Čaše, šalice, zdjelice i ostali kuhinjski pribor
Treba li vam zaista toliko staklenih čaša različitih oblika i veličina? Ili pak hrpa vilica i noževa koji nisu dio istog seta? Vrijeme je da otvorite kuhinjske ormariće i uhvatite se sortiranja. Isto vrijedi i za plastične posude koju su ostale bez poklopaca i stare vaze za svježe cvijeće koje samo skupljaju prašinu.
(FOTO: pexels)
Stare kuhinjske krpe, posteljina, ručnici i jastuci
U redu je nekoliko starih kuhinjskih krpa ostaviti za čišćenje doma, no ako vam stvaraju hrpe nepotrebnog otpada vrijeme je da ih bacite. Isto tako treba napraviti sa starim i pokidanim ručnicima i posteljinom. Razmislite i o promjeni jastuka. Američka Zaklada za san preporuča da je jastuke iz higijenskih razloga potrebno mijenjati svake dvije godine.
(FOTO: pexels)
Zastarjeli mobiteli, računala, punjači i mali kuhinjski uređaji
Prema podacima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u svijetu se godišnje proda 300 milijuna računala i milijardu mobilnih uređanja, a 80% ih završi na odlagalištima. Računala i pametni telefoni sadrže olovo, živu, kadmij i arsen koji mogu biti opasni za okoliš, ali i naše zdravlje ako nisu pravilno zbrinuti.
kako blokirati apliukacije na mobitelu
(FOTO: pixabay)
Određeni prodavači tih istih proizvoda moraju u svojim trgovinama preuzimati otpad, neovisno jesu li uređaji kupljeni kod njih ili u drugoj poslovnici.
Odjeća
Jednom kada se uvjerite da nećete više obući tu majicu koju čuvate od srednje škole, vrijeme je da je se riješite. Ako je odjeća bez mrlja ili rupica, možete ju donirati, no ako je odjeća jako stara i pokidana, vrijeme je da se pozdravite od nje. Neki od popularnih brendova čak prihvaćaju staru i pokidanu odjeću u zamjenu za popust prilikom iduće kupovine.
(FOTO: Shutterstock)
Kozmetika
Kada bi pogledali u svoju kozmetičku torbicu pronašli bi barem jedan proizvod kojem je istekao rok trajanja. Ako u domu držite do pola iskorištene boćice gelova za tuširanje, laka za kosu, maskare koje niste koristili mjesecima ili balzame za usne u svakoj torbici i džepu, sada je vrijeme da ih se riješite.
(FOTO: pexels)
Smrznuta hrana
Duboko u strašnom mjestu zvanom 'stražnji dio zamrzivača' može se pronaći stvarno svašta. Prođite kroz sadržaj svog zamrzivača i bacite sve što vam se čini kao da je izgubilo na kvaliteti, sve ono čemu je prošao rok trajanja ili jednostavno ne možete identificirati.
(FOTO: pixabay)
Kuponi, letci i reklamni materijal
Svakodnevno ih s poštom pokupite iz poštanskog sandučića, a s vremenom mogu stvoriti veliku hrpu otpada. Provjerite radi li se o vrsti papira koju možete reciklirati i riješite se nepotrebnog otpada.
(FOTO: pixabay)