Naš dom, planet Zemlja, ubrzano se zagrijava, a predviđanja govore kako se do početka novog desetljeća, 2030. godine, učinjena šteta možda neće moći popraviti. Budući da će naraštaji koji upravo odrastaju najviše biti pogođeni klimatskim promjenama i onečišćenjem, djecu moramo odgajati tako da usvoje dobre navike kojima mogu umanjiti vlastiti negativan utjecaj na okoliš. U nastavku pronađite tri savjeta kako naviknuti djecu da razvrstavaju otpad.
Savjet #1: BUDITE PRIMJER
Možda ste očekivali da prvi savjet bude revolucionaran, međutim i jednostavan savjet može biti vrlo moćan. Znamo kako su roditelji najveći izvor povjerenja i inspiracije svojoj djeci i baš će zato ona vlastite postupke uvijek uspoređivati s vašima. To jest, ono što vi činite „pod normalno“ i vašoj će djeci biti normalno i uobičajeno. Zato dajte sve od sebe kako biste u vlastitom domu razvrstavali otpad na plastiku, mješoviti otpad, papir, organski otpad i staklo i činili to redovito, po mogućnosti bez iznimke.
Savjet #2: ISPRIČAJTE VLASTITU BAJKU O OTPADU
Gotovo sigurno možemo tvrditi dvije stvari: djeca obožavaju priče i u suštini su neiskvarena. Spojite ove dvije prednosti sa svojom kreativnošću i ispričajte djeci bajku ili priču o tome kako su ljudi i morske životinje udružili snagu protiv zle plastike ili nešto slično – nebo i vaša mašta nemaju granica. Djeca su veliki emotivci i vrlo će vjerojatno poželjeti pomoći morskim bićima vlastitim angažmanom, a to je upravo ono što želite postići.
Savjet #3: SAKUPLJANJE I RAZVRSTAVANJE OTPADA MOŽE BITI ZABAVNO
Vaši klinci vole natjecanje? Ako je tako, razvrstavanje otpada uvijek možete začiniti malom utakmicom ili sportskom aktivnošću. Napravite raspored razvrstavanja otpada u svom domu, pa uspoređujte rezultate na kraju svakog tjedna koliko je koji član uspio razvrstati. Sve što vam treba, uz odgovarajuće spremnike, su papir, olovka i vaga. Ako trebate nešto još kreativnije, povedite djecu na planinarenje, šetnju prirodom ili jogging i usput se natječite tko će skupiti više odbačene plastike – trebaju vam rukavice, odgovarajuća torba ili vreća i malo dobre volje.
Što prije razvrstavanje otpada postane svakodnevna navika vašoj djeci, tim bolje za sve nas i zdravlje našeg planeta. Baš zato dm već devet godina za redom provodi akciju „Zeleni korak“ u sklopu koje osnovnoškolci iz svih krajeva Hrvatske prikupljaju stari papir za reciklažu. Sudjelovati mogu sve škole u Hrvatskoj, a prijaviti se za aktivno sudjelovanje svojih učenika u eko akciji Zeleni korak mogu najkasnije do 9. ožujka 2020. do 23 sati i 59 minuta na e-mail adresu: info@zelenikorak.hr. Učenici svih škola koji se u roku prijave u akciju dm-a prikupljat će stari papir u periodu od 10. ožujka do 9. travnja 2020. godine, a oni najvještiji, osim doprinosa čišćem planetu, mogu osvojiti i vrijedne nagrade u iznosu do 10.000 kuna.
Više o uvjetima prijave za akciju „Zeleni korak“ čitajte na službenim stranicama dm-a.