Odlazak u Katar izborili Maroko, Tunis i Kamerun

30.3.2022.
6:26
AFP, KAZUHIRO NOGI

Nakon nogometaša Senegala i Gane, odlazak na Svjetsko prvenstvo u Katar krajem ove godine još su iz Afrike izborili Maroko, Tunis i Kamerun.

Najuvjerljivije su sinoć do Svjetskog prvenstva došli nogometaši Maroka, reprezentacija koju trenira Vahid Halihodžić. Nakon 1-1 u prvoj utakmici, u gostima, u uzvratu na domaćem terenu u Casablanci Maroko je svladao DR Kongo 4-1.

DRAMA U AFRICI /

Ponovno presudili jedanaesterci: Mane sa Senegalom izbacio Salahov Egipat i izborio Svjetsko prvenstvo

Na poluvremenu je bilo 2-0 za Maroko golovima Ounahija i Tissoudalija. U nastavku je novim pogotkom Ounahi povećao na 3-0, a potom Hakimi u 69. minuti zabio i za velikih 4-0. Malango je u 77. minuti dao počasni gol za DR Kongo.

Tunis je kao domaćin u Radesu odigrao 0-0 s Malijem, ali i to je bilo dovoljno za prolaz s obzirom da su Tunižani u prvom susretu slavili 1-0.

Šokantna je bila uzvratna utakmica Alžira i Kameruna. Alžirci su u prvom susretu, kao gosti, slavili s 1-0, no Kamerunci su uzvratili te su 90-minutno nadmetanje ovog utorka dobili s 1-0 (pogodak Choupa-Motinga u 22. minuti). U produžecima nije bilo golova sve do 118. minute kada je nastao delirij na stadionu uslijed gola Toube. Sekunde su Alžir dijelile od odlaska na SP, ali je šok uslijedio u 124. minuti kada je Toko-Ekambi zabio za 2-1 pobjedu gostiju i plasman Kameruna na Svjetsko prvenstvo.

Završna runda afričkih kvalifikacija za SP (uzvratne utakmice):

Maroko - DR Kongo 3-0 (Ounahi 21, 54, Tissoudali 45+7, Hakimi 69 / Malango 77); prva utakmica 1-1

Tunis - Mali 0-0; 1-0

Alžir - Kamerun 0-1, 1-2 (Touba 118 / Choupo-Moting 22, Toko-Ekambi 120+4); 1-0

Senegal - Egipat 1-0, 1-0, jedanaesterci 3-1 (Hamdi Fathi 4-ag); 0-1

Nigerija - Gana 1-1 (Troost-Ekong 22-11m / Partey 10); 0-0