Engleski nogometni velikani Manchester City i Chelsea odustaju od Superlige, objavio je BBC.
Samo dva dana nakon što je 12 europskih bogataša šokiralo svijet objavom o pokretanju Superlige, "City" i "Bluese" su se očito predomislili.
Veliki pritisak
Chelsea i City bili su dio 'velike šestorke' engleskog nogometa - zajedno s Arsenalom, Liverpoolom, Manchester Unitedom i Tottenhamom - koji su pristali pridružiti se novoj ligi.
Međutim, na Stamford Bridgeu i na Etihadu nisu očekivali toliko loše reakcije javnosti i pritisak ne samo navijača već i britanske vlade.
Mediji navode kako se čelnik Chelseaja Roman Abramovič preplašio kako bi sudjelovanje u novom natjecanju moglo nanijeti veliku reputacijsku štetu klubu i potkopati neke od njegovih kampanja i rada u lokalnoj zajednici.
Veliko negodovanje
Uoči večerašnje ligaške utakmice Chelsea i Brightona ispred Stamford Bridgea se okupilo više od 1.000 navijača "Bluesa" u znak protesta zbog sudjelovanja u Superligi.
Navijači Bluesa razvili su transparente koji kritiziraju klub zbog odluke da se pridruže kontroverznoj Superligi pozvavši Abramoviča da 'učini pravu stvar'. "Navijači, a ne kupci", "Naš klub", "Želimo naše hladne večeri u Stokeu", bile su samo neke od poruka Chelseajevih navijača.
Nakon što se među prosvjednicima proširila vijest da je njihov klub odlučio istupiti iz Superlige, raspoloženje se odmah promijenilo i nastalo je veliko slavlje.
Ranije tijekom dana britanski premijer Boris Johnson sastao se s Engleskim nogometnim savezom, dužnosnicima Premier lige i predstavnicima navijača, nakon čega je vlada rekla da će poduzeti "sve potrebne mjere", uključujući zakonodavne opcije, kako bi osigurala zaustavljanje Superlige.
Španjolski mediji navode kako se na "izlaz" pripremaju i Barcelona i Atletico Madrid, dok je izvršni direktor Manchester Uniteda Ed Woodward dao je ostavku zbog negativnih reakcija na projekt Superliga.
Natjecanje za elitu
Dvanaest bogatih europskih klubova postiglo je u kasno u nedjelju dogovor o osnivanju novog nogometnog natjecanja Superlige u kojoj bi sudjelovalo 20 klubova.
U Superligi su trebali sudjelovati Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, Manchester City i Manchester United, Juventus, Milan i Inter. Oni su pozvali još tri neimenovana kluba da im se priključe u projektu kojim bi zatim upravljalo tih 15 osnivača. Još pet klubova bi se kvalificiralo za tu ligu temeljem rezultata u nacionalnim prvenstvima uoči premijerne sezone, premda nije navedeno iz kojih bi država bili.
Ovaj potez bogatih klubova izazvao je brojne negativne reakcije, prije svega FIFA-e i UEFA-e, nacionalnih saveza, državnika, kao i brojnih nogometaša.