LEGENDA HRVATSKOG NOGOMETA /

Tko je bio Miroslav Blažević? Bio je prosječni nogometaš, a sve se promijenilo kada se 1979. vratio u Hrvatsku

Image
Foto: Profimedia

Posljednji angažman bio mu je potkraj 2014. godine i početkom 2015. u NK Zadru, gdje je na klupi proveo 14 utakmica

8.2.2023.
7:38
Profimedia
VOYO logo

Preminuo je Miroslav Ćiro Blažević, osvajač brončane medalje s hrvatskom nogometnom reprezentacijom 1998. godine. Njegova životna priča uistinu je jedinstvena u svijetu nogometa.

Image
ODLAZAK VELIKANA /

Preminuo 'trener svih trenera' Miroslav Ćiro Blažević

Image
ODLAZAK VELIKANA /

Preminuo 'trener svih trenera' Miroslav Ćiro Blažević

Rođen u Travniku 1935. godine, Miroslav Blažević živio je u mlađoj dobi u skromnim uvjetima. Njegovi roditelji imali su, uz njega, još petero djece. Njegova sestra Angelina umrla je kad je imala samo četiri mjeseca, a jedan od braće, Ivica, također je preminuo kad je imao samo godinu dana. Dvojica braće - Anto i Josip - ubijeni su u Drugom svjetskom ratu, a sestra Jozefina postala je glumica i preselila se u Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadimak dobio po lutki

Ćiro se nogometom počeo baviti još od mladih dana. Pamtimo ga kao prosječnog igrača koji je tek nekoliko sezona proveo u ozbiljnim klubovima. Bio je igrač zagrebačkog Dinama, HNK Rijeke, FK Sarajeva i Lokomotive Zagreb.

Nadimak "Ćiro" dobio je još kao mali, na dječjoj predstavi u kojoj je glavni lik bio lutak Ćiro, koji je imao sličnu govornu manu kao i on. Njegovoj se majci nije to sviđalo i molila je da ga nitko ne zove Ćiro pa su ga nekako počeli zvati "Blaž", pogotovo kad se preselio u Zagreb. No onda su ga tamo prepoznali neki njegovi znanci iz Travnika, opet ga počeli zvati Ćiro i tako je nadimak ostao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubrzo nakon završetka igračke karijere posvećuje se trenerskom poslu. Trenersku karijeru počinje u manjim švicarskim klubovima, a kasnije postaje izbornik reprezentacije Švicarske. Godine 1979. vraća se u Hrvatsku gdje trenira najprije Rijeku, a zatim Dinamo Zagreb s kojim osvaja Prvenstvo Jugoslavije i Kup maršala Tita.

Image
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

U pohodu na svjetsku broncu

Nakon političkih sukoba primoran je napustiti Dinamo, a nakon treniranja PAOK-a i još nekoliko klubova, vraća se u svoj Dinamo 1993. godine i osvaja prvenstvo i dogodine kup s Modrima. Godine 1994. postaje izbornikom reprezentacije Hrvatske koja tek stupa na međunarodnu nogometnu scenu.

Na Europskom prvenstvu 1996. prolazi u drugi krug, ali ispada od jake Njemačke u vrlo kontroverznoj utakmici. U Francuskoj 1998. Ćiro doživljava svoj najveći uspjeh u karijeri. S talentiranom momčadi Hrvatske koju su između ostalih činili Šuker, Boban, Prosinečki, Bilić i Jarni uzima brončanu medalju na svjetskom prvenstvu. Nakon tog uspjeha, Ćirina karijera lagano ulazi u silaznu putanju. Nakon ostavke na mjesto izbornika Hrvatske, 2001. godine postaje izbornik Irana.

Posvađao se s Mamićem

Nakon tog neuspjeha, vraća se u Hrvatsku gdje spašava Osijek od ispadanja iz lige. Vraća se ponovno u Dinamo s kojim osvaja još jedan naslov, ali zbog svađe s tadašnjim izvršnim dopredsjednikom Zdravkom Mamićem, napušta klub.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenira Varteks, Hajduk, a nakon neuspjeha s Hajdukom odlazi u Švicarsku. Nakon ispadanja njegova Xamaxa iz lige vraća se u NK Zagreb. Godine 2008. postaje izbornikom reprezentacije BiH s kojom mu za dlaku promiče Svjetsko prvenstvo 2010. godine.

Nakon izleta u Kinu i ponovnog povratka u NK Zagreb, Ćiro postaje trener tuzlanske Slobode s kojom se s rekordnim brojem bodova kvalificira u elitno natjecanje u Bosni i Hercegovini. Posljednji angažman bio mu je potkraj 2014. godine i početkom 2015. u NK Zadru, gdje je na klupi proveo 14 utakmica, no nije ostvario neke zavidne rezultate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo