LIGA PRVAKA / Senzacija nad senzacijama: Dinamo srušio moćni Chelsea

Tekstualni prijenos pratite na portalu RTL.hr

6.9.2022.
12:34
Grafika RTL.hr - Luka Stanzl/PIXSELL

Nogometaši zagrebačkog Dinama 1-0 (1-0) pobjedom protiv Chelseaja u Maksimiru započeli su svoj nastup Ligi prvaka. Strijelac jedinog gola bio je Mislav Oršić u 13. minuti. Bio je to ujedno i prvi pogodak u ovosezonskom izdanju Lige prvaka.

Očekivano, Chelsea je dominirao posjedom lopte od samoga starta, a u prvih 10-ak minuta londonski je sastav stvorio dvije prilike pred vratima Dinama, no bez konkretne završnice. Najkasnije je bilo u 9. minuti kada je Havertz prošao po lijevom krilu i poslao prizemnu loptu u peterac, ali ona je bila prebrza za njegove kolege u napadu.

KAKAV KAOS /

Boysi bakljadom zaplavili Maksimir! Planula i zastava UEFA-e

Dinamo je poveo u 13. minuti nakon akcije u tri poteza. Ljubičić je ispucao loptu iz svog kaznenog prostora prema Petkoviću koji ju je glavom spustio u for za Oršića koji je krenuo u sprint sa svoje polovice igrališta, s loptom u nogama pretrčao Fofanu, a kada je ušao u suparnički kazneni prostor sjajno je potkopao loptu i prevario Kepu.

I nakon Dinamova gola nastavila se jalova dominacija Chelseaja, ali što je prvo poluvrijeme odmicalo to je Dinamo bio hrabriji i sve češće gostovao na suparničkoj polovici. Iz jednog takvo izleta stvorila se u 30. minuti i prilika za šut Ademija s 20-ak metara kojega je obranio Kepa. Trener Chelseaja Thomas Tuchel na poluvremenu je iz igre izvadio kapetana Azpilicuetu i uveo Marokanca Ziyecha.

Tom promjenom više prostora je na lijevom krilu dobio Chilwell, no Chelsea i dalje nije uspijevao "probiti" obranu Dinama. Štoviše, hrvatski je prvak bio vrlo blizu povećanju vodstva u 56. minuti kada je udarac Ristovskog s 25 metara Kepa krajnjim naporom odbio u gredu.

Pokušao je Tuchel potom s još zamjena, pa su u 59. minuti iz igre izašli i hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić te najnovije pojačanje Aubameyang, u 71. minuti Chilwell, a u 75. i Sterling, na terenu su stupili Jorginho, Broja, Cucurella i Pulišić, dok je trener Dinama Ante Čačić sve svoje zamjene ostavio za završnicu i tako dodatno umrtvio ionako ne odveć jak ritam utakmice.

Najbliže poravnanju Chelsea je bio u 86. minuti, no prvo je udarac Jamesa zaustavila vratnica, da bi u nastavku akcije s 10-ak metara pokušao i Pulišić, a njegov udarac obranio je Livaković. Dinamo će u 2. kolu za osam dana gostovati kod Milana dok će Chelsea ugostiti RB Salzburg.

KRAJ!

GNK Dinamo 1-0 Chelsea FC

Oršić 13'

----------------------------------------------

90+8' KRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJJJJJ! Modri su nakon dugih 98. minuta šokirali Engleze na otvaranju Lige prvaka i upisali prva tri boda

90+8' Bruno Petković laganim koracima napušta travnjak, a Josip Drmić će ući u igru

90+6' Batuirina ruši Jamesa i zarađuje žuti karton

90+4' Slobodan udarac za Chelsea na 28 metara udaljenosti, Ziyech je snažno raspalio i pogodio je gusti živi zid

91' Igrat će se još osam minuta sudačke nadoknade

88' Treća izmjena u redovima Plavih, igru je napustio kapetan Arijan Ademi, a ušao je 19-godišnji Martin Baturina

86' Livaković s dvama čudesnim obranama drži Modre na životu, dosuđeno je zaleđe

86' Špikić se poigrao s gostujućim igračima, prvo je izbacio Mounta i uspio zadržati loptu u Dinamovog posjedu

85' Ivanušec je morao napustiti travnjak zbog ozlijede, Modri imaju igrača manje

81' Gostujući trener Thomas Tuchel je zaradio žuti karton

76' Prve Izmjene u redovima Modrih, Ante Čačić je uveo Špikića i Lauritsena, a izveo je Moharramija i Oršića

75' Peta promjena u redovima gostujuće momčadi. Igru je napustio Sterling, a ušao je Pulišić

74' Viktorija Modrih ispred gola gostujućeg vratara, sve je okončano ubačajem na drugu vratnicu gdje se nije nalazio nitko

71' Igru je kod Chelseaja napustio Chilwell, a zamijenio ga je Španjolac Cucurella

70' Nakon što je Mišić na rubu Dinamovog kaznenog prostora zaustavio Mounta Modri su krenuli u kontru, Ljubičić je dugo vukao loptu kroz sredinu i u konačnici proigrao Oršića koji puca u blok

67' Grub start Koulibalyja na Oršiću, senegalski centralni branič je drugi opomenuti igrač koji je ušao u bilježnicu glavnog suca i zaradio žuti karton

65' Ufffff! Mount je udario desnog beka Modrih, Stefana Ristovskog laktom u prsa, no rumunjski sudac se nije oglasio

62' Izgledalo je da slijedi opasna prilika, no zaigrani Ziyech je sve uprskao u prebacio loptu na drugu stranu kaznenog prostora gdje se nije nalazio ni jedan igrač Chelseaja

60' Chilwell je uočio prazan prostor, ušao s loptom u lijevu stranu kaznenog prostora, ali je loše ubacio i Livaković nije imao problema s hvatanjem te lopte na petercu Modrih

59' Jorginho zamijenio hrvatskog veznjaka Matea Kovačića, a Broja zamijenio Aubameyanga

56' Bomba Ristovskog s nekih 20-tak metara je odsjela na vratnici, Dinamo je bio jako blizu senzacionalnom pogotku za 2-0
53' Gosti pokušavaju svim silama postići pogodak, no Dinamo uspijeva zaustaviti prilike koje Englezi stvaraju

49' Aubameyang je uspio postići pogodak Dominiku Livakoviću… Srećom suđeno je zaleđe pa će ostati ovih senzacionalnih 1-0

46' Prva zamjena na susretu, izašao je kapetan Azpilicueta, a ušao je Ziyech

46' Počinje drugo poluvijeme, Modre još 45 minuta dijeli do senzacije

45' Poluvrijeme u Maksimiru, idealan scenarij za Plave koji su nadigrali goste u prvom dijelu

44' Kakav atentat Modrih na vrata Chelseaja, sijevnula je kontra koju je Oršić završio udarcem u blok

41' Havertz je povukao loptu kroz sredinu i ostavio za Sterlinga koji je tražio Aubameyanga, a on se našao u nedozvoljenoj poziciji

40' Ulazimo u zadnjih pet minuta, Dinamo izgleda bolje na travnjaku

35' Duga lopta za Jamesa je otišla izvan travnjaka, Ljubičić je pratio desnog beka gostiju

34' Moharrami i Ristovski pametno otklanjaju opasnost i iznuđuju prekršaj, lopta je za Plave

30' Ademi je sjajno potegnuo iz daljine, Kepa se morao dobro protegnuti da bi zaustavio ovaj udarac

29' Kakva prilikaaa!! Petković je fenomenalno proigrao Oršića u kaznenom prostoru kojemu je malo nedostajalo da ugrozi gostujućeg vratara

27' Englezi ponovno diktiraju tempo igre, Plavi su se povukli

25' Sterling se pokušava probiti kroz gusti blok Dinama, ubrzo je zaustavljen

23' Lopta u prostor za Aubameyanga, no Livaković je na pravom mjestu

22' Dinamo smirio engleske strasti i preuzeo posjed lopte

18' Mišić pametnim prekršajem zaustavio Havertza

13' GOOOOOOOLLLL! Kakva majstorska kontra, Petković je spustio jednu loptu koju je prihvatio Oršić, sjurio se prema golu i matirao Kepu za 1-0

9' Havertz je prošao u šesnaestrerc i ubacio , ali srećom nitko nije bio na drugoj vratnici da pospremi tu loptu

6' Aubameyang je proigrao Sterlinga koji je tukao, no Ristovski ga je blokirao nakon čega je suđeno zaleđe

4' Lopta je većinom u posjedu engleske momčadi

1' Utakmica je počela, prva lopta će biti za goste

Izašle su postave!

Dinamo: (3-5-2) Livaković - Ristovski, J. Šutalo, Perić - Moharrami, Ljubičić - Mišić, Ademi, Ivanušec - Oršić, Petković

Chelsea: (3-4-3) Kepa - Azpilicueta, Fofana, Koulibaly, James - Mount, Kovačić, Chilewell - Sterling, Aubameyang, Havertz

Izostanci:

Modrima nedostaju Emir Dilaver, Luka Menalo i Boško Šutalo, a Englezi na raspolaganju neće imati Kantea.

Nakon dvije sezone pauze nogometaši zagrebačkog Dinama ponovo će igrati u Ligi prvaka, a svoj prvi susret u osmom nastupu u elitnom društvu imat će u utorak na maksimirskom stadionu protiv engleskog velikana Chelsea.

Chelsea je apsolutni favorit u ovoj utakmici i sve osim pobjede Chelsea bilo bi veliko iznenađenje i uspjeh za plavi klub.

Ante Čačić najavio je utakmicu na sljedeći način:

"Sutra nas čeka utakmica koju smo silno željeli, ovo je nagrada za državno prvenstvo. Ulaz u Ligu prvaka doživljavam kao satisfakciju, siguran sam da ćemo profitirati, igrači će napredovati, a momčad rasti. Mi nismo niti u jednoj utakmici favorit, ali tražit ćemo svoju šansu. Uz sjajne navijače i prekrasnu atmosferu tražit ćemo svoju priliku.Ovo je drugačija utakmica nego do sada, ona nije eliminacijska", kazao je trener hrvatskog prvaka Ante Čačić.

"Igrao sam protiv PSG-a, no ovo je najveća utakmica"

Čačić je rekao kako mu je ovo možda i najveća utakmica u klupskoj karijeri.

"Jedna od najvećih, naravno u klupskom nogometu. Imao sam veliku utakmicu s PSG-om, no tada je bilo 4.000 gledatelja, Kada vidim kakav je interes za ovu utakmicu sigurno je najveća."

"Pobjednička su momčad"

Trener londonske momčadi Thomas Tuchel rekao je kako je Dinamo zasluženo u Ligi prvaka i kako imaju pobjednički mentalitet.

"Pobjednička su momčad, stalno su na vrhu što stvar pobjednički mentalitet. Prošli su kvalifikacije koje nikada nisu lake, zaslužili su biti ovdje," kazao je njemački stručnjak.

Tuchel je istaknuo kako Dinamo ima individualnu kvalitetu i kako "Bluesi" trebaju biti oprezni na startu Lige prvaka.

"Dinamo ima individualnu kvalitetu i svaka Dinamova momčad je kvalitetna, baš kao i hrvatska reprezentacija. Moramo biti spremni. Oni će željeti iskoristiti svoju ulogu autsajdera."

Veliku motivaciju imat će i Bruno Petković koji se nakon dvije godine našao na reprezentativnom popisu. S druge strane Mateo Kovačić igrat će posebnu utakmicu jer se nakon dugo godina vratio na Maksimir i pred navijače Dinama.

Utakmicu pratite uživo od 18:45 na našem portalu.