Podgrupa navijačke skupine koja prati moskovski Spartak 'Gladijatori' došla je u Beograd kako bi podržala Crvenu Zvezdu koja u subotu od 18.00 sati na Marakani igra 159. "vječni" derbi protiv Partizana i odmah poslala poruku "pobjeda ili smrt".
Radi se o slavnoj podskupini koja slovi za elitnu huligansku ekipu u Rusiji i u bratskim je odnosima s Delijama.
Očekuju se incidenti
Kako piše srpski Telegraf, na tribinama se očekuju incidenti kao i prije nekoliko godina kada su ruski navijači preskakali ogradu sjeverne tribine da bi se tukli s policijom i Partizanovim Grobarima. Na 148. derbiju koji je odigran 2015. godine na tribinama je isto bilo navijača Spartaka, ali i Zenita od kojih je jedan krvav preskakao ogradu da bi se tukao s policijom i Grobarima. Slika ruskog navijača okrvavljene glave, koji preskače ogradu koja dijeli istočnu i sjevernu tribinu, obišla je ne samo Srbiju nego i svijet.
Kurir, pak, dolazak Gladijatora u Beograd javlja pod naslovom:
"Pobjeda ili smrt! Ruski Gladijatori stigli na Marakanu pred derbi i poslali jezivu poruku".
Probudili nogometni huliganizam
Inače ruski nogometni huligani, uz Poljake, smatraju se najgorim i najopasnijim u Europi jer su "probudili" nogometni huliganizam i otvorili novo crno poglavlje najvažnije sporedne stvari na svijetu, podignuvši huliganizam na jednu višu, organiziraniju razinu.
U Marseilleu su za vrijeme trajanja Eura 2016. godine nerede napravili potpuno trijezni koristeći taktiku, kako su sami poslije otkrili, navlačenja engleskih navijača u sporedne uske uličice. Uz to, kontrolirali su sve okolne ulice, ne dopustivši tako da budu napadnuti s leđa, iznimno motivirani da engleske huligane pošalju u ropotarnicu povijesti…
Utrenirani i spremni
Bili su spremni, utrenirani za mnogo veće napore od tučnjave sa suparničkim navijačima. To su ljudi koji odlučno odbacuju negativni imidž ruske prošlosti o zemlji koja ima ozbiljnih problema s alkoholom, tolikih da je svojedobno poprimila oblike i nacionalne krize. Bilo je to u trenucima raspada Sovjetskog Saveza, kad je u Rusiji zbog problema s alkoholom životni vijek muškaraca pao sa 65 na 57 godina. Pisali smo već o tome…
Uz spomenuto, iznimno su međusobno dobro povezani i dobro se poznaju. Druže se i kad nema utakmica i tučnjava. Točno znaju kako će tko reagirati u tučnjavama, u određenim situacijama, na koga se može računati više, na koga manje. Tko će stajati u prvoj, drugoj, trećoj "liniji", kako će reagirati ako stvari za njih tijekom sukoba ne krenu u željenom smjeru.
Na ruskoj navijačkoj sceni popularne su tzv. ferke, odnosno dogovorene tučnjave na livadi ili u šumi, daleko od policije i znatiželjne javnosti, s jednakim brojem ljudi, bez oružja, s posebnim kodeksima i pravilima. Nisu im strane tučnjave niti na gradskim ulicama.