Luda utakmica u Salvadoru: Nizozemska slavi nakon velike drame

Nizozemska je posljednji polufinalist Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu.

5.7.2014.
16:15

Nizozemci u konačnici zasluženo idu dalje jer su bili bolji tijekom regularnih 90 minuta i u produžecima, a ključnim se pokazala taktička zamjena nizozemskog izbornika Louisa van Gaala koji je čekao kraj produžetaka da bi u igru poslao vratara Tima Krula umjesto Jaspera Cillessena.

Regularnih 90 minuta apsolutno je pripalo Nizozemcima koji ipak nisu uspijevali pronaći put do mreže. Kostarikanci u tom periodu nisu uputili niti jedan udarac u okvir suparničkih vratiju. U prvom poluvremenu Nizozemci su najopasnije prijetili preko Robina van Persieja i Wesleyja Sneijdera u 22. minuti, dok je Sneijder opasno tukao iz slobodnog udarca i u 39. minuti. Svaki se put udarcima nizozemskih igrača ispriječio kostarikanski vratar Keylor Navas.

//cdn.playwire.com/bolt/js/embed.min.js

U drugom poluvremenu Nizozemci su posebno pritisnuli Navasov gol u završnih desetak minuta, a tada je Kostarikance "pomazila" i sreća. U 82. minuti udarcu Sneijdera iz slobodnog udarca ispriječila se greda, u 84. minuti Navas je obranio opasan udarac Van Persieja desnicom iskosa s desne strane, dok je u trećoj minuti sudačke nadoknade novi udarac napadača Manchester Uniteda s gol crte uz pomoć grede izbio Yeltsin Tejeda.

Produžeci su bili jako uzbudljivi, pa je tako u 117. minuti Marcos Urena imao sjajnu priliku za Kostariku, ali je njegov udarac obranio Jasper Cillessen, a onda je u 119. minuti Sneijder dalekometnim udarcem ponovo zatresao gredu.

Tako se pristupilo izvođenju jedanaesteraca u kojem je junak bio nizozemski "džoker" s klupe Krul koji je obranio dva udarca Kostarikanaca, Bryanu Ruizu i Michaelu Umani i tako odveo "oranje" dalje. Za Nizozemce su pak precizni bili svi izvođači, Van Persie, Robben, Sneijder i Kuyt.

U polufinalu će Nizozemci igrati protiv Argentinaca, dok drugi polufinalni par čine Brazil i Njemačka.

OSMINA FINALA:

28. lipnja:BRAZIL - Čile 1:1, 3:2 na penale (Estadio Mineirao, Belo Horizonte, 18.00)

KOLUMBIJA - Urugvaj 2:0 (Maracana, Rio de Janeiro, 22.00)

29. lipnja:NIZOZEMSKA - Meksiko 2:1 (Estadio Castelao, Fortaleza, 18.00)

KOSTARIKA - Grčka 1:1, 5:3 na penale (Arena Pernambuco, Recife, 22.00)

30. lipnja:FRANCUSKA - Nigerija 2:0 (Estadio Nacional, Brasilia, 18.00)

NJEMAČKA - Alžir 2:1 u produžecima (Estadio Beira-Rio, Porto Alegre, 22.00)

1. srpnja:ARGENTINA - Švicarska 1:0 u produžecima (Arena Corinthians, Sao Paulo, 18.00)

BELGIJA - SAD 2:1 u produžecima (Arena Fonte Nova, Salvador, 22.00)