"Ovo je velik, revolucionaran dan. Po prvi puta u povijesti nogometne igre na jednoj službenoj utakmici u FIFA-inoj organizaciji može se koristiti kompjutorska tehnologija na gol-liniji", rekao je Valcke uoči dvoboja japanske Hiroshime i novozelandskog Auckland Cityja.
"Dosad smo s tehnologijom samo eksperimentirali. Od danas je primjenjujemo ovdje u Yokohami. Nastavit ćemo to činiti i na ostalim utakmicama Svjetskog prvenstva", dodao je te nastavio:
"Tehnologija ne smije i neće utjecati na brzinu, vrijednost i duh nogometne igre. Zato nema razloga biti protiv nje. To je važno za nas jer ćemo dostupne tehnologije koristiti na predstojećem Kupu konfederacija kao i na samome Svjetskom prvenstvu u Brazilu".
Valcke je objasnio da je FIFA-in Međunarodni odbor (IFAB), koji pod ingerencijom ima uvođenje novih pravila u nogometnu igru, odobrio oba softverska rješenja, Hawk-Eye i GoalRef, ranije ove godine. Oba su u primjeni u Japanu, a rade na principu magnetskog polja unutar gola i mikročipa u lopti.
Hoće li ili ne koristiti pomoć tehnologije, u Japanu će odlučivati suci.
"Devedest minuta prije utakmice glavni će sudac proći tri testiranja sustava i ovisno o rezultatima odlučiti koji će i hoće li ga koristiti tijekom utakmice", rekao je Valcke izrazivši nadu da opcionalnost korištenja tehnologije neće trajati dugo:
"Pogrešaka ne može biti. IFAB je dvije godine radio na testiranjima kako bi osigurao nepogrešivost sustava".
Zasad nije poznato je li se sudac utakmice između Japanaca i Novozelanđana, Alžirac Djamel Haimoudi, opredijelio za ili protiv tehnologije.