Neočekivano poniženje / Debakl na otvaranju Lige nacija: Vatreni će dugo pamtiti ovu lekciju

Tekstualni prijenos utakmice možete pratiti i na portalu RTL.hr

3.6.2022.
16:15
Matija Habljak/PIXSELL

Austrijanci su do velike pobjede došli golovima Marka Arnautovića (41), Michaela Gregoritscha (54) i Marcela Sabitzera (57).

Hrvatska u ponedjeljak u Splitu dočekuje svjetskog prvaka Francusku, koja je u drugoj utakmici skupine Parizu izgubila od Danske 1-2.

Hrvatska je doživjela prvi poraz u Osijeku i jedan od najtežih domaćih poraza uopće, a na startu elitne skupine Lige nacija Dalićevi izabranici su izgubili od nominalno najslabijeg protivnika.

LIGA NACIJA /

Veselo u Osijeku: Počinje navijački urnebes, stigli i tamburaši

Bez Perišića i Modrića, Hrvatska je imala previše neraspoloženih i potrošenih igrača u sastavu, što su Austrijanci znalački iskoristili, poveli golom Arnautovića u 41. minuti, a potom u prvih 15 minuta drugoga dijela deklasirali Vatrene s još dva gola.

Osakaćena Hrvatska nije mogla do gola

Hrvatska je ovu utakmicu igrala bez Perišića, Gvardiola, Livaje i Muse, a u početnom sastavu nije bilo umornog Modrića, dok je Dalić iznenadio postavljanjem Ivušića i Pongračića umjesto očekivanih Livakovića i Vide.

Prvu priliku na utakmici propustio je u 17. minuti Brekalo, čiji je udarac nakon preciznoga dodavanja Majera bio ipak blokiran, da bi dvije minute kasnije u još boljoj prilici bio Pašalić, ali je glavom pucao pored vrata. Pašalić je u 24. minuti ostao sam na desnoj strani, ali je u zadnji trenutak blokiran.

U 41. minuti Austrija je povela nakon što je obrana dopustila Arnautoviću da se namjesti na precizan udarac sa 16 metara i Ivušić je bio nemoćan, a gosti su poveli iz prvog udarca u okvir vrata.

Raštimana obrana

U drugom poluvremenu je austrijski izbornik Rangnick promijenio čak tri igrača, a jedan od njih Gregoritsch je u 52. minuti imao sjajnu priliku, ali je njegov šut obranio Ivušić. No, u 54.minuti Gregoritsch dolazi do gola nakon sjajnog proigravanja Wobera. U 57. minuti slijedi novi šok kada je Sabitzer s više od 20 metara pogodio sami kut Ivuševih vrata za neočkivanih 0-3.

Sve jači zvižduci s tribina prisilili su Dalića da u 59. minuti uvede Luku Modrića, ali ni to nije donijelo iskru koja bi pokrenula umrtvljenu Hrvatsku.

Umjesto toga, Austrijanci su propustili još nekoliko prilika, od kojih je najbolja bila Schlagerova u 84. minuti. U sudačkoj nadoknadi Budimir je porpustio priliku zabiti počani gol.

U drugoj utakmici skupine u Parizu je Danska dobila Francusku s 2-1, a Hrvatska u ponedjeljak u Splitu dočekuju upravo svjetske prvake Francuz

UŽIVO:

HRVATSKA - AUSTRIJA 0:3

Hrvatska: Ivušić - Juranović, Pongračić, Ćaleta-Car, Sosa - Brozović, Kovačić - Majer, Pašalić, Brekalo - Kramarić

Austrija: Lindner - Lainer, Trauner, Danso, Wober - Laimer, Schalger - Weimann, Sabitzer, Onisiwo - Arnautović

90' Patnja Vatrenih na Gradskom vrtu je došla kraju. Sudac je odsvirao kraj i poslao igrače u svlačionicu. Dalić i njegova reprezentacija će dugo pamtiti ovaj debakl

85' Austrija se povukla i pušta Hrvatskoj kontrolu nad igrom no trenutno ne izgleda da Vatreni mogu išta konkretno napraviti

75' Hrvatska izgleda sve lošije. Jedan neugodan centaršut je Barišić skoro pospremio iza Ivušića

70' Nova velika prilika za Austriju! Weimann se sjurio kroz srce hrvatske obrane i s 10 metara pucao no lopta od bloka odlazi malo preko Ivušićevih vrata

64' Ušao je i Luka Modrić no na terenu se nije puno toga promijenilo. Austrijanci opet prijete iz daljine. Ivušić uz manje probleme brani

56' GOOOL! Sabitzer prolazi kroz naš vezni red i odmjerenim udarcem pogađa u prvi Ivušićev kut. Ovo ne izgleda dobro

52' GOOOL! Wober je protutnjao po desnoj strani hrvatske obrane, vratio u sredinu, a ovog puta Gregorisch posprema u malu mrežu

50' Kakav zicer! Nova konfuzija u zadnjem redu Hrvatske. Lopta se odbijala između naših stopera nakon čega je Gregorisch ostao sam i s 18 metara snažno pucao no ovog puta Ivušić spašava Vatrene

46' Počeo je drugi dio. Izašao je Sosa, a ušao Barišić

43' Novi opasan pokušaj Hrvatske. Majer je pucao iz mrtvog kuta no Lindner je bio oprezan i odbio u korner

41' GOOOL! Šok za Vatrene na kraju poluvremena. Arnautović se sjurio prema kaznenom prostoru, driblingom slomio Ćaletu Cara i pogodio u donji kut gola Ivice Ivušića. Austrija zabija iz prvog udarca u okvir gola

38' Austrija pokazuje zube zadnjih nekoliko minuta. Opet je pukla zadnja linija Vatrenih te se Arnautović našao sam na strani no njegovu loptu u sredinu još jednom sjajno čisti Ćaleta Car

36' Jedna visoka lopta je padala u peterac Austrije. Mario Pašalić je nadskočio Lindnera i pogodio gredu. Sudac je naposljetku vidio prekršaj Pašalića u tom duelu

34' Velika prilika za Austriju! Sosa je pogriješio, lopta je došla do Arnautovića koji snažno puca preko vrata. Ipak je bilo zaleđe

30' Sada se s desne strane sjurio Kramarić. Pucao je u prvi kut, ali Lindner brani još jednom

28' Nova lijepa situacija za Vatrene. Pucao je Mateo Kovačić s 20ak metara no Lindner uz mnogo muke uspjeva ukrotiti tu loptu

27' Opasno je sada bilo pred našim golom. Pongračić je promašio jednu loptu koja je došla do Sabitzera na krilu koji traži oštrim ubacivanjem no Ćaleta Car sjajnim startom čisti

25' Austrijanci opasno žive. Još jednom je prošao Brozović kroz srce veznog reda, preciznom loptom našao Pašalića na 10 metara no austrijski blok je pravovremen

19' Kakva šansa! Brekalo je ostao sam na krilu i potražio je Pašalića na 8 metara. Mario u svom trademark potezu gađa kut udarcem glavom, ali za malo promašuje. Najbolja prilika na utakmici

17' Majer igra sjajno. Brozović ga je našao na krilu dugom loptom, a Lovro Majer ulazi u kazneni prostor i lijepom loptom pronalazi Brekala. Brekalo ne uspjeva pogoditi dobro loptu iako je bio sam

14' Hrvatska dominira na otvaranju. Sada su odigrali lijepu kombinaciju Kramarić i Brozović, a veznjak Intera je snažnim udarcem pokušava savladati Lindnera no ne pogađa vrata

8' Sjajna situacija pred austrijskim vratima. Majer je u čvor vezao dvojicu gostujućih igrača na boku, a njegov ubačaj je izazvao paniku u petercu te je Lainer izbacio nekontrolirano preko vrata. Iz kornera kojeg je izveo Brozović nije se izrodilo ništa

6' Evo i Austrije. Jedan ubačaj s lijeve strane njihovog napada stiže do Laimera koji puca snažno, ali neprecizno

2' Nova šansa za Hrvatsku. Dobra duga lopta prema Pašaliću, ali dribling veznjaka Atalante nije uspješan te ispada još jedna izgledna situacija. Hrvatska izgleda bolje na samom početku

0' Počeo je prvi dvoboj ovogodišnje Lige nacija. Odmah u prvom napadu je Mario Pašalić bio u dobroj situaciji. Austrijska obrana je pogriješila ali se Pašalić spetljao i propala je prilika.

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Hrvatska nogometna reprezentacija danas će u osječkom Gradskom vrtu od 20:45 na otvaranju Lige nacija odmjeriti snage s Austrijom, što je velika prilika izborniku Zlatku Daliću da vidi s kakvim potencijalom raspolaže.

Austriju nikako ne treba podcijeniti jer će imati poseban motiv u Osijeku. S Vatrenima su do sada igrali pet puta i poraženi su u baš svakom susretu. Tih pet pobjeda, Hrvatska je ostvarila s ukupnom gol-razlikom 9:2.

Otpali Gvardiol, Perišić, Livaja i Musa

Dalić se priključio Vatrenima u Osijeku nakon što je u srijedu u Livnu pokopan njegov otac, no umjesto njega je na posljednjoj novinarskoj konferenciji uoči starta Lige nacija prisustvovao član stožera Vedran Ćorluka.

Dalićev pomoćnik je otkrio kako je zbog ozljede otpao Joško Gvardiol koji neće konkurirati za četiri lipanjske utakmice. Od ranije je poznato kako ne mogu računati ni na Ivana Perišića, Marka Livaju i Petra Musu.

"Gvardiola smo pustili, neće biti spreman niti za jednu utakmicu. U ovom trenutku je to najbolje za njega kako bi se spremio za iduću sezonu. Vrsaljko također, neće konkurirati za Austriju, nadam se da će u Splitu početi trenirati. Luka će danas trenirati, a još ćemo vidjeti hoće li početi od prve minute ili nam se priključiti u nastavku. U razgovoru s izbornikom procijenit ćemo što je najbolje", istaknuo je Ćorluka.

Četiri utakmice u deset dana

Naglasio je kako svjetski doprvaci žele novu sezonu Lige nacija otvoriti pobjedom.

"Želimo pobjedu, želimo startati s tri boda. Austrija će nas sigurno natjerati, da to bude utakmica s punim gasom. Imao sam priliku upoznati njihovog izbornika, shvatio sam njegovu filozofiju nogometa i oni će sutra ići 100 na sat", dodao je.

Ispred hrvatske reprezentacije su četiri utakmice u deset dana. Svjetski doprvaci otvaraju Ligu nacija u petak u Osijeku protiv Austrije. Potom tri dana kasnije slijedi splitski ogled protiv Francuske, 10. lipnja gostovanje u Danskoj te 13. lipnja novi ogled protiv "Tricolora", ali ovoga puta u Parizu.

Tekstualni prijenos utakmice možete pratiti i na portalu RTL.hr.