Snorkeling je jedna od omiljenih morskih aktivnosti iz više razloga. Prvo, snorkeling nije pretjerano zahtjevan fizički sport jer podvodni svijet istražujete plivajući na površini mora. Drugo, za njega nije potrebna skupocjena oprema i instruktori te se može prakticirati na gotovo svakoj obali. Posljednje i najbolje, prikladan je za gotovo sve dobne skupine što ga čini idealnom ljetnom obiteljskom zabavom.
ŠTO JE SNORKELING?
Za sve vas koji nisu upoznati s terminom, snorkeling je površinsko ronjenje. Oprema koja vam je potrebna za snorkeling je ronilačka maska s disalicom i peraje radi lakšeg plivanja na površini vode.
Idealna mjesta za snorkeling nalaze se u toplim, mirnim i bistrim morima. Aktivnost se odvija se u plitkoj vodi gdje se može promatrati podvodni svijet s površine vode. Lokacije s bogatim podmorjem su omiljene za snorkeling.
Snorkeling je zabavan i opuštajući način da zavirite u fascinantni svijet podmorja. Na taj način možete promatrati morski život bez potrebe da se svake minute zaputite na površinu po zrak.
Iako se snorkeling smatra "mlađim bratom" ronjenja, ipak se kao aktivnost razlikuje od njega, te ima i puno vlastitih prednosti. Evo ih nekoliko:
- odvija se na površini vode, stoga nema potrebe za punom ronilačkom opremom (odijelo, ronilačke boce…) i potpunim uranjanjem pod vodu. Kao rezultat, snorkeling izaziva puno manje nervoze od aktivnosti ronjenja.
- ne trebate instruktora ili određene kvalifikacije. Možete slobodno istraživati podvodni svijet u vlastitom ritmu i na svoj način.
- bez velikih troškova. Oprema uključuje masku i disalicu (i peraje), a snorkelati možete na gotovo bilo kojoj plaži, bez ikakvih dodatnih troškova.
- Bez velikog fizičkog napora. Snorkeleri plivaju na površini mora, stoga je aktivnost prikladna za gotovo sve dobne skupine.
TOP SAVJETI
Ako se ovo ljeto planirate upustiti u snorkeling avanturu, evo nekoliko top savjeta za istraživanje podvodnog svijeta. Naoružani s malo znanja možete očekivati da će vaše snorklanje biti zabavna i vrlo ugodna avantura za vas, vašu obitelj i prijatelje.
Nabavite kvalitetnu opremu
Najvažnije pravilo snorkelinga je- maska treba pristajati vašem licu! Ako vam u masku ulazi zrak, to znači da će vam ulaziti i more jednom kad krenete istraživati morski svijet. Izbjegavajte kupovinu na brzinu i uzmite si vremena prilikom odabira. Maske dolaze u svim oblicima i veličinama, stoga je od najveće važnosti da odabere onu koja savršeno pristaje vašem licu.
Jedna od najprodavanijih i najsigurnijih maski za snorkeling je SUBEA EASYBREATH. Sigurnost maske je potvrđena neovisnim testovima, a ono što je čini posebnom je njen dizajn. Easybreath je prva maska s disalicom preko cijelog lica (full face maska) za snorkling koja nudi panoramski pogled od 180° te ima Anti Fog mehanizam protiv magljenja i Dry Top mehanizam automatskog zatvaranja.
Kako sigurno koristiti masku, pogledajte u videu.
Ako planirate snorklati cijeli dan, obavezno nanesite zaštitni faktor ili obucite anti-UV odjeću za kupanje kako biste izbjegli štetno sunčevo zračenje.
Udahni, udahni i opusti se
Nakon što nabavite opremu, vrijeme je za probu. Testirajte masku, makar u bazenu ili kadi, čisto da se priviknete na osjećaj. Ako ste na plaži, držite se u početku plitke razine i postepeno krenite prema dubljem. Vježbanjem se naviknete na osjećaj plivanja i disanja kroz disalicu. Promatranje podvodnog svijeta je nezaboravno i spektakularno iskustvo, stoga je važno osjećati se ugodno s opremom kako biste se mogli maksimalno opustiti i istraživati podmorje.
Ronjenje na površini
Snorkeling je zapravo plivanje na površini vode. Opće je pravilo da ruke nisu pretjerano aktivne u snorkelingu te da je riječ o aktivnosti niskog intenziteta. Pomoću peraja birate smjer kretanja i klizite kroz površinu. Krećite se brzinom koja vam omogućuje normalno disanje. Snorkeling bi trebala biti ugodna i opuštajuća aktivnost. Ako niste dobar plivač, obavezno koristite opremu za plivanje ili nekakve plutajuće sprave!
Lokacija, lokacija, lokacija
Nemojte snorklati u vodama s jakom strujom. Snorkeling traži lokaciju s mirnim morem. Valovi nisu najbolja stvar za snorkeling jer povećavaju napor koji morate uložiti da bi došli od točke A do točke B.
Odaberite mjesto koje ima bogat pomorski svijet kako bi vaš snorkeling bio što zanimljiviji. Hrvatska je tako na glasu kao raj za sve ljubitelje snorkelinga. Prednosti Jadranskog mora su njegova čistoća i a kristalna bistrina što čini podvodnu vidljivost izvrsnom, ali i njegova sigurnost jer nema morskih predatora.
Na internetu možete pronaći brojne vodiče za snorklanje u Lijepoj Našoj, a prema njima najpopularnije lokacije za snorkeling u Hrvatskoj su:
- Brijuni
- Dugi Otok
- Pakleni otoci
- Makarska Rivijera
- Vis
Ako vi imate svoju omiljenu plažu za snorkeling na Jadranskom moru, javite nam u komentarima.
Brzopotezni DA i NE za apsolutne početnike
- NEMOJTE sami snorklati. Ako ste novi u ovome, spojite se s iskusnijom osobom i krenite zajedno istraživati morski svijet. Iako je snorkeling prilično sigurna aktivnost, osjetljivi ste na stvari poput jakih struja ili oštrih grebena.
- NE dodirujte ništa. Ako ugledate zanimljivu ribu, nemojte je pokušati dirati. Neke morske životinje se mogu osjećati ugroženo ili uznemireno zbog vašeg prisustva te reagirati neočekivano. Promatrajte morski svijet, nemojte intervenirati u njega.
- Upoznajte okolinu prije odlaska. Odvojite vrijeme da upoznate svoju okolinu. Pogledajte koliko je posjećena plaža na koju planirate ići i postoje li i drugi ljudi koji snorklaju u blizini. Provjerite postoje li na tom mjestu oštre stijene ili jake struje na koje biste trebali pripaziti.
Obavezna aktivnost ovoga ljeta je snorkeling, stoga se opustite i uživajte u ovom jedinstvenom iskustvu sami ili u društvu svojih voljenih. Pronađite zanimljivo mjesto i prepustite se fascinantnom morskom svijetu.