Spektakl oba dana / Kuglaška elita i hrvatski junak bacaju kod Bandićevih fontana: 'Ovo je jedan od najjačih mitinga u svijetu'

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Hanžekovićev memorijal počinje večeras bacanjem kugle kod fontana, sa sutrašnjim vrhuncem i mnoštvom atletskih zvijezda na stadionu uz Savu

28.8.2017.
12:08
Igor Kralj/PIXSELL
VOYO logo

Svjetska elita u bacanju kugle ponovno će se u ponedjeljak okupiti u Zagrebu, na bacalištu kod fontana od 19.00 sati publika će moći vidjeti brončanog sa SP u Londonu našeg Stipu Žunića, svjetskog prvaka Novozelanđanina Toma Walsha i viceprvaka svijeta Amerikanca Joea Kovacsa.

Trojica osvajača medalja na SP u Londonu uvjereni su da i ove godine natjecanje može biti na razini lanjskog, najjačeg u svijetu u posljednjih 29 godina, kad su Ryan Crouser (22,28 m) i Tom Walsh (22,21 m) ostvarili hice preko 22,20 metara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svi smo imali sezonu iz snova, na razini osobnih rekorda, nadam se da će kugla letjeti preko 22 metra. Drago mi je što sam se i ja priključio svjetskom vrhu. U Zagrebu uistinu imamo dobitničku situaciju, uživamo u mitingu i sposobni smo za velike daljine. Po rezultatima se vidi koliko uživamo natjecati se u Zagrebu. Ovdje su bacači stvarno u fokusu, a publika nam daje dodatni adrenalin“, kazao je Stipe Žunić, koji je ove godine osvojio prvu medalju na velikim natjecanjima. Za broncu u Londonu je bacio 21,46 metar, dva centimetra manje od hrvatskog rekorda koji je postavio ove godine.

Novozelanđanin Tom Walsh upravo je prošle godine u Zagrebu ostvario najbolji hitac u karijeri. "Ovo je jedan od najjačih mitinga u svijetu. Vjerujem da smo sva trojica ovdje u formi za 22 metra. Volim ovdje bacati, atmosfera i navijači su fenomenalni. Draga su mi ulična natjecanja, imamo ih nekoliko i na Novom Zelandu. To je sjajna prilika da se bacanje kugle približi navijačima, ljudi mogu vidjeti koliko vrijede naši rezultati“, kazao je svjetski prvak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda će na 67. Hanžekovićevom memorijalu sudjelovati 10 aktualnih i devet bivših svjetskih i olimpijskih prvaka, glavne zvijezde zagrebačkog mitinga bit će hrvatske atletičarke i aktualne olimpijske pobjednice Sandra Perković i Sara Kolak.

Sandra Perković je prvi put na 'Hanžeku' nastupila 2006. godine, dok će Sara Kolak ove godine prvi put nastupiti pred domaćom publikom nakon što je lanjski nastup otpao zbog ozljede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Obožavam nastupati pred zagrebačkom publikom," kazala je Perković koja je vlasnica rekorda mitinga iz 2015. kada je bacila 69,88 metara. Njezin cilj je jasan, baciti preko 70 m.

"Prije dvije godine ostala sam kratka za 12 centimetara. Sad su uvjeti dobri, novi je krug, bit će toplo. Ako budem brza i eksplozivna, onda mogu baciti daleko, kazala je "kraljica" diska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon nastupa u Zagrebu dvostruku olimpijsku pobjednicu, dvostruku svjetsku prvakinju, te četverostruku europsku prvakinju očekuje i nastup na završnici Dijamantne lige u Bruxellesu 1. rujna.

"Sezona je dugačka i naporna, još mi preostaje Hanžek i završnica sezone u Bruxellesu. Snage imam do 1. rujna, za drugi rujan nisam baš sigurna," dodala je sa smiješkom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Disk je ove sezone u Dijamantnoj ligi bio na samo četiri mitinga, a bit će i na završnici u Bruxellesu.

"Žalosno je što se rade razlike po disciplinama. Primjerice, šprinteri koji trče 100 i 200 metara imali su 14 utrka, a skok u dalj, troskok, disk, koplje i kugla su bili na samo četiri mitinga i na završnici. Atletika je sport u kojem nisu bitni spol, rasa i vjera, ali se rade razlike po disciplinama," kazala je Perković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritizirala je i zajednički nastup muškaraca i žena u bacanju diska.

"Naša disciplina nikada nije bila toliko uzbudljivija što se tiče promjena pravila. Mislim da je to bio test koji nije funkcionirao. Predugo smo čekali između bacanja i vjerujem kako će se to pravilo za iduću sezonu promjeniti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Perković se osvrnula i na najavu Europske atletske federacije koja je predložila brisanje svjetskih rekorda ostvarenih prije 2005. godine, ali i onih koji ne zadovoljavaju postavljene standarde. Među atletičarima i atletičarkama koji bi mogli profitirali od primjene novog pravilnika za priznavanje rekorda, mogla bi se naći upravo ona. Aktualni svjetski rekord drži Njemica Gabriele Reinsch (76,80 metara) još od srpnja 1988. godine, a postignut je pod zastavom Demokratske Republike Njemačke, gdje je postojala praksa sustavnog dopinga, što je u brojnim svjedočanstvima natjecatelja i istragama nedvojbeno utvrđeno.

"Protiv sam ukidanja svjetskih rekorda. Da je to lagano, svatko bi bacao na tim daljinama. Mislim da 76,80 treba ostati, samo oni najjači mogu ga srušiti. Vjerujem kako taj rekord mogu ja oboriti ili netko drugi," dodala je Sandra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastupu na stadionu Mladosti uz Savu raduje se i olimpijska pobjednica u bacanju koplja Sara Kolak. Posebice što će to biti njezin premijerni nastup pred zagrebačkom publikom.

"Prošle sezone sam bila na tribinama i bilo mi je teško što nisam nastupila. Sada ću biti na terenu i jedva čekam nastup pred domaćom publikom. Jedva čekam vidjeti atmosferu, doživjeti to o čemu atletičari pričaju," kazala je 22-godišnja Ludbrežanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolak je u svoj prvoj pravoj sezoni u Dijamantnoj ligi osvojila treće mjesto.

"Zadovoljna sam rezultatom. Ovo mi je bila prva prava sezona u Dijamantnoj ligi i osvojila sam treće mjesto. Ove sezona sam postavila i hrvatski rekord i mogu biti zadovoljna ostvarenim. Već smo napravili plan za iduću sezonu. Znamo što je ove bilo loše, a što dobro."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Zagreb nisu doputovale Kineskinje, niti svjetska prvaknja Barbora Špotakova. No, konkurencija će biti jaka, a glavne suparnice bit će Bjeloruskinja Tatjana Haladovič i Slovenka Martina Ratej.

"Konkurencija će biti jaka, tu su Haladovič i Ratej, dobro ih poznajem. Bit će 'gusto. Kraj je sezone, sve ćemo biti opuštene i koplje bi moglo daleko poletjeti," kazala je Sara Kolak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Dio zvijezda mitinga: Isaac Makwala, Sara Kolak, Sandra Perković, Asafa Powell i Sergej Šubenkov s gradonačelnikom Bandićem. Izvor: Igor Kralj/PIXSELL.

Na Hanžeku fantastični sprinteri: Powell, Šubenkov, Gulijev...

Jedan od vrhunaca zagrebačkog atletskog mitinga je utrka na 110 metara prepone "Memorijal Boris Hanžeković, koja nosi ime najboljeg prijeratnog hrvatskog preponaša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada su na utrci na 110 m s preponama pobjeđivala četvorica olimpijskih pobjednika u ovoj disciplini. Kanađanin Mark McKoy pobijedio je 1996. (13.57), Amerikanac Allen Johnson 2000. (13.10) i 2006. (13.19), Kinez Liu Xiang 2004. (13.25), a Kubanac Dayron Robles 2007. (13.25), 2008. (13.20) i 2011. (13.00).

Pokal obitelji Hanžeković podizali su i svjetski prvaci Ryan Brathwaite 2009. (13.35) i Jason Richardson 2012. (13.07), te svjetski rekorder Renaldo Nehemiah 1990. (13.59).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove sezone jedan od glavnih kandidata za naslov je bivši svjetski prvak Rus Sergej Šubenkov koji je u Zagrebu slavio dva puta 2014. i 2015. godine.

"Hvala što ste me pozvali. Nastupiti na Memorijalnoj utrci je nešto posebno. Drago mi je kako predstavljate utrku i kako je stavljate u središte mitinga," poručio je 26-godišnji Rus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šubenkov se prisjetio ogromnog pehara koji dobiva pobjednik, a kada ga je osvojio prvi put pitao se: "Pa kako ću ga ponijeti sa sobom? Ha, ha, Nisam znao da se na njega samo upisuje ime pobjednika," dodao je.

Čak četiri atletičara su po tri puta pobjeđivala u memorijalnoj utrci -  Slovenac Stanko Lorger (1960, 1961, 1962), Amerikanac Charles Foster (1978, 1979, 1980), Slovak Igor Kovač (1993, 1994, 1995), te Kubanac Dayron Robles (2007, 2008, 2011). Uskoro bi u njihovom društvu mogao biti i Šubenkov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nadam se da ću po treći put upisati svoje ime na njega. Želim sezonu okončati pobjedom", dodao je.

Šubenkov je bio jedan od 19 ruskih atletičara koji su na nedavnom svjetskom prvenstvu nastupili kao nezavisni sportaši zbog ruske suspenzije zbog dopinga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moj stav je već odavno poznat. Cijela stvar je nepoštena od početka. To je nepravda prema ruskoj atletici. Nedostaje mi zastava i himna" dodao je Šubenkov koji je na SP-u u Londonu osvojio drugo mjesto iza Jamajčanina Omara Mcleoda.

Jedna od zvijezda zagrebačkog mitinga je i bivši svjetski rekorder na 100 metara Jamačanin Asafa Powell. Jamajčanski sprinter se već udomaćio na Hanžeku.

"Sviđa mi se biti ovdje, četvrti put sam u Zagrebu. Možda se uvijek vraćam zbog natjecanja, možda i zbog odličnog partyja. Sviđa mi se stadion i navijači. Vlada intimna atmosfera, u interakciji sam s publikom," kazao je Powell.

Asafa nakon 15 godina prvi put nema utrku u sezoni ispod 10 sekundi.

"Istina, prvi put nakon 15 godina nemam u sezoni utrku ispod 10 sekundi. Imao sam problema s ozljedama, ali nadam se dobrom rezultatu", kazao je 35-godišnji Powell.

Rekord mitinga trebao bi pasti na 400 metara jer će u toj utrci nastupiti pobjednik Dijamantne lige Isaac Makwala.

Atletičar iz Bocvane trebao je konkurirati za najsjajnije odličje u toj disciplini i na SP-u u Londonu, ali na kraju nije mogao nastupiti zbog crijevne viroze, liječnici mu nisu dozvolili nastup.

"Treći put sam u Zagrebu, ali dosad sam se natjecao na 200 metara. Nadam se pobjedi, ovdje još nisam slavio," kazao je Makwala.

Rekord mitinga u utrci na jedan krug drži Greg Haughton koji je prije 127 godina istrčao rezultat 44,99.

"Rekli ste 44,99 ? Mislim da sutra pada rekord stadiona," dodao je Makwala čiji je osobni rekord na 400 metara 43,72 iz 2015. godine, dok je ove godine trčao 43,84.

Glavni menadžer mitinga Daniel Wessfeld uvjeren je kako će gledatelji u utorak vidjeti vrhunsko atletsko natjecanje.

"Nije glavna samo memorijalna utrka na 110 metara prepone, veselim se svim disciplinama, a više će događaja biti 'highlight' natjecanja. Veselim se utrci na 100 metara, 400 metara s Makwalom, 400 prepone su jake. Za domaće navijače posebno je zanimljivo bacanje diska i koplja, sa Sandrom i Sarom", kazao je Wessfeldt.

 Na kraju, atletičare je još jednom pozdravio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. "Povlastica je biti uz ovakve atletičare. Hvala vam što podupirete ovaj mitinga. Najbolji natjecatelji dolaze u Zagreb, ali još lakše je kad su tu naše prvakinje Sandra Perković i Sara Kolak. Nadam se da će kugla na fontanama letjeti daleko i da će sve sutra biti savršeno na Hanžeku“, kazao je gradonačelnik Bandić.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo