Hrvatska usred Beograda pokazala da nema igru za Svjetsko prvenstvo

Hrvatska nogometna reprezentacija sve je dalje od izravnog plasmana na Svjetsko prvenstvo. Iz Srbije se vraća samo s bodom, ali s obzirom na igru više od 1:1 nisu ni zaslužili.

5.9.2013.
22:23

BEOGRAD - Marakana. GLEDATELJA: 30.000

SRBIJA: Stojković - Ivanović, Subotić, Nastasić, Kolarov - Matić, Fejsa, Tošić (od 56. Sulejmani), Marković - Đuričić (od 56. Tadić), Mitrović

HRVATSKA: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Šimunić, Lovren - Rakitić (od 76. Jelavić), Vukojević, Modrić - Olić (od 56. Perišić) - Eduardo (od 61. Kovačić) , Mandžukić

STRIJELCI: 0:1 Mandžukić (53.), 1:1 Mitrović (66.)

CRVENI KARTONI: Matić (75.), Šimunić (83.) Najuzbudljivije su se stvari, oba pogotka i dva crvena kartona, dogodile u drugom poluvremenu. Hrvatska je vodila pogotkom Marija Mandžukića, ali pobjedu joj je ''oduzeo'' Aleksandar Mitrović.

Hrvatski izbornik Igor Štimac na teren je izveo postavu u kojoj je Dejan Lovren na lijevom boku mijenjao ozlijeđenog Ivana Strinića, na pozicijama defenzivnih veznjaka su bili Luka Modrić i Ognjen Vukojević, dok su ofenzivnu četvorku činili Ivan Rakitić, Ivica Olić, Eduardo i Mandžukić.

Unatoč takvoj, na papiru prilično napadački orijentiranoj formaciji, Hrvatska je praktički cijelo prvo poluvrijeme bila potpuno bezopasna. Prepustila je domaćima dominaciju, a najveću su priliku Srbi imali već u šestoj minuti kada je Lazar Marković s četiri metra pogodio vratnicu. Naša je reprezentacija jedini udarac uputila u 30. minuti kada je Olić pucao glavom, ali bio je to loš udarac, a lopta je otišla pored gola.

Nastavak je donio probuđenu, agresivniju Hrvatsku, a nagrada je stigla već u 53. minuti. Kapetan Darijo Srna je savršenom loptom proigrao Mandžukića koji je izbio sam pred Vladimira Stojkovića i mirno donio vodstvo našoj nacionalnoj momčadi. Prednost je hrvatska reprezentacija čuvala 13 minuta, a onda je Miralem Sulejmani izveo skraćeni korner, a Aleksandar Mitrović nadskočio Vedrana Ćorluku i glavom zabio za 1:1.

U 75. minuti se učinilo da bi voda ponovno mogla krenuti na hrvatski mlin jer je Nemanja Matić nakon prekršaja na Vukojeviću dobio drugi žuti karton. No, samo pet minuta kasnije snage su na terenu opet bile izjednačene jer je izravni crveni karton poslije grubog starta na Sulejmaniju dobio Josip Šimunić. Branič Dinama tako neće moći igrati protiv Belgije u Zagrebu idući mjesec.

Dodajmo da je na ovaj način Hrvatska osigurala najmanje drugo mjesto u skupini koje vjerojatno nosi dodatne kvalifikacije.

Reprezentacija Belgije slavila je u Glasgowu protiv Škotske s 2-0 i došla na prag osvajanja prvog mjesta u kvalifikacijskoj skupini A, a time i izravnog plasmana na Svjetsko prvenstvo u Brazil Belgija je igrala bez ozlijeđenih Edena Hazarda, Vincenta Kompanyja i Thomasa Vermaelena, ali je to nije spriječilo da dođe do sedme pobjede u osam odigranih utakmica. U vodstvo ju je u Glasgowu doveo veznjak Porta Steven Defour, a konačnih je 2-0 u 89. minuti postavio suigrač Nikice Jelavića iz Evertona - Kevin Mirallas.

Uz remi Hrvatske protiv Srbije u Beogradu (1-1), Belgijanci sada imaju velikih pet bodova prednosti pred našom reprezentacijom i teško u preostale dvije utakmice mogu ispustiti prvo mjesto.

U dvoboju bez posebnog rezultatskog značaja Makedonija je u Skopju pobijedila Wales s 2-1. Strijelci za domaće su bili Ivan Tričkovski i Aleksandar Trajkovski, dok je za goste zabio Aaron Ramsey iz penala. Novopečeni nogometaš Real Madrida Gareth Bale nije odigrao ni minute u makedonskoj prijestolnici.

skupina A

Srbija - Hrvatska (Mitrović 66 / Mandžukić 53) Makedonija - Wales 2-1 (Tričkovski 21, Trajkovski 80 / Ramsey 39 - 11m) Škotska - Belgija (kasnije)

Redoslijed: 1. Belgija 19 (7 utakmica), 2. Hrvatska 17 (8), 3. Srbija 8 (8), 4. Makedonija 7 (7), 5. Wales 6 (7), 6. Škotska 5 (7)

skupina B

Češka - Armenija 1-2 (Rosicky 70 / Mkrtčjan 31, Ghazarjan 90+2) Malta - Danska 1-2 (Failla 38 / Andreasen 2, Camilleri 52-ag) Italija - Bugarska 1-0 (Gilardino 38)

Redoslijed: 1. Italija 17 (7), 2. Bugarska 10 (7), 3. Češka 9 (7), 4. Armenija 9 (7), 5. Danska 9 (7), Malta 3 (7)

skupina C

Kazahstan - Farski otoci 2-1 (Žumaskaljev 50 - 11m, Finončenko 64 / Benjaminsen 23) Njemačka - Austrija 3-0 (Klose 33, Kroos 51, Müller 88) Irska - Švedska 1-2 (Keane 22 / Elmander 33, Svensson 57)

Redoslijed: 1. Njemačka 19 (7), 2. Švedska 14 (7), 3. Austrija 11 (7), 4. Irska 11 (7), 5. Kazahstan 4 (7), 6. Farski otoci 0 (7)

skupina D

Rumunjska - Mađarska 3-0 (Marica 2, Pintilii 31, Tanase 88) Turska - Andora 5-0 (Bulut 35, 39, 68, Yilmaz 64, Turan 90+4) Estonija - Nizozemska 2-2 (Vassiljev 18, 57 / Robben 2, Van Persie 90+4 - 11m)

Redoslijed: 1. Nizozemska 19 (7), 2. Rumunjska 13 (7), 3. Mađarska 11 (7), 4. Turska 10 (7), 5. Estonija 7 (7), 6. Andora 0 (7)