ju je preskočila Grčka koja je 4-0 pobjedom na gostovanju kod Farskih Otoka stigla do 17 bodova, ali uz jedan susret više odigran. Mladim Vatrenima ostaju još dvije utakmice kako bi izborili Europsko prvenstvo, 11. listopada kod kuće protiv Andore te četiri dana kasnije kod kuće protiv Grčke.

Odličnu priliku imali su mladi Vatreni već u četvrtoj minuti kada je Matković prošao obranu Portugala, proslijedio loptu Viddoviću koji je opalio po golu, ali je goste ovoga puta spasila vratnica. U nastavku su obje momčadi bile čvrste te konkretnijih prilika nije bilo. Tek je 19. minuti Portugal pritisnuo obranu Hrvatske kada je Tomas ubacio unutar pet metara, međutim lopta je otišla predaleko od njegovog suigrača. Samo dvije minute kasnije ponovno su gosti zaprijetili mladim Vatrenima kada je Mateus bio potpuno sam, ali je Čavlina sačuvao svoja vrata. Domaćini su novu priliku imali u 26. minuti nakon što je Vidović glavom pucao prema golu, ali je to išlo u Soaresa.

Opet je Čavlina moraao intervenirati u 31. minuti kada je Mateus primio loptu untar pet metara i pucao. Sjajna prilika za Hrvatsku došla je u 41. minuti kada je Hodža prošao obranu Portugala, stigao sve do vratara, a onda gurnuo loptu u sredinu prema Matkoviću, ali su Portugalci bili prije na lopti i skoro zabili autogol.

Portugalci su odlično iskoristili pauzu nakon koje su odmah u prvoj minuti drugog poluvremena zatresli mrežu domaćina. Tomas je sjajno probio desnu stranu, dodao povratnu loptu, Bernardu koji je to samo pospremio u gol Hrvatske. Najbolja akcija mladih Vatrenih stigla je u 61. minuti kada je Ivanović nadigrao obranu Portugala, lijepo ubacio prema Matkoviću koji je glavom pucao prema golu, ali je Soares to obranio, a onda je minutu nakon uslijedila kontra Porugala kada je Čavlina ponovno spasio vrata domaćina.

Novu šasnsu domaćini su imali u 86. minuti kada je Ivanović pucao s 10ak metara, ali je to išlo u Soaresa. Portugal je povećao vodstvo u 89. minuti golom Borgesa.

Najava

U četvrtak je momčad u debitantskom nastupu Ivice Olića kao izbornika, teže no očekivano svladala Farske otoke (2-1), a trenutno na tablici zaostaje dva boda iza Portugala. Pobjedom bi dakle Hrvatska otišla na bod ispred Portugala uoči dvije posljednje utakmice, 11. listopada kod kuće protiv Andore te četiri dana kasnije kod kuće protiv Grčke. Utakmicu s Portugalom najavio je Olić.

"Radujemo se da smo u odnosu na A reprezentaciju imali dva dana duže za pripremu ove utakmice. To u ovoj fazi nama puno znači pa se na neki način možemo bolje upoznati i te zahtjeve, koje bismo željeli da oni prenesu na teren sutra, kroz trening polako usvoje. Vjerujem da su nam ta dva dana dobro došla i da ćemo sutra već biti puno bolji i da ćemo pružiti dobru igru. Protivnik je opasan, kvalitetan i godinama je u vrhu u svim uzrastima, ne samo u U-21 i U-19, u vrhu europskog nogometa. Situacija na tablici je pokazatelj onoga o čemu govorim", poručio je Olić.

Posljednjih nekoliko dana pokazatelj su dobre atmosfere u momčadi i spremnosti igrača koji mogu odgovoriti na sve zahtjeve.

"Vjerujem u to. Taj jučerašnji trening da je mi nadu i uvjerenje da su polako počeli shvaćati te zahtjeve koje želimo i pristup koji je ključan u takvoj utakmici. Može nam jedan od pokazatelja biti i utakmica Portugala u Grčkoj gdje je Grčka jako dobrim pristupom i disciplinom došla do pobjede protiv favoriziranog Portugala, i to zasluženo", rekao je izbornik, pa dodao:

"Dolaskom na prvu konferenciju za medije rekao sam da nam je svima to prioritet i da se posebno radujemo tim mladim igračima koji dolaze i onima koji se jako brzo uklope. Svi mi smo bili sretni kad smo vidjeli i Baturinu i obojicu Sučića, kao i Matanovića. Impresije javnosti su također odlične i svi su sretni što smo dobili kvalitetne igrače. Utakmice protiv Portugala i Poljske pokazale su izvrsnu igru Hrvatske, a ova mladost je dala nadu za dobre i kvalitetne rezultate", dodao je Olić.