LUDNICA U PLAYOFFU / Veličanstveni Nikola Jokić upisao se u NBA povijest, James Harden također imao svoj šou

Philadelphia i Phoenix izjednačili polufinalne serije na 2-2

8.5.2023.
5:41

Ludnica u NBA ligi. U nedjelju kasno navečer i ponedjeljak u noći po hrvatskom vremenu odigrane su dvije fantastične četvrte polufinalne utakmice istočne i zapadne konferencije.

Harden utrpao 42 poena

Philadelphia 76-ers je na svom parketu nakon produžetka, na krilima Jamesa Hardena, pobijedila Boston Celticse 116-115 i izjednačila seriju na 2-2, dok su Phoenix Sunsi na svom parketu dobili Denver Nuggetse 129-124 unatoč epskoj predstavi veličanstvenog Nikole Jokića, koji je ubacio 53 poena uz šut 20 od 30 i 11 asistencija.

obračun dvije sile /

Nikola Jokić pokazao zašto je najbolji: Srpski centar izdominirao Giannisa i doveo Nuggetse do pobjede u derbiju lige

OVDJE pogledajte kakav šou je napravio Jokić.

Serija se sad vraća u Denver u utorak. Idemo redom...

James Harden pokazao je kako je igrač za velike utakmice zabivši 42 poena, uz šut 16-23, a 19 sekundi prije kraja produžetka pogodio tricu za 116-115. Zadnji Bostonov napad je završio košem, Smart je pogodio tricu za pobjedu, ali je uradio to tili čas nakon isteka vremena.

Embiid i Harden nosili 76-ers

OVDJE pogledajte fantastičnu predstavu Jamesa Hardena.

Nakon prvog poluvremena Philadelphia je s obzirom na sve što se događalo na parketu imala tek devet poena prednosti (59-50).

Naime, MVP regularnog dijela sezone Embiid i Harden su bili nezadrživi za Boston pa je tako Embiid u prvom dijelu postigao 19, a Harden 21 poen, dok je s druge strane najjača karika Bostona, Jayson Tatum, u prvom poluvremenu postigao samo dva poena.

U nastavku je Philadelphia održavala prednost, ali nikako nije uspjela slomiti Boston. Gosti su čekali svoju šansu za potpuni priključak i dočekali.

Premda je domaćin vodio cijelu utakmicu, tri i pol minute prije kraja Boston je poveo 98-96. Potom su Brogdon i Smart zabili trice te se činilo da će Boston nakon velikog preokreta slaviti unutar 48 minuta.

No, 16 sekundi prije kraja Harden je pogodio za 107-107, a Smart je sa zvukom sirene promašio tricu za pobjedu. Samo 15 poena postigla je Philadelphia u zadnjoj četvrtini, s tim da je Embiid bio posve nevidljiv, potpuno u obrambenim raljama Horforda.

U produžetku se probudio i MVP Embiid, neizvjesno je bilo kroz svih pet minuta, ali na kraju je zadnju loptu uzeo i pogodio Harden.

Uz 42 koša Hardena kod domaćina je Joel Embiid ubacio 34 uz 13 skokova. Kod Bostona je Tatum ubacio 24 uz 18 skokova, šest asistencija i četiri blokade. Jaylen Brown je dao 23, a Smart 21 poen. Horford je upisao pet blokada.

Denver nije paničario

Serija je tako izjednačena na 2-2 i vraća se u Boston gdje se peta utakmica igra u noći s utorka na srijedu. U finale konferencije ide momčad koja prva ostvari četiri pobjede.

Što se tiče sraza u Phoenixu, zvijezde Sunsa Devin Booker i Kevin Durant zabile su svaka po 36 poena, s im da je Booker dodao i 12 asistencije.

Prema ESPN stats and info, Booker u posljednje dvije polufinalne utakmice Zapada imao je nevjerojatni šut od 79.1% (34 od 43), što je najbolji postotak šuta u dvije vezane utakmice u potsezoni ikad za jednog igrača visine 195.58 cm i nižeg.

Rezervni igrač Landry Shamet postigao je četiri ključne trice u četvrtoj četvrtini kako bi Sunsi ostali u prednosti.

Sunsi su poveli 98-92 u četvrtoj četvrtini nakon strijelca Bookera, koji je u trećoj postigao 17 koševa. Phoenix nije zaostajao u četvrtoj četvrtini, iako Denver nije išao laganim tempom...

Nuggetsi su gubili 116-106 s preostalih 4:55, ali nisu paničarili, polako su prelazili u vodstvo. Izvukli su unutar 123-120 s 22,4 sekunde do kraja, ali je TJ Warren izveo dva slobodna bacanja da vrati razliku na pet.

Booker — s prosjekom od 36 koševa uz 60% šuta u ovim doigravanjima — ponovno je bio vruć, gađao je 14 od 18 iz igre, uključujući 3 od 4 za trice. Shamet je završio s 19 poena, gađajući 5 od 8 na trice.

Paul nije igrao

Jamal Murray dodao je 28 poena i sedam asistencija za Nuggetse.

Iskusni razigravač Sunsa Chris Paul propustio je svoju drugu uzastopnu utakmicu zbog istegnuća lijeve prepone zadobijenog tijekom druge utakmice.

Sunsi su do poluvremena poveli 63-61. Jokić je imao 24 poena za Nuggetse prije odmora, dok je Durant imao 21 za Sunse. Naravno, prva priča utakmice i noćašnjeg NBA programa je Nikola Jokić.

Jokićevih 53 poena druga je izvedba u poenima ikad u playoffu

Jokić je odigrao povijesnu izvedbu za svoj vrhunac karijere u doigravanju protiv Phoenix Sunsa. Dvostruki MVP postigao je spomenutih 53 poena uz 11 asistencija -- ali to nije bilo dovoljno za pobjedu.

Jokićeva 53 izjednačena su s drugim najvećim brojem poena za centre u doigravanju u povijesti NBA lige. Samo je Wilt Chamberlain imao više - 56 poena protiv Nationalsa 1962., prema ESPN Stats & Information.