moć žute boje /

Izuzetno zdrava: 7 načina na koje kurkuma djeluje na organizam

Image
Foto: Pixabay

Kurkuma je začin koji se iz indijske kuhinje proširo svijetom. Riječ je o mljevenom korijenu istoimene biljke kojemu se pridaju nevjerojatna zdravstvena svojstva. Koja su to svojstva otkrijte klikom na SLJEDEĆA

17.7.2019.
10:14
Pixabay
VOYO logo

Što je to što kurkumu čini tako zdravom?

Razlog su spojevi kurkuminoidi koji daju kurkumi žarko žutu boju zbog čega se ona u prehrambenoj industriji koristi kao boja za hranu. Najpoznatiji element kurkuminoida je kurkumin u kojem je i najveći potencijal za ljudsko zdravlje. 

Image
Foto: Pexels

(FOTO: Pexels)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kurkuma ima jaka antiupalna svojstva

Kronične upale u organizmu mogu dovesti do razvoja teških bolesti poput raznih vrsta tumora, dijabetesa, bolesti srca i Alzheimera. Kurkumin iz kurkume blokira molekule koje aktiviraju upale i na taj način prevenira pojavu bolesti. Kurkumu bi trebalo jesti svakodnevno. Dobra je stvar što se slaže s brojnim namirnicama i obogaćuje široku paletu jela. 

Image
Foto: Thinkstock

(FOTO: Pexels)

Kurkuma je jak antioksidans

Antioksidansi sprječavaju stanična oštećenja  koja su okidači za razvoj bolesti i ubrzano starenje organizma. Slobodni radikali su visokoreaktivne molekule koje reagiraju s masnim kiselinama, proteinima ili s DNK. Rezultat toga je prerano starenje i bolesti poput raka. 

Antioksidansi djeluju na slobodne radikale tako što ih neutraliziraju prije, no što naprave štetu na stanicama. Osim toga aktiviraju antioskidanse koji već postoje u tijelu da rade snažnije.

Image
Foto: Pixabay

(FOTO: Pixabay)

Kurkuma stimulira i čuva mozak

Mozak je najaktivniji u dječjoj dobi, no to neznači da se veze među neuronima ne nastavljaju stvarati i kada odrastemo. Taj proces odvija se pod vodstvom neurotrofnog moždanog faktora (BDNF), hormona koji poboljšava funkciju mozga. 

Prema nekim studijama smanjena razina ovog hormona može izazvati Alzheimerovu bolest. Kurkumin povećava razinu BDNF-a u mozgu čime odgađa njegovo propadanje, poboljšava pamćenje i raspoloženje. Vodite računa da uoči ispita pojačate unos kurkume. 

Image
Foto: Pixabay

(FOTO: Pixabay)

Kurkuma čuva srce i krvne žile

Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti u svijetu. Pošto kurkuma ima jaka antiupalna i antioksidativan svojstva, čuva srce i krvne žile, snižava krvni tlak  i pojavu krvnih ugrušaka. 

Image
Foto: Pexels

(FOTO: Pexels)

Prevenira pojavu raka

Studija koju je provela ugledna Mayo klinika pokazala je da kurkuma usporava rast određenih vrsta tumora, piše portal Health and Human.  Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se otkrilo kako točno kurkumin djeluje na stanice raka, no pretpostavlja se da su za to zaslužna njegova antioksidativna svojstva. 

(FOTO: Thinkstock)

Ublažava bol

Za razliku od lijekova protiv bolova poput ibuprofena, koji djeluju na upalu, kurkumin djeluje direktno na bol. Osobito učinkovit pokazao se kod reumatoidnog artritisa. Blagotvorno djeluje i na bolove izazvane fizičkim naporom, primjerice kod upale mišića nakon treninga.

Image
Foto: Thinkstock

(FOTO: Thinkstock)

Papar

Kurkumin poboljšava tjelesne funkcije, usporava starenje, jača mozak i diže raspoloženje. Najbolji način za unijeti ga u organizam je kroz prehranu. Kako bi se pojačalo njegovo djelovanje, treba ga kombinirati s paprom jer piperin iz papra pomaže apsorpciju kurkumina. 

Image
Foto: Pexels

(FOTO: Pexels)

djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo